Gdy zaczynasz nowy związek jako samotny rodzic, martwisz się tym, jak na nową osobę w twoim życiu zareagują twoje dzieci. W końcu, aby wasza relacja była naprawdę udana, twoja nowa partnerka musi zostać zaakceptowana przez twoje pociechy. A najlepiej, jakby udało się, aby się zaprzyjaźnili.
Prawda jest taka, że nie da się przewidzieć, jak zareagują dzieci na nową osobę w twoim życiu. Nie ma tu znaczenia ich wiek. Fakt, że kogoś lubisz, nie oznacza, że twoje dzieci podejdą do tej osoby w ten sam sposób.
Nie trzeba jednak się martwić, ponieważ z badań wynika, że 80 procent dzieci rozwiedzionych rodziców jest w stanie się przyzwyczaić do nowego życia.
Oczywiście dzieci potrzebują czasu, aby w pełni zaakceptować nową osobę w rodzinie i pierwsze spotkania między są szalenie ważne. Dlatego warto przygotować się na to, co może się wydarzyć i wszystko mądrze zaplanować.
Dzieci też odczuwają stratę
Każda nowa osoba w życiu dziecka powoduje zaburzenie stabilizacji, zmianę sytuacji, do której mogło się przyzwyczaić. Dlatego przedstawianie zbyt wielu partnerek może skołować twojego syna czy córkę.
Według lekarzy dzieci mogą z łatwością nawiązać relacje z nowym partnerem rodzica. Jeśli jednak twój związek okaże się krótkotrwały i nie przetrwa próby czasu, narażasz dziecko na niepotrzebne poczucie straty. Tego typu przeżycia dla każdego są trudne. Zwłaszcza dla dzieciaków.
Psychologowie sugerują, że dzieci mogą postrzegać obecność wielu partnerów w życiu rodzica jako przejaw zbytniej swobody seksualnej. Może to doprowadzić do niezdrowego postrzegania relacji damsko-męskich.
Z drugiej strony rodzice nie powinni czekać zbyt długo z przedstawieniem nowego partnera czy partnerki. W takich sytuacjach istnieje ryzyko, że dziecko zacznie mieć poczucie, że jest jedynie dodatkiem do życia rodzica.
Pomytśl o tym: jeśli jesteś w stanie zbudować związek życie z kimś, kto jeszcze nie poznał twoich dzieci, jak ważnym aspektem waszego życia jest w tej sytuacji dziecko?
Przygotuj się do przedstawienia partnerki dzieciom
Jeśli masz pewność, że z twoją partnerką chcecie być ze sobą na dłużej, czas pogadać z dziećmi. Według psychologów najważniejsze w trakcie takiej rozmowy jest skupianie się na twoich potrzebach.
Nigdy nie próbuj sugerować, że twoja partnerka może być kimś istotnym w życiu twoich pociech.
Pamiętajcie też o tym, aby poinformować wasze dzieci, że planujesz takie spotkanie. Nie warto szykować im niespodzianek, bo mogą to źle odebrać.
Nawet jeśli planujesz przedstawić twojego partnera jako "koleżankę" albo "przyjaciela", powinieneś wcześniej zapowiedzieć tę osobę i spotkanie, które chcesz zorganizować.
Wybierz odpowiedni czas i miejsce
Do pierwszego spotkania nie warto wybierać specjalnych okazji albo nietypowych sytuacji. Najlepiej, aby twoja partnerka dołączył do jakiejś rutynowej czynności, na przykład weekendowego spaceru po parku, tak aby twoje dzieci mogły brać udział w aktywnościach, które lubią i znają.
Powinieneś unikać spotkań w trakcie stresujących momentów w życiu dziecka. Poznanie twojej nowej partnerki może być dużym przeżyciem emocjonalnym, dlatego lepiej, abyś przeczekał potencjalne burze i wybrał moment względnego spokoju.
Jeśli twój syn właśnie rozstał się ze swoją dziewczyną, jeśli córka ma gorszy okres w szkole, pozwól im poradzić sobie najpierw z własnymi problemami. Dopiero później wprowadzaj do ich życia nowe osoby.
Świat dziecka nie może stanąć na głowie
Nie próbuj zmuszać waszych dzieci do budowania relacji z twoją partnerkę. Daj im czas. Jeśli twój pięciolatek wstydzi się — daj mu spokój. Pozwól mu być sobą.
Nie rezygnuj też z tego, jak wyglądało twoje dotychczasowe życie domowe. Wasz świat nie może stanąć na głowie, tylko dlatego, że jesteś w nowym związku.
Gdy się zakochasz, będziesz chciał oczywiście spędzać jak najwięcej czasu z nową miłością, ale nie możesz rezygnować z czasu, który spędzasz z dziećmi.
Nie próbujcie dołączać nowej partnerki do wszystkich waszych wspólnych spotkań. Pozwól, aby ta znajomość rozwijała się naturalnie. Wtedy wszystko powinno się udać.