Chłodno, chłodniej, klimatyzacja. Podpowiadamy, jak wybrać urządzenie w zależności od mieszkania

Aneta Zabłocka
25 lipca 2022, 12:31 • 1 minuta czytania
Upał za oknem daje się we znaki. Osoby odpoczywające nad wodą z pewnością doceniają niemal afrykańskie temperatury. Nieco mniej optymistycznie nastawieni są jednak ci, którzy pozostali w biurach i mieszkaniach. Skutecznym sposobem radzenia sobie z gorącem jest montaż klimatyzacji. Niewielkie urządzenie, przynoszące dużą ulgę, możecie zamontować w domu. Jak to zrobić? Przygotowaliśmy kilka wskazówek.
Klimatyzator mobilny czy stacjonarny: jak wybrać maszynę dla swojego domu? Fot. pexels
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Gorąco? Parno? Nie możesz znaleźć miejsca w domu, w którym będzie trochę chłodniej? Marzy ci się klimatyzacja? Masz dwie opcje - klimatyzator mobilny albo stacjonarny. Podpowiemy ci, jak wybrać urządzenie najlepsze dla siebie.


Podejmując decyzje o montażu klimatyzatora, powinieneś mieć na względzie zarówno swoje potrzeby, jak i możliwości lokalowe, czyli przede wszystkim wielkość pomieszczeń. Kluczowe będą również względy finansowe – nie tylko związane z samym zakupem, ale również z późniejszą eksploatacją urządzenia. Klimatyzacja wpływa na wysokość rachunków za prąd za cały okres letni. Musi więc to być przemyślana decyzja.

Jaką klimatyzację wybrać?

W zależności od możliwości lokalowych i finansowych masz do wyboru dwa modele klimatyzatorów. Zobacz, która będzie dla ciebie lepsza.

Klimatyzacja mobilna

Najprostszą i jednocześnie najtańszą w zakupie opcją jest klimatyzacja mobilna. Jak to działa? Taki klimatyzator jest niewielkich rozmiarów i może schładzać to pomieszczenie, w którym aktualnie przebywamy albo po prostu to, w którym zazwyczaj temperatura jest najwyższa.

Zalety:

Wady:

Klimatyzacja stacjonarna

Urządzenia stacjonarne sprzedawane są zazwyczaj w zestawach typu split i składają się z dwóch (lub więcej) części – jednostki zewnętrznej, która odprowadza ciepłe powietrze oraz jednostki wewnętrznej. W przypadku opcji multisplit (kilku jednostek wewnętrznych) może on obsługiwać wiele pomieszczeń i rozprowadzać chłodne powietrze po całym mieszkaniu.

Zalety:

Wady:

Na co zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzacji?

Najważniejsze jest odpowiednie dobranie mocy urządzenia pod względem wielkości lokalu. Zbyt duża moc spowoduje zbędne wydatki, a zbyt niska sprawi, że klimatyzator nie będzie w stanie odpowiednio schłodzić pomieszczeń i inwestycja okaże się zupełnie nietrafiona. Eksperci przyjmują, że 1 kW mocy wystarczy na schłodzenie około 10 m², natomiast pod uwagę należy również wziąć również liczbę okien, wysokość pomieszczeń oraz ekspozycję budynku na słońce.

Ze względu na komfort przebywania w pomieszczeniach, sprawdź również poziom hałasu, który będzie generowała klimatyzacja. Ma to szczególne znaczenie, jeśli w lokalu są małe dzieci albo chcemy pracować zdalnie i potrzebujemy do tego odpowiednich warunków.

Kluczowa z punktu widzenia późniejszych rachunków za prąd jest klasa energetyczna. Pamiętaj, że klimatyzacja pracuje w okresie letnim przez wiele godzin w ciągu dnia. Im wyższa klasa, tym niższe rachunki.

Jak obniżyć koszt klimatyzacji?

