Szukasz zajęć sportowych dla dziecka? Najlepszy wybór to taniec. Są na to dowody naukowe

Artur Grabarczyk
13 września 2024, 14:40 • 1 minuta czytania
Początek roku szkolnego to okres, kiedy wielu rodziców intensywnie szuka zajęć pozalekcyjnych dla swoich dzieci. Jeśli właśnie zastanawiasz się, co wybrać dla swojej pociechy, to podpowiedzią służą naukowcy z USA, Grecji i Chin. Wszyscy oni, niezależnie od siebie, polecają taniec. Lista korzyści, jaką daje ta forma ruchu, jest naprawdę długa.
Taniec to jedna z najbardziej rozwijających i korzystnych dla zdrowia form ruchu dla dzieci. Takie wnioski płyną z badań naukowców z USA, Grecji i Chin. fot. Pexels/Artem Podrez
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Towarzyski, nowoczesny, ludowy, klasyczny. To nie ma znaczenia. Każdy rodzaj tańca świetnie wpływa na zdrowie, kondycję i stan psychiczny dzieci i młodzieży. To jednak nie wszystko, bo regularne treningi na parkiecie rozwijają też kompetencje społeczne i pozwalają zdobyć umiejętności przydatne w różnych życiowych sytuacjach.

Taniec dobry na wszystko

Wyżej wymienione zalety to nie jest fragment folderu reklamowego jakiejś szkoły tańca, ale streszczenie raportów, jakie opublikowali niedawno naukowcy z trzech różnych uczelni – Uniwersytetu Drexela w Filadelfii, Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach oraz Uniwersytetu w Ningbo w Chinach. Co ciekawe, wszystkie te trzy zespoły prowadziły swoje badania niezależnie od siebie. Doszły jednak do podobnych wniosków.

Najwięcej pracy wykonali greccy badacze. Oni wzięli na warsztat ponad 1200 różnych prac naukowych, w których opisywano wpływ tańca na rozwój dzieci. Analizy dotyczyły różnych obszarów: zdrowia fizycznego i psychicznego, umiejętności budowania relacji społecznych, jakości życia i zadowolenia z własnych osiągnięć. Wnioski pokazują jasno, że taniec to jedna z najlepszych form ruchu. Zapewnia bowiem wszechstronny rozwój.

"Taniec może być aktywnością odpowiednią do tego, aby zachęcać i skłaniać ludzi do podejmowania zdrowych zachowań. (...) W związku z uczestnictwem w zajęciach tanecznych prowadzonych dla dzieci i młodzieży pojawiają się znaczące korzyści w odniesieniu do zdrowego rozwoju ciała, można dostrzec poprawę zdrowia psychicznego i emocjonalnego, a także poprawę zachowania społecznego i relacji z innymi" – napisali w podsumowaniu swojej metaanalizy badacze z Salonik.

Lepsza kondycja, mniejsze ryzyko depresji

Wśród korzyści zdrowotnych obserwowanych u dzieci chodzących na zajęcia z tańca greccy badacze wymienili: spadek wskaźnika masy ciała, poprawę sprawności fizycznej i kondycji. To z kolei przełożyło się na lepszą samoocenę, akceptację własnego ciała, wzrost pewności siebie, mniejszy poziom stresu, mniejsze skłonności do wpadania w stany depresyjne i ogólną poprawę samopoczucia.

Korzyści dotyczyły nie tylko stanu zdrowia i psychiki. Badania wyraźnie wskazywały na to, że zajęcia taneczne rozwijały też u dzieci umiejętność współpracy z rówieśnikami, a także nauczycielami i rodzicami, co z kolei dobrze wpływało na poprawę relacji.

Tańca powinno się uczyć na lekcjach W-F

Niemal identycznie wyglądały badania zrealizowane przez chińskich psychologów z Ningbo. Oni również postanowili sprawdzić, jakich odkryć dokonali ludzie, którzy przyglądali się dzieciom uczestniczącym w zajęciach tanecznych. Wnioski, jakie dostrzegli, są podobne do tych, jakie znalazły się w raporcie greckich badaczy.

"Kluczowe wnioski płynące z tego przeglądu wskazują, że taniec może stanowić wartościową alternatywę dla tradycyjnych form aktywności fizycznej. Dokonane przez nas ustalenia wskazują również, że taniec przynosi korzyści fizjologiczne i psychologiczne zarówno w populacji zdrowej, jak i z problemami medycznymi" – stwierdzili chińscy badacze.

Wśród korzyści fizjologicznych, oprócz poprawy sprawności i ogólnego stanu zdrowia, wymienili m.in. niższe ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych oraz raka okrężnicy. Poza tym stwierdzili, że regularne uczestnictwo w zajęciach tanecznych w młodym wieku pozytywnie wpływa na rozwój układu nerwowego, a przez to zmniejsza ryzyko zaburzeń psychicznych. No i najważniejsze – ruch na parkiecie wydłuża życie.

Pozytywów chińscy badacze znaleźli tak dużo, że w końcowych wnioskach swojego raportu stwierdzili, że zajęcia taneczne powinny zostać wprowadzone w szkołach.

Taniec uczy empatii

Za tym, żeby taniec wprowadzić do programu zajęć szkolnych, przemawiają też wyniki badania przeprowadzonego przez psychologów z Uniwersytetu Drexela. Oni przeprowadzili eksperyment, który miał pokazać, czy przy pomocy tańca można walczyć z przejawami rasizmu i innymi formami prześladowania. Do badania zaprosili dzieci z różnych grup etnicznych, a celem zajęć było głównie rozwijanie relacji oraz nauka okazywania i rozumienia emocji poprzez taniec.

Raport opracowany po zakończeniu eksperymentu wskazuje na to, że taniec pomaga też rozwiązywać bardziej złożone problemy. "Dane jakościowe wskazują na wzrost inteligencji emocjonalnej uczestników, w tym empatii oraz skuteczności w radzeniu sobie w różnych kulturowych kontekstach, a także umiejętności tworzenia pozytywnych relacji międzykulturowych" – napisali psycholodzy z Uniwersytetu Drexela.

Wnioski z tych trzech badań nie pozostawiają wątpliwości, że "dance ma sens". Jeśli więc w twojej okolicy są zajęcia taneczne dla dzieci, to spróbuj namówić swoją pociechę do tego, by się na nie zapisała.

Efektom pracy naukowców, zwłaszcza tych z Chin, powinna się przyjrzeć szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej, która kilka dni temu narzekała na słabą sprawność polskich uczniów i stwierdziła, że potrzebna jest zmiana sposobu prowadzenia zajęć wychowania fizycznego w szkołach. Pani ministro, może warto rozważyć lekcje W-F w formie tańca?

Źródło: zdrowie.pap.pl

Czytaj także: https://dadhero.pl/293930,szokujacy-raport-awf-ogromna-wiekszosc-uczniow-nie-umie-biegac-ani-skakac