Projekt Ciąża+ zapowiadany był już w zeszłym roku, potem przesunął się z powodu pandemii, a ostatecznie obowiązuje od 1 września 2020 roku. Jednak nadal wiele osób o nim nie wie. Kto może z niego skorzystać?
Programem "Ciąża +" powinni zainteresować się wszyscy, którzy spodziewają się dziecka. Być może twoja partnerka jeszcze o nim nie wie, więc tym bardziej dowiedz się więcej o projekcie, który może okazać się dla was pomocny.
"Ciąża +" gwarantuje dostęp do bezpłatnych leków, które dotąd były częściowo refundowane, dla wszystkich ciężarnych. Na liście znalazło się 114 produktów. Programem, który ma trwać dwa lata, objęte zostaną m.in. progesteron, antybiotyki, insuliny, heparyny.
Poniżej odpowiadamy na podstawowe pytania dotyczące projektu.
Kto może wystawić receptę na bezpłatny lek dla kobiety w ciąży?
1. Lekarz posiadający tytuł specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii, który stwierdził ciążę;
2. Lekarz w trakcie odbywania specjalizacji w ww. dziedzinie, który stwierdził ciążę;
4. Położna wykonująca świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w poradni położniczo--ginekologicznej, która stwierdziła ciążę oraz inny lekarz na podstawie zaświadczenia wystawionego przez wcześniej wymienionych lekarzy lub położne.
Co należy zrobić przed wystawieniem recepty na leki bezpłatne dla kobiet w ciąży?
Osoby uprawnione przed wystawieniem recepty są obowiązane do dokonywania za pośrednictwem systemu teleinformatycznego (Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych) weryfikacji ilości oraz rodzaju przepisanych pacjentce leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych pod względem bezpieczeństwa, oraz konieczności ich stosowania, biorąc pod uwagę recepty wystawione oraz zrealizowane dla danej pacjentki.
Kto może otrzymać lek bezpłatny z listy E?
Pacjentka w ciąży stwierdzonej przez: lekarza posiadającego tytuł specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania specjalizacji w ww. dziedzinie, położną podstawowej opieki zdrowotnej, położną wykonującą świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w poradni położniczo-ginekologicznej.
Na co zwrócić uwagę, że otrzymać bezpłatny lek w ciąży?
Recepty na bezpłatny lek nie wystawi pielęgniarka czy farmaceuta. Zadbaj, by na otrzymanych od lekarza receptach widniał symbol "C" oznaczający możliwość refundowania leków z listy "Ciąża +" – potocznie właśnie literą "C" oznacza się urzędowy załącznik wspomniany wyżej jako "lista E".
Kiedy kobieta w ciąży powinna przyjmować progesteron?
Progesteron nazywany jest "hormonem, bez którego nie ma ciąży", ponieważ ma swój udział w zapłodnieniu i utrzymaniu ciąży – zapobiega poronieniu i przedwczesnemu porodowi. Lekarz może zalecić przyjmowanie progesteronu, gdy rozpozna u ciężarnej objawy niewydolności szyjki macicy.
Progesteron umożliwia owulację, pozwala na implantację zapłodnionego jaja w macicy i hamuje nadmierny rozrost endometrium. Od 14.-18. tygodnia ciąży produkcję progesteronu powinno przejąć łożysko. W kolejnych tygodniach ciąży podwyższony poziom progesteronu będzie wspomagał powiększanie się macicy i jednocześnie zmniejszy jej kurczliwość, co ułatwi donoszenie ciąży. Progesteron (z estrogenami) to również hormon, który przygotowuje gruczoł sutkowy do wytwarzania mleka.
Najważniejszą jednak jego rolą jest utrzymanie ciąży, inicjowanie porodu, zatrzymanie reakcji immunologicznej kobiety na antygeny płodu i hamowanie czynności skurczowych macicy. Nieprzypadkowo zatem progesteron nazywa się strażnikiem lub opiekunem ciąży.
Nie, program nie obejmie leków, które kobieta będzie musiała stosować w okresie połogu, czyli w ciągu 6 tygodni po porodzie. Jest wiele leków, które powinny być stosowane u części położnic bezpośrednio po porodach, a które nie są przez nie kupowane ze względu na zbyt szczupły budżet domowy.
Do takich leków należą, chociażby heparyny, których stosowanie mogłoby przyczynić się do zmniejszenia umieralności z powodów zatorowo-zakrzepowych u kobiet po porodach. Drugą dużą grupą leków są antybiotyki, które mogłyby zmniejszyć liczbę powtórnych hospitalizacji w trakcie połogu, do których przyczyniają się nieleczone zakażenia bakteryjne.
Jeżeli macie jakiekolwiek wątpliwości lub nie wiecie, czy lek, którego potrzebujecie, jest refundowany, dopytajcie swojego lekarza.