Zakup klimatyzatora to nie wszystko. Jeśli urządzenie będzie musiało pracować na „najwyższych obrotach”, by bardzo szybko schłodzić mieszkanie, wygeneruje duże zużycie energii elektrycznej. Aby zgadzała się temperatura w pokoju i liczba na rachunkach za prąd, musisz pamiętać o kilku zasad użytkowania klimatyzacji.

Zamknij okna w trakcie pracy klimatyzacji

Jeśli klimatyzacja działa przy otwartych oknach, schłodzone powietrze ucieka za okno i jest zastępowane ciepłym z zewnątrz; to tak jakbyśmy chłodzili nie tylko naszą przestrzeń, ale całą okolicę.

Nie włączaj chłodzenia „na maksa”

Przyjmuje się, że dla naszego zdrowia i komfortu wystarczy, by klimatyzacje ustawić na temperaturę ok. 5-6 stopni niższą niż ta, która panuje na zewnątrz; dzięki temu unikamy ryzyka przeziębienia wynikającego z różnicy temperatur, zmniejszamy też zużycie energii elektrycznej;

Wietrz pomieszczenia przed włączeniem klimatyzacji

Jeżeli czujesz, że temperatura w pomieszczeniu jest wyższa niż na zewnątrz, przed włączeniem klimatyzacji otwórz na kilka minut wszystkie okna i wpuść to nieco chłodniejsze powietrze. Obniżysz dzięki temu temperaturę o kilka stopni zupełnie za darmo. Przed włączeniem klimatyzacji pamiętaj, żeby okna pozamykać!

Zasłaniaj okna

Bardzo prosty, ale niesamowicie skuteczny sposób. Jeśli zasłonimy okna od strony, z której świeci słońce – czyli np. rano od wschodu, a wieczorem od zachodu, pomieszczenia nie będą się tak szybko nagrzewały, a co za tym idzie – klimatyzacja nie będzie musiała zmniejszać bardzo wysokiej temperatury w nich panującej.

Aby skutecznie zasłonić okno, wystarczą rolety albo żaluzje. Jeśli upał staje się bardzo odczuwalny w konkretnym pomieszczeniu, możemy przemyśleć montaż specjalnej folii montowanej na szybę, która odbija promienie słoneczne.

Zamontuj markizę, która rzuci cień na okna i sprawi, że w mieszkaniu będzie chłodniej

W przypadku dużych okien, takich jak np. balkonowe/tarasowe, dobrym rozwiązaniem może być duża markiza, która zaciemnia określony obszar. Jeśli balkon lub taras zlokalizowany jest od wschodu, każdego ranka od wczesnych godzin będzie na nim operowało słońce, powodując bardzo duże nagrzanie pokoju. Wystarczy więc rozłożyć ją wcześnie, by w pomieszczeniach panował przyjemny chłód.

Wykorzystuj godziny nocne do wietrzenia

Nawet jeśli w mieszkaniu działa klimatyzacja, chcemy je przecież regularnie wietrzyć. Jest to nie tylko niezbędne dla naszego zdrowia, ale również w okresie letnim dobrze wpływa na samopoczucie – wielu z nas lubi choćby zapach świeżo skoszonej trawy. Aby nie wpuścić do domu zbyt wiele ciepła, najlepiej wietrzyć pomieszczenia w godzinach wieczornych albo nocnych, kiedy na dworze panuje przyjemna temperatura, która nie sprawi, że w mieszkaniu natychmiast stanie się gorąco.

Ogranicz liczbę pracujących urządzeń, które generują ciepło

Latem wielu z nas preferuje lżejsze posiłki o nieco późniejszych godzinach, dlatego tym bardziej warto przemyśleć, czy koniecznie musimy danego dnia włączać np. piekarnik, który nie tylko sam w sobie generuje znaczne zużycie prądu, ale również podnosi temperaturę w całym domu.

Czytaj także: https://dadhero.pl/288389,antonio-fa-caldo-jak-szybko-schlodzic-cialo-po-wejsciu-do-domu-z-pracy