Pokonał depresję i otyłość, teraz zbiera pieniądze na pomoc innym. W maju chce zrobić 31 maratonów
Ponad 42 kilometry dziennie i tak przez 31 dni. Ten plan wydaje się szalony, choć w przypadku Piotra Konopki jest realny. On od dłuższego czasu każdego dnia podczas spaceru pokonuje około 30 kilometrów. Dziś to dla niego normalne, choć jeszcze niedawno nie wychodził z domu, a przez gigantyczną nadwagę niemal nie był w stanie chodzić.
– Na początku 2022 roku miałem epizod depresyjny związany z sytuacją rodzinną. Brak chęci do życia, zamknięcie się w domu i monstrualna otyłość – w szczytowym momencie ważyłem 155 kg. Czułem, że jestem na krawędzi – wyznał w niedawnym wpisie na Instagramie.
Krok po kroku
Dziś jest w zupełnie innym punkcie życia dzięki temu, że nie wstydził się prosić o pomoc. Zgłosił się do psychiatry, szukał wsparcia u bliskich. Dzięki temu znalazł sposób na zrzucenie nagwagi i walkę o zdrowie psychiczne. Tym sposobem były codzienne spacery.
– Początkowo dałem radę przejść 7153 kroki, co dla tamtego mnie było ogromnym wyczynem. Zacząłem chudnąć, a świat zaczął nabierać kolorów. Zobaczyłem nadzieję – wspomina dziś Piotr Konopka, który cały proces wychodzenia z kryzysu opisał w książce "Jak schudłem 50,5 kg w 5 miesięcy i 5 dni".
Zwykłe spacery z czasem przestały mu wystarczać. Konopka zaczął wydłużać dystanse, chodzenie zaczął traktować jak sport wyczynowy. – Zacząłem się ścigać sam ze sobą pod względem liczby kroków. We wrześniu 2023 roku przeszedłem najdłuższy wówczas dystans 780.000 kroków. I jako swój wewnętrzny challenge postanowiłem, że w październiku osiągnę poziom miliona kroków. Wygrałem. Przeszedłem 1.202.000 kroków! – wspomina. To grubo ponad 900 kilometrów w 31 dni.
Maratony wsparcia
To właśnie tamten wyczyn sprawił, że Piotr Konopka postawił sobie kolejny cel – 1,5 miliona kroków w miesiąc. Żeby to osiągnąć, każdego dnia musi przejść 50 tys. kroków, czyli około 42 km. Dystans maratonu. Tym razem jednak swój prywatny challenge Konopka postanowił połączyć ze zbiórką pieniędzy na pomoc tym, którzy są są w takiej sytuacji, w jakiej on był jeszcze dwa lata temu.
– Przez ten czas wielokrotnie rozmawiałem z przyjacielem, Rafałem Ferberem. Z konwersacji zaczął kiełkować pomysł na akcję skierowaną na wsparcie telefonu wspierającego osoby w kryzysie samobójczym – wyjaśnia kulisy akcji, która rusza już 1 maja.
Zbiórka pieniędzy na Antydepresyjny Telefon Zaufania 22 584 88 01 nie jest jego jedynym celem. Na swoim profilu Piotr Konopka zachęca też do wzięcia udziału w badaniu na temat stanu zdrowia psychicznego Polaków aktywnych zawodowo. Wystarczy wypełnić krótką ankietę. Warto to zrobić, bo odpowiedź na zawarte w niej pytania mogą być motywacją do przyjrzenia się sobie i szukania pomocy w kryzysie.