
Jak zrozumieć nastoletnią anorektyczkę
Anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny, to poważna choroba. Polega na świadomym odmawianiu sobie jedzenia i lękiem przed przybraniem na wadze, efektem jest spadek wagi, który może prowadzić do śmierci pacjenta.Anoreksja jest bardzo niebezpieczna, umiera na nią od 10 do 20 procent chorych. Przyczyną zgonu najczęściej jest albo trwałe uszkodzenie narządów wewnętrznych lub samobójstwo.
Skąd się bierze anoreksja?
Wiele osób wiąże występowanie anoreksji z rozwojem mediów społecznościowych, zwłaszcza Instagramu. Uważa się, że ułatwia on promowanie niezdrowych, szkodliwych wręcz wzorców urody, nieosiągalnych dla większości dziewczyn.Dzieci szukają zrozumienia na forach internetowych i grupach dyskusyjnych dla anorektyczek. Tam ze sobą dyskutują, wymieniają się zdjęciami, opowiadają o swoich zmaganiach z głodem i dążeniu do wyglądu, które uznają za idealny.
Znowu decydujemy, co je nasza córka
– W czasie choroby córki, moje małżeństwo było na krawędzi. Obwinialiśmy się nawzajem, ja się jeszcze bardziej wycofałem z życia rodzinnego. Chciałem pić, ale nie mogłem. Byłem na siebie wściekły, nie potrafiłem znaleźć ukojenia – przyznaje.Czuję, jakbyśmy wrócili do okresu niemowlęctwa – opowiada Krzysztof. – Znowu decydujemy, co je nasza córka, liczymy bilans, składniki odżywcze. Ona jedynie decyduje, czy w ogóle coś zje. Obiady potrafią trwać godzinami.