Pokażcie dzieciom teatr bez wychodzenia z domu. W październiku rusza wyjątkowy festiwal

Kacper Peresada
Moje dzieci chodzą do teatru od najmłodszych lat. W Warszawie mamy dużo szczęścia, ponieważ przedstawienia teatralne dla dzieciaków nie są rzadkością, dlatego, gdy COVID 19 zamknął szkoły, kina i właśnie teatry była to dla nas smutna informacja. Na szczęście żyjemy w XXI wieku i chociaż internet nie jest w stanie nam dać tych samych przeżyć, co prawdziwy teatr, świat online z radością oferuje nam nowe sposoby rozrywki.
Festiwal Korczak Online to przestrzeń dla każdego młodego widza, który tęskni za teatrem. fot. Bartek Warzecha / Materiały Prasowe
Właśnie z tego powodu powstała platforma Korczak Online, w ramach której rodzice z dziećmi będą mogli brać udział w warsztatach, dyskusjach i lekcjach teatralnych, a już w październiku w każdą niedzielę będą mogli podziewać najciekawsze spektakle związane z Międzynarodowym Festiwalem Teatrów dla Dzieci i Młodzieży.

Teatr dla dzieci w internecie

Festiwal KORCZAK swoja początki ma w połowie lat 90. Gdy Halina Machulska i Maciej Wojtyszko postanowili stworzyć wydarzenie teratralne skierowane do najmłodszych odbiorców. Jak sami wyjaśniali ich celem było przygotowanie „wielkiego święta małego człowieka”, dającego szansę pokazania teatru, jako miejsce spotkań i dialogu.


Teatr od zawsze był przestrzenią, w której twórcy nie bali się traktować nawet najmłodszych odbiorców na równi z sobą. Starając się opierać na szczerości, partnerstwie i szacunku do młodych widzów.

Czytaj też: 7 kultowych gier, które warto pokazać swoim dzieciom. Moi synowie są nimi zachwyceni

Organizatorzy festiwalu zapraszają na spektakle dzieci z całej Polski, którym tęskno do historii prezentowanych specjalnie dla nich. Przez cały październik będziemy mogli oglądać 4 przedstawienia przygotowane przez placówki w całym kraju. Wszystkie przedstawienia będą miały transmisje premierowe w każdą niedzielę o 17:00 od 4 października.

Oprócz pokazów, dzieci i ich opiekunowie będą mogli brać udział w szeregu działań online, które mają na celu, pomóc w pełni zrozumieć, o czym mówią spektakle. Dzięki warsztatom i seminariom odbiorcy będą mogli głębiej wejść w świat pokazany na deskach teatralnych.

Poniżej możecie zobaczyć pełny program tych spotkań teatralnych. Wszystkie wydarzenia będą darmowe i przygotowane również dla osób niesłyszących.

Do zobaczenia w teatrze.

PROGRAM:



4.10 o godz. 17:00 (niedziela)
„Król Maciuś Pierwszy”, reż. Konrad Dworakowski
Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej

11.10 o godz. 17:00 (niedziela)
„Indianie”, reż. Justyna Sobczyk
Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr w Warszawie i Teatr 21

18.10 o godz. 17:00 (niedziela)
„Dziki”, reż. Klaudia Hartung-Wójciak
Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu

25.10 o godz. 17:00 (niedziela)
„Kopciuszek”, reż. Anna Smolar
Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie