Pokolenie Z zmaga się z samotnością. Młodym Polakom pomoże sztuczna inteligencja?

Krzysztof Górski
02 lutego 2023, 12:13 • 1 minuta czytania
Badanie przeprowadzone w ramach projektu społecznego MindGenic AI pokazuje, że większości młodych Polaków doskwiera samotność. W rozwiązaniu problemu ma pomóc sztuczna inteligencja.
Problem osamotnienia dotyczy ponad 5 milionów młodych Polaków pixabay.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Owi młodzi Polacy to tzw. pokolenie Z, czyli osoby urodzone po 1995 roku, ale nie później niż po 2015 roku. Jest to pierwsza generacja, która dorastała w świecie zdominowanym przez cyfryzację. Mimo iż jedną z wielu zalet współczesnej technologii jest możliwość łatwego nawiązywania kontaktów w sieci, to według najnowszych badań większość przedstawicieli właśnie tego pokolenia zmaga się z problemem samotności. W jego rozwiązaniu, paradoksalnie, mogłaby pomóc sztuczna inteligencja.


Samotność odczuwa ponad 5 mln "Zetek"

– Problem samotności bardzo długo stereotypowo kojarzył się przede wszystkim ze starszymi osobami. To podejście zmienił okres pandemii i przymusowej izolacji. Nie powstały jednak żadne aktualne analizy dotyczące samotności młodego pokolenia, urodzonego po 1995 roku. Dlatego postanowiliśmy dokładniej przyjrzeć się temu zjawisku i uzyskaliśmy bardzo niepokojące wnioski - młodzi ludzie w przeważającej mierze zmagają się z poczuciem osamotnienia. Problem może dotyczyć nawet ponad 5 mln Zetek, a więc tylu, ile liczy populacja całego Mazowsza! – mówi Joanna Trojak, CEO MindGenic AI.

Według badania samotność odczuwa 60 proc. osób w wieku 12 do 24 lat, a prawie 40 proc. rzadko ma poczucie więzi z innymi ludźmi. Problem jest największy w miastach o liczbie mieszkańców między 200 tys. a 500 tys. i dotyczy aż połowy tamtejszej młodzieży. W głównych aglomeracjach Polski odsetek osamotnionych nastolatków osób spada, chociaż nadal jest wysoki i wynosi 42 proc.

Z kolei w domu najczęściej czują się samotni ludzie między 19. a 21. rokiem życia – zdarza się to niemal 78 proc. z nich, z czego 41 proc. deklaruje, że poczucie samotności w domu towarzyszy im bardzo często. Brak wsparcia ze strony rodziców jest natomiast najczęściej zauważalny w grupie 17- i 18-latków – 62 proc.

Sztuczna inteligencja w walce z samotnością

Rozwiązaniem problemu samotności wśród młodych Polaków może być najnowsza technologia, która, poprzez media społecznościowe, sama przyczyniła się do jego wywołania. Akademia MindGenic pracuje obecnie nad chatbotem, który wesprze takie osoby w rozwiązywaniu problemów wynikających z samotności, niskiego poczucia akceptacji i nudy. W projekcie uczestniczą również osoby z pokolenia Z, które najlepiej są w stanie zrozumieć problemy swoich rówieśników.

– Użytkownicy będą mogli m.in. porozmawiać z nim na różne tematy i skorzystać z pomocy w poszukiwaniu rówieśników o podobnych zainteresowaniach. Bot będzie również wskazywał zdrowe nawyki pozacyfrowe, podpowie, w jakich wydarzeniach warto wziąć udział, zachęci do aktywności w najbliższym środowisku oraz zwiększy świadomość na temat korzystania z zasobów internetu – podkreśla Joanna Trojak.

Czytaj także: https://dadhero.pl/291221,polacy-coraz-czesciej-zaciskaja-pasa-i-stawiaja-na-minimalizm