Czym jest zaburzenie osobowości borderline?
Dominika Koroluk, psycholożka i psychoterapeutka z CP Help, wyjaśnia, że chociaż borderline jest ciężkim zaburzeniem, to nie można go traktować jako choroby, a raczej organizację psychiki człowieka, na którą wpływ ma wiele czynników, w tym biologiczne i społeczne.Czy kobiety częściej są diagnozowane z osobowością borderline?
W sieci o osobowości borderline najczęściej mówi się w kontekście kobiet. Jednak terapeutka podkreśla, że najnowsze badania wskazują, że może to wynikać z faktu, że u mężczyzn po prostu nie stosuje się takiego rozpoznania i wynika to z problemu natury diagnostycznej.Nie słuchajcie internetu
W sieci znajdziemy dziesiątki artykułów, najczęściej pisanych przez mężczyzn, w których opowiadają oni o swoich przeżyciach z partnerami o osobowości borderline. Gdy podnoszę ten temat, Koroluk wyjaśnia, że niestety zaburzenie osobowości z pogranicza jest bardzo stygmatyzowane i obarczone wieloma stereotypami. – To pokazuje nie tyle problem częstości występowania zaburzenia, ale również z brakiem wiedzy i edukacji na jego temat.Jak stworzyć związek z osobą borderline?
Moja rozmówczyni podkreśla, że mity o borderline, to oddzielny temat, ponieważ jest ich bardzo wiele. Jednym z nich jest oczywiście fakt, że z osobowością borderline nie da się stworzyć udanego związku.Jak pomóc osobie borderline?
Wiele osób może się zastanawiać, w jaki sposób pomóc bliskiej osobie z zaburzeniem osobowości. Zwłaszcza że często one same mogą nie chcieć zdecydować się na terapię. Gdy pytam, czy ma sens namawianie takiej osoby do szukania wsparcia u specjalisty, Koroluk podkreśla, że tak, ale nie może to mieć formy przymuszania ani nagabywania. – Ostateczna decyzja o terapii powinna wychodzić od samej zainteresowanej osoby.Jak wspierać terapię bliskiej osoby?
Gdy pytam, jak możemy wspierać taką osobę, Koroluk wyjaśnia, że przede wszystkim powinniśmy ją wspierać w trakcie regularnej terapii.Dominika Koroluk, psycholożka i psychoterapeutka z Centrum Psychoterapii HELP. Ukończyła psychologię na SWPS w Warszawie, gdzie następnie kontynuowała edukację w Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej. Nieustannie podnosi swoje kwalifikacje podczas kursów i szkoleń, m.in. z Terapii Poznawczo-Behawioralnej Dzieci i Młodzieży w Centrum CBT. Swoją pracę poddaje regularnej superwizji.
Może cię zainteresować także: Moja żona ma depresję. Pytamy ekspertkę, jak pomóc partnerce w walce z chorobą