Leki na zbicie gorączki. Jakie z nich można podawać niemowlakowi?

Materiał Partnera - Polski Lek
Gdy męczy nas gorączka, najczęściej sięgamy po preparaty z paracetamolem lub ibuprofenem. W przypadku niemowlaków – trzeba być szczególnie ostrożnym przy wyborze odpowiedniego leku. W jaki sposób podawać niemowlętom leki przeciwgorączkowe?
Gdy męczy nas gorączka, najczęściej sięgamy po preparaty z paracetamolem lub ibuprofenem. W przypadku niemowlaków – trzeba być szczególnie ostrożnym przy wyborze odpowiedniego leku. Tatyana Tomsickova / 123rf.com
Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia to paracetamol stanowi lek pierwszego wyboru w celu zwalczania gorączki i bólu u dzieci i niemowląt. W Polsce obecny jest Pedicetamol®- lek zawierający najwyższą stężoną dawkę paracetamolu na rynku. Dzięki temu dziecko połyka mniej płynu, co dla rodzica oznacza łatwiejszą podaż preparatu.

Paracetamol i ibuprofen, używane w odpowiednich dawkach, są uznawane za ogólnie bezpieczne i skuteczne. Zobacz charakterystykę leków przeciwgorączkowych: paracetamolu i ibuprofenu.

Paracetamol
Paracetamol wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Preparat można podawać doustnie lub doodbytniczo w postaci czopków. Podanie doustne jest lepszą alternatywą ponieważ działanie terapeutyczne leku jest szybsze (maksymalne stężenie w organizmie osiąga po 1-2h) a ryzyko przypadkowego przedawkowania jest mniejsze (szybsze usuwanie leku z organizmu). Paracetamol można podawać dziecku od pierwszych chwil życia.


Ibuprofen
Ibuprofen również wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Dodatkowo wykazuje działanie przeciwzapalne (grupa NLPZ) jednak przy objawowym leczeniu gorączki przy dziecięcych infekcjach wirusowych stosowanie leków przeciwzapalnych nie jest wymagane. W kontekście leczenia gorączki u niemowląt i małych dzieci, wskazania do stosowania ibuprofenu różnią się nieco od działania paracetamolu. Ibuprofen można podawać dziecku od 6 miesiąca życia. Nie jest zalecany u dzieci z astmą oraz u dzieci z uszkodzoną błoną śluzową żołądka.

Jak podawać leki przeciwgorączkowe niemowlęciu?
Podawanie leków przeciwgorączkowych niemowlętom bywa kłopotliwe. Problemem może być np. duża ilość płynu do połknięcia przez malucha. Dlatego preparaty przeznaczone dla najmłodszych, szczególnie niemowląt, powinny zawierać wysokie stężenie substancji czynnej, dzięki czemu dziecko dostaje mniej leku do połknięcia, co dla rodzica oznacza łatwiejszą podaż preparatu.

W polskich aptekach dostępny jest Pedicetamol®, czyli lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy dla dzieci i niemowląt o najwyższym stężeniu paracetamolu na rynku wynoszącym 100 mg/ml. Tak wysokie stężenie w połączeniu z płynną formą sprawia, że preparat może zostać łatwiej podany podopiecznemu, dzięki czemu gorączka u niemowlęcia może być skutecznie leczona.

Podając noworodkom i niemowlakom środki przeciwgorączkowe, należy zadbać o ich precyzyjne dozowanie, w czym bardzo pomocny będzie dołączony do opakowania kroplomierz.
Bibliografia:
1. Sullivan J. i wsp. Raport kliniczny. Pediatrics 2011;127:580-7
2. WHO Technical Report Series 958. The Selection and Use of Essential Medicines. 2009
3. Mrozińska M. Zasady stosowania leków przeciwgorączkowych u dzieci. Lek w Polsce 2004;10(166).
4. Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego. NPOA 2010;11;95-110.
5. Lifschitz C. Gorączka i ból u dzieci- przegląd aktualnych badań i wytycznych. Standardy Medyczne. Pediatria. 2011
6. World Health Organization. Integrated Management of Childhood Illness. Geneva: World Health Organization; 2000. WHO document WHO/FCH/CAH/00.12.
Informacja o produkcie PEDICETAMOL®
Nazwa produktu leczniczego: Pedicetamol®, paracetamol 100 mg/ml, roztwór doustny. Wskazania do stosowania: leczenie objawowe gorączki trwającej nie dłużej niż 3 dni oraz bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na paracetamol, substancję pomocniczą azorubinę lub inną wymienioną w składzie produktu. Podmiot odpowiedzialny: ”Polski Lek – Dystrybucja” Spółka z o.o., ul. Chopina 10, 34-100 Wadowice.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.