Zadaj szyku. Skąd się wziął kapelusz panama oraz jak go nosić?

Aneta Zabłocka
Panama nie pochodzi z Panamy, ale to już wiedza dość powszechna. Skąd zatem? Z Ekwadoru, gdzie jednemu facetowi zamarzyło się, że zbije na rolniczym kapeluszu fortunę. I mu się to udało.
Skąd się wziął kapelusz panama oraz jak go nosić? Krótka historia Fot. Kadr z filmu 'Rozgrywka"
Historia tego kapelusza sięga XVI wieku, gdy do Ekwadoru przybyli Hiszpanie. Zauważyli na głowach tubylców lekkie nakrycia głowy, które chroniły rolników przed słońcem. Nazwali je „sombreros de paja toquilla”, czyli kapelusz ze słomy toquilla.

Ciekawostka, konkwistadorzy nie ogarnęli, że to puste łodygi roślin i myśleli, że swoją biel kapelusze zawdzięczają pochodzeniu... ze skóry wampirów.

Jak powstaje panama?

Proces tworzenia panamy nie jest tak dramatyczny, i żaden wampir nie ucierpiał w czasie ich produkcji. A więc jak powstaje?


Palmy toquilla są wygotowywane z chlorofilu i suszone. Potem czeka je wybielenie siarką na ogniu. Proces powtarza się dwukrotnie.

Dopiero potem włókna są rozbijane i tkane przez zawodowców. Były czasy w produkcji czapek, że nauka ich wyplatania była obowiązkiem i tradycją rodzinną. Gotowy kapelusz nie jest gotowy, bo trzeba jeszcze go wyprać, wyprasować i ubić. Dobra panama może zająć wytwórcy nawet rok pracy.
Kapelusze były wyrabiane chałupniczo w całym Ekwadorze. Prym wiodły dwa miasta Montcristi i Jipijapa. Do tej pory, najlepsze oryginalne wyroby pochodzą z tych regionów.

"Game changerem" dla kapeluszy było pojawienie się w 1835 roku na ekwadorskiej ziemi Manuela Alfaro. Hiszpański biznesmen przeorganizował produkcję ubrania, rozwinął sieć tkaczy i zmienił słomiane złoto w prawdziwą gotówkę.

Skąd popularność tych kapeluszy?

Dopiero w tym akapicie przeczytacie o Panamie, kraju, który swoją nazwą firmuje słomiane czapki. Czemu dopiero teraz? Bo przed Manuelem nikt nie wpadł na pomysł, że sombreros są tak dobre, że można je eksportować.

Alfaro założył w Panamie sklep, w którym sprzedawał kakao i perły, dorzucił do zaopatrzenia kapelusze. To był strzał w dziesiątkę. W tym czasie świat opanowała gorączka złota, a żądni kruszcu kopacze potrzebowali dobrego nakrycia głowy.

Do Europy panamy dotarły w 1855 roku. Zrobiły furorę na Wystawie Światowej w Paryżu. Według gazety "Strand" z 1902 roku jeden kapelusz kosztował tyle, co trzymiesięczne wakacje, studia syna lub zakup małej farmy. Historycznie wartość większa niż papierek po lodzie Ekipy. Kolejny kamyczek do wzrostu popytu na panamy dołożył Theodore „Teddy” Roosevelt, prezydent Stanów Zjednoczonych, który pokazał się z kapeluszu na inspekcji budowy Kanału Panamskiego.

Jak wiemy sławy i celebryci to najlepsi "reklamatorzy" trendów. Za chwile po kapelusz sięgnęły gwiazdy kina - Orson Welles, Humprey Bogart, Gary Cooper. Styl, czarujący uśmiech filmowych amantów i zdjęcia znad basenów sprawiły, że każdy szanujący się elegant chciał mieć letni kapelusz.

Dość, że w 1944 eksport kapeluszy z Ekwadoru był więcej wart niż flagowych bananów. Oczywiście wraz za rozpoznawalnością sombreros poszły plagiaty i podróbki. Ekwador nie stracił całkowicie pozycji lidera, bo nadal najlepsze kapelusze pochodzą stamtąd, ale nic nie stało na przeszkodzie, aby wytwarzać nakrycia ze słomy, trzciny, drewna czy pszenicy.

Aktualnie tytuł głównego eksportera tych kapeluszy należy do Serrano. W środowisku zarzuca się, że Don Bartolome Serrano podszywa się pod oryginalnego producenta i gra nie do końca czysto podając swoje produkty, jako kapelusze z Montecristi, choć większość z nich stamtąd nie pochodzi.

Niemniej to topowa marka tych nakryć głowy i porządnie przykłada rękę do ich wykonania.

Jak rozpoznać oryginalny kapelusz?

Nie ma sztywnego systemu ocen, który pozwoliłby nadać metkę najlepszej panamy. Jednak to, co ważne to:

słoma - im drobniejsza, tym lepsza. Koniecznie równo zabarwiona

splot - gęsty, równy splot to ten najlepszy. Uznaje się, że jeśli ustawisz panamę pod słońce, zobaczysz kręgi. Im ich więcej i ładniej skręcone, tym lepszego zakupu dokonasz.

Style, które warto znać:

Fedora Panama - najpopularniejszy i najbardziej rozpowszechniony styl kapelusza. Przede wszystkim dzięki gwiazdom kina lat 40. ubiegłego wieku. Rozpoznasz po zagięciach na czapie, które mają przywodzić wygięcia po nakładaniu kapelusza na głowę. Ma na szczycie wysepkę w kształcie łezki. Optimo Panama - klasyczny i surowy styl, który nazywany jest w Ekwadorze naturalnym. Kapelusz bez zagięć, a ze zgrubiałą linią na górze nakrycia. Plantation Panama - ma otwory wentylacyjna w części nakrycia oraz szersze rondo niż inne panamy, lekko zawinięte na końcach. To właśnie różni go od klasycznej Fedory.

Jak nosić kapelusz panama?

Panamę można nosić do wszystkiego, a to oznacza, że pasuje i do marynarki, i do kąpielówek. Fakt, że jest ona typowo letnim dodatkiem pozwala na dowolne dopasowanie jej do stroju.

A więc nie sytuacja, a twoja uroda decyduje, czy panama jest dla ciebie.

Większe rondo pasuje to większego mężczyzny, a mniejsze do mniejszego. Proste? Jasne.

Okrągła lub wyraźnie zarysowana szczęka wymaga jasnego paska na panamie. Kapelusz wyda się wyższy i wysmukli twarz.

Najlepiej wyglądający kapelusz to ten dopasowany do głowy. Jeśli byle dmuchnięcie wiatru pozbawia cię nakrycia, to znaczy, że nie wyglądasz dobrze. Panama ma też nie być wciśnięta na głowę za wszelką cenę.

Najprostszy rozwiązaniem jest chwycenie za miarkę krawiecką i zmierzenie obwodu głowy. Szukaj kapelusza w punkt i nie gódź się na kompromisy. Dobrze dopasowana panama to inwestycja na lata, które ożywi twoje stylizacje każdego słonecznego popołudnia.