Czy można wybić szybę w aucie? Jeśli ratujesz życie, nawet trzeba! Podpowiadamy, jak to zrobić

Dominika Bielas
28 czerwca 2022, 13:04 • 1 minuta czytania
Za nami kilka upalnych dni i cała seria sytuacji, kiedy to dzieci zostały pozostawione bez opieki w nagrzanym samochodzie. Czy wiesz, że widząc takiego maluszka w aucie, masz prawo wybić szybę? Ale nie jest to takie proste. Warto wiedzieć, jak zrobić to szybko, skutecznie i przede wszystkim bezpiecznie.
Widząc dziecko zamknięte w samochodzie, masz obowiązek reagować. Fot. 123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Widzisz dziecko samo w samochodzie? Reaguj!

Poznań: "Matka zostawiła roczne dziecko i poszła na zakupy", Warszawa: "Rodzice zostawili zamkniętych w samochodzie 3- i 5-latka", Szczecin: "Matka zamknęła 1,5-rocznego syna w samochodzie, dziecko nie żyje", Zator (woj. małopolskie): "Ojciec zostawił dwulatkę w rozgrzanym aucie i poszedł po zakupy"...

To nagłówki z zaledwie ostatniego tygodnia. Mimo apeli policji niestety nadal dochodzi do takich sytuacji. W większości przypadków reagują czujni przechodnie, ale nie zawsze. Tymczasem to nasz obowiązek! Warto wiedzieć, jak wybić szybę, szczególnie że na najbliższe dni IMGW zapowiada falę upałów. Od środy temperatura maksymalna osiągnie nawet 36 stopni Celsjusza!

Czy można zbić szybę w samochodzie?

Wiele osób nie chce interweniować, gdyż myśli, że będzie musiało odpowiadać za niszczenie mienia. Tymczasem policja podkreśla, że za wybicie szyby w sytuacji ratowania życia nie poniesiemy żadnej konsekwencji. Mówi o tym Art. 26. Kodeksu karnego: § 1. Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego. § 2. Nie popełnia przestępstwa także ten, kto, ratując dobro chronione prawem w warunkach określonych w § 1, poświęca dobro, które nie przedstawia wartości oczywiście wyższej od dobra ratowanego.

Jak wybić szybę w samochodzie?

Jeśli widzimy dziecko w samochodzie, absolutnie nigdy nie zakładajmy, że za chwilę ktoś się zjawi. W aucie w upalny dzień temperatura momentalnie się podnosi i może osiągnąć nawet 50 stopni. Na początku krzyczmy, jeśli nikt nie podchodzi, a sytuacja w naszej ocenie nie pozwala na czekanie na przyjazd służb ratunkowych (zadzwoń na 112), należy zacząć działać. Jeśli samochód jest zamknięty, najszybciej będzie wybić jedną z szyb. Szyby przedniej lub tylnej raczej nie wybijesz, bo są klejone. Najlepiej wybrać tę w drzwiach i to najbardziej oddaloną od fotelika. Np. jeśli dziecko znajduje się w foteliku samochodowym za fotelem kierowcy, najlepsza będzie szyba z przodu od strony pasażera. Czym wybić szybę? Nie zrobisz tego ani pięścią, ani nogą. Choć filmy akcji wmawiają nam, że to nie problem, to w rzeczywistości, nie ma takiej opcji. Idealny byłby młotek do wybijania szyb. Są one zazwyczaj w autokarach, jednak zwykli kierowcy rzadko posiadają taki gadżet. Za to każdy posiada gaśnicę samochodową. Możesz użyć także klucza do kół czy wkręcanego zaczepu do holowania, kamienia lub innego dużego twardego przedmiotu znalezionego w pobliżu. Warto rękę owinąć koszulką lub innym materiałem, by przy uderzeniu się nie pokaleczyć. Przedmiotem nie rzucamy z odległości, a uderzamy w szybę, jednak nigdy w jej środek. Tu szyba jest najmocniejsza i będzie sprężynowała. Zawsze należy uderzać w róg, tam jest najsłabsza. W przypadku gaśnicy nie uderzamy całym dnem a jej krawędzią. Warto wiedzieć, że w niektórych samochodach boczne szyby są laminowane i wtedy bez pomocy profesjonalnych ratowników dostanie się do pojazdu będzie niezwykle trudne.

Jeśli sytuacja jest dramatyczna i musisz szybko działać, warto innego świadka zdarzenia poprosić o wezwanie policji lub pogotowia. Po wybiciu szyby należy sprawdzić stan dziecka i udzielić pierwszej pomocy. Jeżeli dziecko oddycha, należy schronić się z nim w cieniu, podać wodę do picia. Koniecznie należy też schłodzić jego czoło i kark. Jeśli natomiast nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do resuscytacji i kontynuować ją aż do przyjazdu pogotowia.

Nóż do przecinania pasów z młotkiem - gadżet każdego kierowcy

Jeśli jeszcze nie posiadasz takiego gadżetu, warto wyposażyć się w brelok do kluczy z minizbijakami do szyb z nożem do cięcia pasów. Taki zbijak wystarczy przyłożyć ostrą końcówką we właściwym punkcie szyby i mocniej nacisnąć. Przy mocnym uderzeniu szyba bardziej się rozkruszy i rozbryzgnie, więc nie jest to najlepszy pomysł. Gadżet może się przydać także, gdy sami ulegniemy wypadkowi i jesteśmy uwiezieni w środku pojazdu.

Pamiętajmy jednak, że taki młotek nie może leżeć luzem w samochodzie, gdyż w trakcie kolizji to zabójcze narzędzie. Najlepiej, gdy jest gdzieś przymocowany w dostępnym miejscu lub ma formę breloka i jest przymocowany do kluczyków samochodowych. Brelok taki ma jeszcze jedną przydatną funkcję - nóż do rozcinania pasów. Pasy najczęściej są wykonane z grubego, plecionego materiału z włókien polimerowych, a rozcięcie ich nie jest proste.

Miniaturowe zbijaki znaleźć można np. w multitoolach czy bransoletkach survivalowych

Czytaj także: https://dadhero.pl/288159,7-bledow-dotyczacych-fotelikow-samochodowych-sprawdz-czy-je-popelniasz