Masz problem z nawiązaniem relacji międzyludzkich? 5 wskazówek, które ci w tym pomogą

Klaudia Kierzkowska
16 listopada 2023, 10:03 • 1 minuta czytania
Człowiek to istota społeczna, a nawiązywanie relacji międzyludzkich jest jednym z ważniejszych aspektów życia. Budowanie i podtrzymywanie relacji to umiejętność, z którą jedni się rodzą, inni muszą się jej nauczyć. Jeśli należysz do tej drugiej grupy i zastanawiasz się, co może ci pomóc w budowaniu wartościowej więzi z innymi, mamy dla ciebie kilka cennych wskazówek.
Podstawą dobrej relacji jest szacunek do drugiej osoby, której zdanie, opinie i pogląd na świat mogą się różnić od twoich. fot. Sammie Chaffin/Unsplash
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Bez podstawowych umiejętności społecznych nie potrafimy dobrze funkcjonować w społeczeństwie, trudno nam odnaleźć się w codziennym życiu. Jednak nawiązanie relacji międzyludzkich często nie należy do najłatwiejszych. Między niektórymi niemalże od razu pojawia się wyjątkowa więź, zrozumienie. Inni z kolei potrzebują zdecydowanie więcej czasu. Oto 5 cennych wskazówek, które ułatwią ci nawiązanie zdrowej i wartościowej relacji.


Okazuj szacunek

Podstawą dobrej relacji jest szacunek do drugiej osoby, której zdanie, opinie i pogląd na świat mogą się różnić od twoich. Nie narzucaj innym swoich przekonań, szczególnie w dość kontrowersyjnych tematach, np. sposobie wychowania dzieci, finansach, religii. Każdy lubi być słuchany i każdy chce wiedzieć, że jego myśli i emocje są szanowane. Pozwól innym na swobodne i bezstresowe wyrażanie siebie, a zobaczysz, że wasze relacje ulegną poprawie.

Bądź pomocny

Bezinteresowna pomoc to jedna z cenniejszych rzeczy, jakie możemy ofiarować drugiej osobie. Chcesz poprawić relacje z innymi? Bądź uważny na ich potrzeby, pokazuj, że zawsze mogą na ciebie liczyć. To nie muszą być wielkie rzeczy, wystarczą drobne przysługi wyświadczane w miarę regularnie. Twoja uczynność z pewnością szybko zostanie doceniona.

Naucz się przepraszać

Każdy z nas popełnia błędy, robi coś, czego żałuje. Czasami robimy rzeczy, którymi zupełnie nieświadomie krzywdzimy innych. Niezależnie od tego, czy zrobiłeś coś celowo, czy zupełnym przypadkiem, naucz się przepraszać. Nie stwarzaj sytuacji do kłótni, nie pozwól, by drobna sprzeczka przerodziła się w poważne nieporozumienie. Nie myśl, że słowo "przepraszam" zmniejszy twoją pewność siebie czy będzie wielką rysą na twoim ego.

Bądź dobrym słuchaczem

By poprawić relacje, zacznij w większym stopniu angażować się w rozmowę. Pokaż, że potrafisz słuchać. Podczas interakcji z innymi nie patrz w telefon, nie interesuj się tym, co dzieje się dookoła. Poświęć drugiej osobie swoją uwagę w 100 proc., tak by poczuła, że jest dla ciebie ważna, że interesujesz się tym, co chce ci przekazać.

Powiedz komplement

Od czasu do czasu powiedz drugiej osobie coś miłego. Ciepłymi, serdecznymi słowami sprawisz, że jej dzień być może od razu nabierze innych barw. Każdy z nas lubi być komplementowany, choć nie każdy chce czy lubi mówić o tym wprost. Jeśli zauważysz, że drugiej osobie sprawiłeś swoimi słowami przyjemność, mów je częściej. Naucz się dostrzegać pozytywne cechy innych i nie wstydź się mówić o nich głośno.

Źródło: skilledatlife.com

Czytaj także: https://dadhero.pl/289327,relacja-z-ojcem-w-doroslym-zyciu-tylko-10-proc-mezczyzn-lubi-swojego-ojca