Zalał Ci się telefon? Spokojnie, można go uratować
Zalanie smartfona to jedna z najczęstszych katastrof, jakie mogą go spotkać. Chwila nieuwagi i nasz telefon może wyciągnąć z kieszeni paręset złotych na naprawę. Ba! Często, zamiast naprawiać decydujemy się kupić nowy sprzęt. Istnieją jednak różne metody reanimacji. Sprawdźcie te najskuteczniejsze.
Alkohol
W przypadku zalania smartfona wiele zależy od rodzaju płynu, który się na nim znalazł. Cukier i kwasy zawarte w sokach i słodkich napojach mogą uszkodzić delikatną elektronikę. Jak w takiej sytuacji uruchomić telefon? Najpierw wyłącz urządzenie i dokładnie wytrzyj jego obudowę. Następnie jeśli to możliwe wyjmij baterię i inne ruchome elementy. By usunąć lepki i tłusty osad przygotuj miękką szmatkę i 95-procentowy spirytus. Delikatnie nasącz ściereczkę alkoholem i przecieraj nią miejsca, które miały bezpośredni kontakt z napojem. Wyłączony telefon koniecznie pozostaw do osuszenia na co najmniej kilkanaście godzin.
Słońce
Choć dla wielu może być to mit – ta metoda naprawdę działa. Istotnym jest, aby pamiętać o niewystawianiu ekranu telefonu na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, które mogą nieodwracalnie uszkodzić matrycę wyświetlacza. W zależności od pory roku oraz pory dnia, poszczególne części suszy się od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Przed złożeniem telefonu należy odczekać około pół godziny, aby temperatura materiału wróciła do normy.
Ryż
Głównym argumentem zwolenników tego sposobu są właściwości higroskopijne ryżu. O co w tym chodzi? Zadaniem małych ziarenek jest zaabsorbowanie wody znajdującej się w obudowie. Proces ten może trwać nawet kilkanaście godzin. Należy umieścić zalany telefon w misce, do której uprzednio nasypaliśmy ryżu i poczekać, aż azjatyckie zboże zdziała cuda.
Kaloryfer
Dobrym sposobem na zalany telefon może być też domowy kaloryfer. W tym przypadku trzeba się trzymać kilku ważnych zasad. Nigdy nie należy bezpośrednio dotykać smartfonem kaloryfera, ponieważ różnica ładunków elektrostatycznych może spowodować wystąpienie iskry, a w rezultacie uszkodzenie elektroniki urządzenia. Kaloryfer musi być wystarczająco ciepły, lecz bez przesady. Jeśli to możliwe, baterię umieszczaj oddzielnie, gdyż zbyt wysoka temperatura niekorzystnie wpływa na jej żywotność.
Płatny specyfik
Sposobem na zalany telefon może także płatny zestaw ratunkowy jak na przykład Waterrevive. Pomaga on usunąć wilgoć z wnętrza telefonu i uniknąć powstawaniu korozji, a co za tym idzie, zwiększa szanse na jego uratowanie. Ryzyko zwarcia obwodów elektrycznych jest bowiem największym niebezpieczeństwem dla smartfona oraz danych na nim przechowywanych. Taki zestaw kosztuje w sieci około 100 złotych.
Czytaj także: https://dadhero.pl/291149,te-gadzety-do-smartfonow-moga-sie-wam-przydac-sprawdzcie-nasza-liste