Komplementy, seks i tragizm randkowania. Czego kobiety nie rozumieją na temat bycia mężczyzną?
Komplementy, seks i tragizm randkowania. Czego kobiety nie rozumieją na temat bycia mężczyzną? fot. christopher lemercier / Unsplash
Reklama.

Kobiety nie rozumieją mężczyzn

Czasami niezrozumienie jest wynikiem tego, jak jesteśmy przedstawiani w mediach, czy tego, co wyczytaliśmy w gazetach, często są to bzdury, które nie mają większego znaczenia. Jednak aby w pełni zrozumieć drugą osobę, aby móc stworzyć związek czy głęboką przyjaźń, powinniśmy być świadomi tego, z czym mierzą się mężczyźni. Bo to co nam może wydawać się trywialne, dla drugiej osoby może być czymś co zmieni ich życie.
— W mojej opinii kobiety nie rozumieją, że wielu facetów musi iść przez życie bez żadnego pozytywnego zainteresowania ze strony innych — wymienia Piotrek. Podkreśla, że komplementy, wsparcie to rzadkość dla wielu mężczyzn. Według niego większość chłopaków będzie w stanie dokładnie powiedzieć, kiedy ostatni raz usłyszeli coś miłego na swój temat.
Piotrek dodaje, że nie chodzi mu tylko o zainteresowanie kobiet i partnerek. Sami mężczyźni niechętnie komplementują siebie nawzajem. Oczywiście suche gratulacje nie są dla nikogo czymś niezwykłym, jednak często w grupie znajomych może panować pewien dyskomfort, gdy miałoby dojść do komplementowania siebie nawzajem.
— Boimy się powiedzieć, że kumpel ładnie się ubrał, jest inteligentny albo jest prawdziwym przyjacielem. Chyba że się popijemy, ale wtedy to już pijackie pieprzenie zamiast normalnej rozmowy — mówi Piotrek.

Czasami nie chcemy seksu

Michał podkreśla, że wiele kobiet ma bardzo szkodliwe postrzeganie tego, jak mężczyźni podchodzą do seksu. Widzą w nim przejaw tego, jak bardzo męska jest druga osoba. Do tego stopniu, że gdy w związku seks może schodzić na drugi plan z powodu faceta, jest to postrzegane jako problem mężczyzny, z którym jest coś nie tak.
Gdy byłem nastolatkiem, wiadomo, że byłem napalony, ale te czasy minęły bezpowrotnie — opowiada. Dodaje, że stereotyp, iż mężczyźni są zwierzętami, którym w głowie tylko jedno jest obraźliwy i szkodliwy. Tego typu myślenie ma wpływ zarówno na samoocenę mężczyzn, którzy mogą czuć się wybrakowani, jeśli ich zainteresowanie seksem nie przypomina tego, co widzą w mediach, jak i na kobiety.
— Kobiety są warunkowane w taki sposób, że jeśli facet nie chce seksu, to jest z nim coś nie tak albo myśli, że coś jest z nią nie tak — komentuje Piotr.
Michał jest w związku od 6 lat i przyznaje, że nawet jego partnerka potrzebowała trochę czasu, aby zrozumieć, że dni, w których on nie chce seksu, nie są niczym dziwnym. Nadal ją kocha, nadal jej pragnie, ale po prostu może nie mieć ochoty na zbliżenie. Wiele kobiet nie rozumie tego i irytuje ich myśl, że facet mógłby w ogóle śmieć, być niedostępny, gdy one mają takie potrzeby.

Wspólne siedzenie na kanapie

Michał dodaje też, że kobiety nie rozumieją, że wielu facetów woli przeżywać coś wspólnie niż przegadywać coś wspólnie. Jego dziewczyna przez lata nie rozumiała, że gdy wspólnie siedzą na kanapie, on gra w na PlayStation, ona czyta książkę, dla jej chłopaka jest to wspaniale spędzony czas. — Nie mogła załapać, że gdy idzie do innego pokoju czytać książkę, to czuję się źle i chcę ją mieć obok siebie.
— Wielu z nas może nie umie rozmawiać w idealny i głęboki sposób. Jednak spędzenie czasu z kimś bliskim, nawet w ciszy jest czymś wyjątkowym. Nie musimy przecież analizować codziennej naszej bliskości, a czasami po prostu z niej korzystać nawet w najprostszy sposób — Michał podkreśla, że oczywiście nie chodzi mu o facetów, którzy w ten sposób ignorują bliskie im osoby. Po prostu dla niego bliskość czasami polega na tym, że siedzimy obok siebie, zajmujemy się własnymi sprawami i czujemy się szczęśliwi.

Daj mi święty spokój

Piotrek dodaje, że czasami kobiety powinny też pozwolić facetom ochłonąć w trakcie kłótni. Gdy odchodzimy od dyskusji, nie robimy tego, aby uciec od rozmowy. Potrzebujemy trochę czasu, aby nie wybuchnąć.
— Wiele dziewczyn, gdy widzą, że facet jest na skraju wybuchu i stara się od niego uciec, po prostu dalej naciska na guziki — on sam rozumie, że dla kobiet odejście w środku kłótni może być postrzegane jako coś chamskiego i agresywnego. Najczęściej takie nie jest — mówi Piotr.
Dodaje, że w takich sytuacjach wiele też tak naprawdę zależy od faceta. — Musimy też nauczyć się komunikować, że potrzebujemy chwili wytchnienia, aby dojść do siebie.
Obaj podkreślają, że wiele osób nie rozumie, pod jaką presją w świecie randkowania są faceci. Odpowiedni wzrost, samochód, świetna kariera i ciało. Według wielu kobiet facetom jest łatwiej, jednak moi rozmówcy twierdzą, że nie tylko spotykają się z takimi samymi trudnościami, jak dziewczyny, ale dodatkowo rzadko kiedy mają możliwość rozmawiania o nich z innymi ludźmi.
— Nie mamy wentyla, który pomógłby nam się pogodzić z tym, z czym musimy się mierzyć — wyjaśnia Piotrek.
Zarówno Piotrek, jak i Michał mówią, że oczywiście każdy facet jest inny. I nawet ich opinie będą często miały zero przełożenia na życie wielu mężczyzn. Jednak próba zrozumienia problemów, z którymi muszą się mierzyć faceci, może tylko pomóc zarówno kobietom, jak i nam. W tworzeniu lepszych rodzin, związków i społeczeństwa, które nie stara się ze sobą walczyć, a raczej pracuje ku temu, aby było nam wszystkim trochę lepiej.