Trackery aktywności. Parametry, dzięki którym szybko ocenisz, w jakiej jesteś formie

Dawid Wojtowicz
Choć wciąż dużo czasu spędzamy w domu, mamy już więcej okazji do opuszczania czterech ścian, gdyż możemy swobodnie wychodzić do parku czy lasu. Ćwiczenia domowe, pomagające nam rozruszać mięśnie po długiej pracy przed komputerem, możemy więc uzupełnić spacerami czy biegami w otoczeniu zieleni. A w przyszłości będziemy mogli pewnie pozwolić sobie na jeszcze więcej ruchu.
Na przykładzie smarwatcha Huawei Watch GT 2e i opaski Huawei Band 4 przedstawiamy kluczowe parametry, dzięki którym szybko możemy ocenić, w jakiej ogólnie jesteśmy formie
Może więc to dobry moment na to, by "sprofesjonalizować" własną aktywność fizyczną. Nie tylko od czasu do czasu ćwiczyć w domu czy zażywać ruchu na świeżym powietrzu w dozwolonych miejscach, ale także monitorować własne postępy i analizować swoje osiągnięcia, aby jeszcze lepiej zadbać o kondycję i zdrowie. Jeśli jesteśmy gotowi wykonać kolejny krok w uprawianiu sportów rekreacyjnych, powinniśmy zainwestować w akcesoria zwane trackerami aktywności.
Opaska Huawei Band 4 i smartwatch Huawei Watch GT 2e
Mowa tu o elektronicznych inteligentnych urządzeniach z ekranem dotykowym, czujnikami i oprogramowaniem, które przyjmują postać stylowego zegarka (smartwatch) czy opaski (smartband). Wartość tych gadżetów, przeznaczonych dla entuzjastów aktywnego trybu życia, tkwi w ich zdolności do mierzenia parametrów, dzięki którym szybko możemy sprawdzić, jak duży wysiłek wykonaliśmy, i ocenić, w jakiej ogólnie jesteśmy formie.

Aby zrozumieć, dlaczego tak wielu amatorów sportu nie wyobraża sobie regularnego treningu bez smartwatcha czy smartbanda na ręce, warto na dobry początek zapoznać się z podstawowymi parametrami mierzonymi przez te przenośne monitory aktywności. Na przykładzie smarwatcha Huawei Watch GT 2e i opaski Huawei Band 4 (dostępnej w nowej niższej cenie) przedstawiamy kluczowe pomiary, które obrazują naszą kondycję i stanowią punkt wyjścia do opracowania planów treningowych.

Tętno (puls)

Podstawowy parametr życiowy, informujący o stanie organizmu, zwłaszcza pracy serca. U dorosłego człowieka w spoczynku prawidłowe tętno mieści się w przedziale od 60 do 100 uderzeń na minutę. Wysokie wartości pulsu (tachykardia) mogą wskazywać na problemy z układem krążenia, odwodnienie, a także być wynikiem zdenerwowania i stresu. Niskie wartości (bradykardia) mogą sugerować np. zaburzenia automatyzmu serca czy równowagi elektrolitowej.
Dla osób, które dbają o zdrowie poprzez regularne ćwiczenia, analiza tętna dostarcza informacji o poprawie kondycji. Jeśli ten sam wysiłek jesteśmy w stanie wykonać mniej więcej w tym samym czasie, ale przy niższej liczbie uderzeń na minutę, to znak, że nasz układ krwionośny staje się coraz bardziej wydajny, ponieważ pozwala pokryć zapotrzebowanie organizmu na tlen przy mniej intensywnej pracy serca.
Do mierzenia tętna inteligentne zegarki i opaski wykorzystują czujnik zwany pulsometrem. Pozwala on na bieżąco śledzić zmiany pulsu, a zgromadzone przez niego dane są przetwarzane przez oprogramowanie urządzenia i prezentowane w formie czytelnych wykresów. Pomiar tętna to też nieodłączny parametr mierzony w czasie aktywacji wszelkich trybów sportowych – w modelu Watch GT 2e znajdziemy ich aż 100, od treningów biegowych, kolarstwa i pieszej wędrówki, poprzez ćwiczenia domowe (m.in. stepper, rower stacjonarny, orbitrek), zajęcia na siłowni (crossfit, dźwiganie ciężarów) czy treningi na basenie, do parkour, tańców, a nawet baletu.

