7 książek o zarazach, które powinniście przeczytać siedząc w domu z powodu koronawirusa

Kacper Peresada
Polecaliśmy wam już filmy o epidemiach. Sugerowaliśmy seriale i gry wideo, które warto sprawdzić. Skoro naszą pracą jest pisanie to logiczne, że chcemy polecić też coś do czytania.
fot. Christin Hume / Unsplash
Najbliższe tygodnie spędzone w domu wcale nie muszą być nudne. Wprawdzie pozamykano biblioteki i księgarnie stacjonarne, ale w końcu żyjemy w XXI wieku, więc można do woli korzystać z audiobooków czy e-booków.

Jeśli czujecie potrzebę przeczytania czegoś, co nie jest kolejną informacją zakażonych, ta lista lektur powinna przypaść wam do gustu.

Bastion

W mojej opinii “Bastion” to najlepsza książka w dorobku Stephena Kinga.

Przy tym, jak mało która z pozycji polecanych w tym artykule, nawiązuje wprost do aktualnych wydarzeń na świecie. King, król horroru, opowiada w "Bastionie" o cywilizacji, która powoli upada, niszczona przez zmodyfikowany wirus grypy wyhodowany z myślą o wojnie biologicznej.


Apokaliptyczny świat opisany przez mistrza wciąga na wiele godzin. Jeśli kiedyś była dobra okazja, aby "połknąć" książkę, która ma ponad 800 stron, to jest to właśnie ten moment.

Dżuma

Najsłynniejsza książka Alberta Camusa w ostatnich tygodniach na powrót stała się światowym bestsellerem. Wydana w 1947 roku powieść opowiada o fikcyjnej epidemii dżumy w algierskim mieście Oran.

Choroba, będąca metaforą faszyzmu, to dla Camusa okazja, by pokazać, jak tego typu tragedia jest w stanie wydobyć z ludzi to, co najgorsze i to, co najlepsze.

Powieść, którą można traktować jak egzystencjalną analizę tego, co znaczy być człowiekiem, jest studium ludzkiej kondycji i skutków, które pandemia w takiej skali mogłaby wywołać na całym świecie.

Dekameron

Zbiór żywych i często dziwacznych opowieści Boccacia wydano po raz pierwszy w 1353 roku.

Opierając narrację na wydarzeniach związanych z Wielką Plagą, autor przedstawia czytelnikom dziesięciu bohaterów, którzy starają się uciec przed epidemią.

Zamknięci w willi pod Florencją próbują zabić nudę, opowiadając sobie historie ze swojego życia. Nawet jeśli nie zachwycicie się tą powieścią, może natchnie was ona do tego, by zdzwonić się z grupą znajomych i podjąć podobne wyzwanie, opowiadając sobie codziennie jedną historię. Brzmi jak niezły challenge.

Room

Na podstawie książki Emmy Donogue powstał genialny film z oscarową rolę Brie Larson.

Opowiadana z perspektywy pięcioletnie chłopca historia opisuje życie dziecka, które przez całe życie żyje w małym pokoju zamknięty przez porywacza.

Dla niego ten pokój to cały świat. "Room" to piękna i wzruszająca opowieść o matce, która nawet w obliczu tragedii stara się zapewnić swojemu dziecku namiastkę dzieciństwa.

Miasto Ślepców

Portugalczyk Jose Saramago, zdobywca literackiej nagrody Nobla, stara się odpowiedzieć, jaka mogłaby być reakcja rządu kraju, którego mieszkańcy zaczynają chorować na nieznaną chorobę.

Jose Saramago w swojej słynnej powieści pyta, co to znaczy być człowiekiem. Z niepokojem opowiada też o tym, jak w czasach tragedii postępują rządy. Kiedy troska o obywateli może zamienić się w system autorytarny, który w nieludzki sposób ograniczy wolności obywatelskie?SeveranceNiedostępna niestety po polsku książka to debiut amerykańskiej autorki Ling Ma.

W swojej powieści pisarka opowiada historię Candace Chen, kobiety, która tak skupionej na swojej życiowej rutynie, że nie zauważa ona plagi powoli ogarniającej świat wokół niej.

Ciężarna Candace staje się jedną z ostatnich osób, którym udaje się uciec z miasta opanowanego przez chorobę. Trafia następnie do opuszczonego centrum handlowego i stara się zbudować nowy świat pod władzą tyrana o imieniu Bob.

Czytaj też: 5 ważnych informacji, które przegapiliście, bo wszyscy w kółko czytamy o koronawirusie

Biały koń, biały jeździec

Powieść, która pojawiła się po raz pierwszy tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej, miała bardzo duże znaczenie dla jej autorki, Katherine Anne Porter. Gdy była dzieckiem, zachorowała na grypę i niewiele brakowało, a przypłaciłaby to śmiercią.

Akcja "Białego konia" rozgrywa się w trakcie pandemii grypy "hiszpanki" w 1918 roku. Zakażona kobieta o imieniu Miranda zakochuje się w żołnierzu, który się nią opiekuje. Niestety, opiekun Mirandy również zostaje zakażony. Dalszego ciągu wam nie zdradzę, musicie sami sprawdzić, jak dalej potoczyła się ta historia.