15-latek z Jarosławia stworzył pierwszą na świecie klawiaturę dla osób sparaliżowanych
Filip Piękoś to uczeń Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu. Niepozorny chłopak to prawdziwy geniusz, który stworzył personalizowaną klawiaturę, mogącą odmienić życie niepełnosprawnych z niedowładem górnych oraz dolnych kończyn.
-Takie dziecko rodzi się raz na dekadę. Staramy się go przypilnować i nie zmarnować jego talentu - powiedział o Filipie Piękosiu jego nauczyciel, Artur Tutka na łamach Gazety Wyborczej Rzeszów.
Chciał pomóc choremu koledze
Filipa zainspirowała historia jego znajomego cierpiącego na stwardnienie rozsiane. Chłopak z powodu choroby nie mógł już obsługiwać komputera za pomocą rąk. Żeby z niego korzystać używał czapki, na której zamontował ołówek.
Wynalazek nazywa się ZHELTA K6. To personalizowana, programowalna klawiatura do wielu urządzeń elektronicznych. Gadżet posiada 6 elementów czynnych, których funkcje można dostosować do indywidualnych wymagań użytkownika. Wbudowany w klawiaturę wyświetlacz OLED umożliwia podgląd aktualnie wprowadzonego oprogramowania, funkcji klawiszy lub dowolnych innych informacji.
Rodzice chłopaka zadbali o to, aby złożyć wniosek w Urzędzie Patentowym RP. Teraz trwa weryfikacja. Urząd musi potwierdzić, czy ktoś już czegoś podobnego nie wymyślił.
Nie spoczywa na laurach
Młody wynalazca wciąż pracuje nad udoskonaleniem swojej klawiatury. Chce między innymi, by służyła także osobom niewidomym. Obecnie sprzęt przechodzi wiele testów, którym poddają ją same osoby niepełnosprawne.
Żeby móc rozwijać swój projekt Filip założył zbiórkę w serwisie zrzutka.pl. Osoby chętne do dołożenia swojej "cegiełki" mogą wpłacać pieniądze pod tym adresem - https://zrzutka.pl/5s2bmh
Znajdzie się w gronie Noblistów?
Nastolatek z Jarosławia znalazł spore uznanie w środowisku naukowym. W grudniu 2022 roku wziął nawet udział w Międzynarodowym Sympozjum Pulp Fiction 2022 w charakterze prelegenta. W maju 2023 roku natomiast polski geniusz będzie reprezentował Polskę na międzynarodowym konkursie Regeneron ISEF w Dallas (International Sciences and Engineering Fair). Co ciekawe aż 23 osoby, które do tej pory wygrywały w tym konkursie, zostały później noblistami.
Warto dodać, że Regeneron ISEF to jeden z największych konkursów dla młodych naukowców na świecie. Podczas ostatnich edycji nagrody zdobyło w nim aż czterech Polaków - Szymon Perlicki, Filip Buława, Piotr Domanowski i Marcin Hnat.
Czytaj także: https://dadhero.pl/290893,niedlugo-zgubiony-smartfon-znajdziemy-nawet-bez-internetu