Trackery aktywności. Parametry, dzięki którym szybko ocenisz, w jakiej jesteś formie
Choć wciąż dużo czasu spędzamy w domu, mamy już więcej okazji do opuszczania czterech ścian, gdyż możemy swobodnie wychodzić do parku czy lasu. Ćwiczenia domowe, pomagające nam rozruszać mięśnie po długiej pracy przed komputerem, możemy więc uzupełnić spacerami czy biegami w otoczeniu zieleni. A w przyszłości będziemy mogli pewnie pozwolić sobie na jeszcze więcej ruchu.
Może więc to dobry moment na to, by "sprofesjonalizować" własną aktywność fizyczną. Nie tylko od czasu do czasu ćwiczyć w domu czy zażywać ruchu na świeżym powietrzu w dozwolonych miejscach, ale także monitorować własne postępy i analizować swoje osiągnięcia, aby jeszcze lepiej zadbać o kondycję i zdrowie. Jeśli jesteśmy gotowi wykonać kolejny krok w uprawianiu sportów rekreacyjnych, powinniśmy zainwestować w akcesoria zwane trackerami aktywności.
Opaska Huawei Band 4 i smartwatch Huawei Watch GT 2e
Aby zrozumieć, dlaczego tak wielu amatorów sportu nie wyobraża sobie regularnego treningu bez smartwatcha czy smartbanda na ręce, warto na dobry początek zapoznać się z podstawowymi parametrami mierzonymi przez te przenośne monitory aktywności. Na przykładzie smarwatcha Huawei Watch GT 2e i opaski Huawei Band 4 (dostępnej w nowej niższej cenie) przedstawiamy kluczowe pomiary, które obrazują naszą kondycję i stanowią punkt wyjścia do opracowania planów treningowych.
Podstawowy parametr życiowy, informujący o stanie organizmu, zwłaszcza pracy serca. U dorosłego człowieka w spoczynku prawidłowe tętno mieści się w przedziale od 60 do 100 uderzeń na minutę. Wysokie wartości pulsu (tachykardia) mogą wskazywać na problemy z układem krążenia, odwodnienie, a także być wynikiem zdenerwowania i stresu. Niskie wartości (bradykardia) mogą sugerować np. zaburzenia automatyzmu serca czy równowagi elektrolitowej.Tętno (puls)
Jeden z ważniejszych pomiarów wydajności organizmu. Oznacza poziom nasycenia krwi tlenem, pozwala więc monitorować i zapobiegać niedotlenieniu organizmu. Wartość saturacji krwi u zdrowych ludzi powinna utrzymywać się na poziomie 90-100 proc. Saturacja Sp02 poniżej 90 proc. oznacza niedotlenienie i może być oznaką niewydolności oddechowej.Saturacja (Sp02)
Podstawowy parametr świadczący o naszej mobilności w ciągu dnia. Jest jak wyrzut sumienia dla tych, którzy długo siedzą przed telewizorem czy komputerem. Ma przede wszystkim motywować do większego ruchu, jeśli nie do intensywnych treningów na takich domowych sprzętach jak stepper czy orbitrek, to przynajmniej do biegu czy zwykłego spaceru po parku lub lesie.Kroki
Parametr określający przemianę materii i zużycie energii pochodzącej m.in. z tkanki tłuszczowej. Liczba spalonych kalorii stanowi silny motywator do większej aktywności fizycznej, zwłaszcza dla osób chcących pozbyć się nadwagi. Na szybkość spalania dziennego zapotrzebowania energetycznego wpływają takie czynniki jak płeć, wiek, waga oraz czas i tempo wykonywania danej aktywności.Kalorie
Parametr określający wydolność tlenową organizmu – jego zdolność do rozprowadzania tlenu po ciele. Wyraża się go w mililitrach tlenu na kilogram masy ciała w czasie minuty (ml/kg/min). Innymi słowy, oznacza ilość mililitrów tlenu, jaką może pobrać kilogram naszego ciała w czasie minuty maksymalnego wysiłku. Dzięki treningowi, który zwiększa objętość pompowanej przez serce krwi oraz pojemność płuc, możemy osiągnąć wyższy pułap tlenowy.Pułap tlenowy (VO2 Max)
Artykuł powstał we współpracy z Huawei