Gorący jak laptop na home office. Zanim twój sprzęt zupełnie wysiądzie, sprawdź tę jedną rzecz

Magdalena Konczal
Laptop to przedmiot, który w pandemicznej rzeczywistości jest dla wielu z nas jak prawa ręka. Gdy się psuje, nie mamy jak pracować. Właśnie dlatego tak ważne jest, by odpowiednio o niego dbać. W jaki sposób i jak często go czyścić?
W jaki sposób i jak często czyścić laptopa? reshot/ justin.g25
Przynajmniej raz w tygodniu (w optymistycznej wersji) ścieramy kurze i sprzątamy całe mieszkanie. W ferworze porządków jakoś niezwykle łatwo jest nam zapomnieć o laptopie. Możliwe, że przetrzemy go lekko z wierzchu szmatką, ale to nie wystarcza.



Jak często czyścić laptopa?


Okazuje się, że wnętrze laptopa powinno być czyszczone nie raz na rok, a co najmniej raz na trzy do sześciu miesięcy. Kiedy po pierwszym takim czyszczeniu zauważysz, że wewnątrz jest duża ilość kurzu, wskazane będzie częstsze wykonywanie tej czynności.

Jeżeli chodzi o czyszczenie laptopa na zewnątrz, to zaleca się, by pozbywać się brudu za każdym razem, gdy widzimy, że zaczyna się gromadzić. Zazwyczaj cotygodniowe przetarcie z zewnątrz laptopa będzie optymalne. Jeśli cenimy czystość i pracujemy na laptopie częściej, możemy wykonywać tę czynność kilka razy w tygodniu.

W jaki sposób czyścić laptopa na zewnątrz?


O ile czyszczenie laptopa na zewnątrz nie sprawia nam kłopotu, o tyle porządki w środku wydają się dużo bardziej problematyczne. Nie chcemy bowiem uszkodzić sprzętu, który jest nam bardzo potrzebny w codzienności.

Okazuje się jednak, że jeśli użyjemy nieodpowiednich środków, chcąc zadbać o zewnętrzną stronę laptopa, również możemy go uszkodzić. Jak więc powinno się czyścić laptopa na zewnątrz?


Przede wszystkim pamiętajmy o tym, by nie używać środków do mycia szyb czy innych detergentów. Najlepiej jest wyposażyć się w zwykłą ściereczkę z mikrofibry i nie używając wody przecierać powierzchnie komputera.

Kiedy jednak często jemy nad laptopem (co podczas pracy zdalnej niestety się zdarza) na klawiaturze czy w jej okolicach pojawiają się tłuste plamy. Wówczas warto jest wyposażyć się w specjalny środek do czyszczenia komputerów. Nasączamy nim ściereczkę i wycieramy brudną przestrzeń.

Niezwykle irytujące są też okruszki, które wpadają między przyciski. Najlepsze w tym wypadku będzie użycie sprężonego powietrza, które pozwoli "wydmuchać" drobny brud spod klawiatury. Sprężonego powietrza możemy również użyć do oczyszczenia portów.

Do czyszczenia ekranu nada się specjalny płyn i ściereczki z mikrofibry. Pamiętajmy jednak, by nie spryskiwać bezpośrednio monitora, ale nanieść środek na ściereczkę, a dopiero później przetrzeć ekran.

Jak czyścić laptopa w środku?


Znacznie trudniejsze jest oczywiście czyszczenie wnętrza laptopa. Okazuje się, że rozłożenie i ponowne złożenie laptopa nie jest wcale prostym zadaniem. Jeśli kompletnie się na tym nie znamy, lepiej będzie, gdy oddamy nasz komputer w ręce specjalistów.

Kiedy jednak jesteśmy przekonani, że możemy podołać temu zadaniu, to powinniśmy zacząć od dokładnego przeanalizowania instrukcji krok po kroku i zapoznania się z tym, w jaki sposób rozkładać i składać naszego laptopa. Każdy laptop jest inny, nie wolno o tym zapominać.

Jeśli jednak czyścimy naszego laptopa regularnie, nie musimy go rozkręcać, żeby np. wyczyścić układ chłodzenia. Możemy użyć do tego także sprężonego powietrza. Jak zauważyć, że układ chłodzenia wymaga wyczyszczenia?

Nasz laptop będzie wówczas nieco głośniejszy i poczujemy, że szybciej się nagrzewa. Wystarczy więc wpuścić sprężone powietrze do wylotu gorącego powietrza.

Warto jest oddać laptopa w ręce specjalistów przynajmniej raz na pół roku. Wielu z nas może wydawać się, że to będzie kosztowało nas zbyt dużo wysiłku, ale naprawdę warto. Regularnie czyszczony komputer zupełnie inaczej pracuje i starczy nam na długie lata. Nie lekceważmy więc dbania o klawiaturę, monitor, a także o wnętrze laptopa.