5 ważnych informacji, które przegapiliście, bo wszyscy w kółko czytamy o koronawirusie

Kacper Peresada
Tematu koronawirusa nie wolno lekceważyć, to jasne. Jednak w natłoku informacji związanych z wirusem wiele osób mogło przegapić sporo ważnych i niecodziennych informacji, które w normalnych warunkach trafiłyby na pierwsze strony gazet i na czołówki serwisów internetowych.
facebook.com/xinglida
Postanowiliśmy, więc w telegraficznym skrócie przybliżyć wam najważniejsze wydarzenia ze świata z ostatnich kilku dni.

Nie są one w żaden sposób powiązane z epidemią koronawirusa., ale warto o nich wiedzieć, przecież w końcu życie wróci do normy, więc powinniśmy trzymać rękę na pulsie.

Harvey Weinstein skazany na 23 lata więzienia

Człowiek, który jeszcze parę lat temu trząsł całym Hollywood, jeden z najbardziej wpływowych producentów w historii amerykańskiego przemysłu filmowego, został skazany w Nowym Jorku na 23 lata więzienia za gwałt i napaść seksualną. Ława przysięgłych nie miała żadnych wątpliwości co do winy byłego Weinsteina. Producent "Pulp Fiction" odpowiadał przed sądem za wymuszenie aktu seksualnego na swojej byłej asystentce Mimi Haleyi oraz za gwałt na aktorce Jessice Mann.


Za to pierwsze przestępstwo dostał trzy lata więzienia, za drugie - 20. To jednak nie problemów Weinsteina, niedługo stanie on przed sądem w Kalifornii, tam grozi mu kolejny wyrok, potencjalnie jeszcze bardziej surowy.

Odkryto nowy gatunek dinozaura

Malutki ptak, żyjący na ziemi 99 milionów lat temu, jest prawdopodobnie najmniejszym znanym dinozaurem z ery Mezozoiku. Zwierzę miało czaszkę o długości 12 milimetrów, a także zęby. Odkryto je kilka dni temu w północnej Birmie.
Badacze porównują to znalezisko do kolibra, jednak w przeciwieństwie do tego ptaka, odkryty dinozaur był drapieżnikiem, a jego dziób wypełniały ostre zęby. Mało tego, żaden inny ptak tamtej ery nie mógł się poszczycić tak dużą liczbą zębów.

Wielkie koncerny korzystają z pracy niewolniczej

Najnowsze badania Australian Strategic Policy Institute dowiodły, że 83 międzynarodowe koncerny są powiązane z wykorzystywaniem niewolniczej pracy w fabrykach na terenie Chin.

Zdaniem osób, które przygotowały raport, ponad 80 tysięcy Ujgurów (prześladowanej w Chinach grupy etnicznej pochodzenia tureckiego) zostało rozlokowanych w fabrykach na terenie ChRL w ostatnich trzech latach. Chociaż o sprawie wykorzystywania mniejszości etnicznych jako siły roboczej w Chinach było wiadomo od dawna, raport, który opublikowano na początku marca, po raz pierwszy pokazuje skalę problemu.

Według autorów raportu, wśród firm, które korzystają pośrednio lub bezpośrednio z pracy Ujgurów są m.in. Adidas, Tommy Hilfiger, Daimler Benz. Jaguar, Google, Huawei czy Microsoft.

Zbiory w Afryce niszczy szarańcza

Miliardy owadów na terenie całej Afryki może doprowadzić do klęski głodu nawet 25 milionów osób. Za wyrojenie się szarańczy odpowiada ta sama anomalia pogodowa, która była odpowiedzialna m.in. za niedawne pożary w Australii.

Wschodnia Afryka, część Bliskiego Wschodu i Azji Południowej - te regiony muszą radzić sobie z szarańczą pustynną. Owadów w takich ilościach nie widziano tam od wielu dekad.

Najlepszym sposobem na zwalczanie plagi są oczywiście opryski. Niestety te nie są dostępne dla większości biednych państw.

W momencie, gdy reszta świata musi skupiać się na wewnętrznych problemach, część Afryki stoi na skraju kolejnej tragedii.

Druga osoba na świecie wyleczona z HIV

Mężczyzna z Londynu od 30 miesięcy może mówić z dumą, że wygrał z HIV. Ten wirus wykryto u Adama Castilejo po raz pierwszy w 2003 roku.

Trzy lata temu Anglik przeszedł zabieg przeszczepu szpiku kostnego i zapewne ten zabieg był kluczowy w walce z wirusem. W podobny sposób wyleczono wcześniej Timothy'ego Browna, pierwszego pacjenta który przeszedł taki zabieg w 2007 roku.

W obu wypadkach przeszczep pochodził od dawcy, który posiadał rzadką genetyczną mutację dającą mu odporność na wirus HIV.

Fakt, że naukowcy byli w stanie wyleczyć kolejną osobę zarażoną HIV jest istotny, bo pozwala sądzić, że udany przeszczep przeprowadzony u Browna nie był jedynie szczęśliwym zbiegiem okoliczności, pojawia się więc nadzieja na to skuteczną metodę walki z HIV.