Saturacja (Sp02)

Jeden z ważniejszych pomiarów wydajności organizmu. Oznacza poziom nasycenia krwi tlenem, pozwala więc monitorować i zapobiegać niedotlenieniu organizmu. Wartość saturacji krwi u zdrowych ludzi powinna utrzymywać się na poziomie 90-100 proc. Saturacja Sp02 poniżej 90 proc. oznacza niedotlenienie i może być oznaką niewydolności oddechowej.
W przypadku sportowców pomiar Sp02 służy przede wszystkim do kontrolowania poziomu zmęczenia, a co za tym idzie stanowi jeden z parametrów pozwalających zoptymalizować trening. Szczególnie powinni na niego zwracać uwagę ci, którzy intensywnie ćwiczą czy uprawiają wspinaczkę wysokogórską.
Poziom nasycenia hemoglobiny krwi tlenem można zbadać za pomocą urządzenia zwanego pulsoksymetrem. Z funkcji pulsoksymetrii mogą skorzystać posiadacze smartwatcha Huawei Watch GT 2e. Od 7 maja w ramach aktualizacji oprogramowania ikonka Sp02 dostępna jest również w menu Huawei Band 4, inteligentnej opaski sportowej ładowanej za pomocą wbudowanego łącza USB.

Kroki

Podstawowy parametr świadczący o naszej mobilności w ciągu dnia. Jest jak wyrzut sumienia dla tych, którzy długo siedzą przed telewizorem czy komputerem. Ma przede wszystkim motywować do większego ruchu, jeśli nie do intensywnych treningów na takich domowych sprzętach jak stepper czy orbitrek, to przynajmniej do biegu czy zwykłego spaceru po parku lub lesie.
Krokomierz to podstawowa funkcja każdego smarwatcha czy opaski do monitorowania codziennej aktywności. W smartwatchach i smartbandach liczba wykonanych kroków przeliczana jest na przebyty w kilometrach dystans, co uzmysławia użytkownikowi urządzenia, jak bardzo "mobilny" był w ciągu dnia. Licznik kroków okazuje się przydatny zwłaszcza w takich trybach jak spacer, marsz czy bieg w terenie.

Kalorie

Parametr określający przemianę materii i zużycie energii pochodzącej m.in. z tkanki tłuszczowej. Liczba spalonych kalorii stanowi silny motywator do większej aktywności fizycznej, zwłaszcza dla osób chcących pozbyć się nadwagi. Na szybkość spalania dziennego zapotrzebowania energetycznego wpływają takie czynniki jak płeć, wiek, waga oraz czas i tempo wykonywania danej aktywności.
Licznik spalonych kalorii wchodzi w skład podstawowych funkcjonalności smartwatchy. Ma dużą wartość informacyjną szczególnie podczas ćwiczeń wykonywanych w ramach określonych trybów sportowych. Sposób liczenia spalonych kalorii zależy od wybranego trybu. Im jest ich więcej, tym smartwatch staje się bardziej praktycznym i miarodajnym gadżetem dla pasjonatów najróżniejszych dyscyplin. W przypadku smarwatcha Watch GT 2e użytkownik może mierzyć spalone kalorie aż na 100 rodzajach ćwiczeń.

Pułap tlenowy (VO2 Max)

Parametr określający wydolność tlenową organizmu – jego zdolność do rozprowadzania tlenu po ciele. Wyraża się go w mililitrach tlenu na kilogram masy ciała w czasie minuty (ml/kg/min). Innymi słowy, oznacza ilość mililitrów tlenu, jaką może pobrać kilogram naszego ciała w czasie minuty maksymalnego wysiłku. Dzięki treningowi, który zwiększa objętość pompowanej przez serce krwi oraz pojemność płuc, możemy osiągnąć wyższy pułap tlenowy.
Funkcja analizy pułapów tlenowych coraz częściej gości w oprogramowaniach urządzeń typu wearables. W modelu Watch GT 2e maksymalny pułap tlenowy (VO2 Max) możemy obliczyć, podejmując się intensywnego wysiłku. Wspomniany smartwatch zachęca do niego, sugerując dłuższe bieganie w terenie.

Artykuł powstał we współpracy z Huawei