Z jedną ci nie wyszło, z drugą się nie udało, a z trzecią to już w ogóle była porażka. Jeśli tak mniej więcej można opisać twoje dotychczasowe relacje z kobietami, to najwyższy czas się zastanowić nad tym, czy problem nie leży w tobie. A ściślej mówiąc w tym, że po prostu nie byłeś dojrzały do związku. A jak poznać, czy już jesteś? Sprawdź, czy masz tych 5 umiejętności.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Kiedy mężczyzna staje się dorosły? To proste – według prawa wtedy, kiedy kończy 18 lat. Trudniej jest odpowiedzieć na pytanie, kiedy staje się dojrzały. Psychologia rozwojowa mówi, że ten moment następuje około 25 roku życia, bo mniej więcej wtedy w pełni rozwinięty jest już mózg. Nie oznacza to jednak osiągnięcia dojrzałości emocjonalnej. Ten proces u przeciętnego faceta trwa jeszcze kolejnych 15-20 lat.
Do związku trzeba dojrzeć
Prawdziwym problemem jest jednak określenie wieku, w którym mężczyzna jest wystarczająco dojrzały, by stworzyć udany związek. Tego się po prostu zrobić nie da. Wiadomo bowiem, że wielu facetom nie starcza na to życia. Skoro nie da się ustalić wieku, to trzeba przyjąć jakieś inne kryteria.
Michał Szatiło, twórca instagramowego profilu Volantification, radzi, by dojrzałość do związku rozpoznawać na podstawie 5 umiejętności. Jeśli je masz, możesz śmiało wchodzić w relację. Jeśli którejś ci brakuje, istnieje ryzyko, że związek się nie uda.
Oto 5 oznak, że dojrzałeś do związku:
Umiesz przyznawać się do błędówLudzie, którzy potrafią dostrzec swoje pomyłki, potrafią też wyciągać z nich wnioski na przyszłość. Panowie idealni, którzy widzą jedynie cudze błędy, będą zawsze za niepowodzenia oskarżać innych. W związku tą "winną" będzie partnerka. Taka relacja nie może się udać.
Rozumiesz siebie i swoje potrzeby oraz wiesz, jakie masz mocne strony, dzięki czemu będzie ci łatwiej nad sobą pracować i docierać się z drugą osobą.Nie stworzy udanej relacji ktoś, kto nie wie, czego chce, a do tego ma niskie poczucie własnej wartości i całą masę kompleksów, z którymi nic nie robi.
Nie oceniasz innych ani tak łatwo, ani tak surowo jak dawniej.Charakterystyczna dla dojrzałych mężczyzn świadomość własnych wad i ograniczeń zwykle idzie w parze z większą wyrozumiałością wobec innych. I nie chodzi tu o to, by nie zauważać cudzych błędów, ale o to, by nie zamieniać się w surowego sędziego, który natychmiast musi wydać wyrok w każdej sprawie.
Dostrzegasz, że ty też możesz być "czarnym charakterem" w czyjejś historii.To jedna z najważniejszych oznak dojrzałości do związku. Świadomość, że zrobiłeś w życiu rzeczy, które miały przykre konsekwencje dla innych, jest naprawdę istotna. I może być bardzo mobilizująca, jeśli skłoni cię nie do tego, by rozpamiętywać przeszłość, ale do pracy nad tym, by nikomu już więcej nie namieszać w życiu.
Rozumiesz, że dobry związek jest efektem treningu, a nie tylko spotkania tzw. odpowiedniej osoby.Bez świadomości, że nic samo się nie zadzieje, jeśli nie włożysz w to wysiłku, też nie masz po co rozpoczynać nowej relacji. Zwłaszcza jeśli twoje poprzednie związki rozpadały się szybko. Dopóki nie zrozumiesz, że każda relacja, z najbardziej nawet dopasowaną "drugą połówką", wymaga starań, to tej relacji mieć nie będziesz.