Jeśli choć trochę śledzisz to, co dzieje się na świecie, możesz mieć poczucie, że żyjemy w niepewnych czasach, a przyszłość stała się kompletnie nieprzewidywalna. I martwić się o to, jak twoje nastoletnie dziecko poradzi sobie w dorosłym życiu. Na wszystkie wyzwania go nie przygotujesz, ale możesz wpoić mu kilka zasad.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
1. Rozwijaj swoje zainteresowania, pielęgnuj talenty
Na pewno znasz wielu ludzi, którzy męczą się w pracy i żałują, że wybrali taki a nie inny kierunek studiów. Zwykle wynika to z tego, że w młodości ulegli presji rodziców czy kierowali się przeróżnymi rankingami najlepiej płatnych zawodów przyszłości. I zapewne nie chcesz, żeby twoje dziecko za 20 czy 30 lat było takim frustratem. Dlatego poradź mu, by zastanowiło się nad tym, co naprawdę lubi robić, odkryło swoje predyspozycje, mocne strony, zainteresowania i tym kierowało się w wyborze studiów czy zawodu. Ludzie, którzy zarabiają na swoich pasjach, są szczęśliwsi.
2. Przyznawaj się do błędów
Każdemu z nas zdarzają się wpadki, nieprzemyślane decyzje, głupie zachowania. Znacznie gorsze jest jednak udawanie, że nic się nie stało. Umiejętność przyznawania się do błędu i przeproszenia jest naprawdę przydatna i sprawdza się w wielu sferach życia – pracy, związkach, relacjach z sąsiadami. Jeśli twoje dziecko się tego nauczy, uniknie wielu problemów.
3. Nie bój się odmawiać i stawiać granice
Zapewne uczyłeś swoje dziecko, że warto być życzliwym, uczynnym, pomagać innym. Problem w tym, że niektórzy będą tej życzliwości nadużywać. Dlatego naucz swoje dziecko, że ma prawo odmawiać. Zwłaszcza wtedy, jeśli czuje, że ktoś wykorzystuje jego dobroć albo czuje się niekomfortowo w jakiejś sytuacji. Jeśli nie będzie umiało stawiać granic, to zawsze znajdą się tacy, którzy będą je przekraczać.
4. Przemyśl opinie innych na swój temat
Nikt z nas nie jest doskonały, wszyscy mamy wady i popełniamy błędy, których często nie dostrzegamy. Dlatego warto wysłuchać, co inni mają do powiedzenia na nasz temat i zastanowić się, czy nie mają racji. Jeśli twoje dziecko się tego nauczy, będzie skłonne do autorefleksji i mniej podatne na manipulacje.
5. Nie ciągnij relacji, w której źle się czujesz
Na pewno masz wśród swoich znajomych takie pary, którym najchętniej doradziłbyś, żeby się rozstali. Są ze sobą, choć właściwie nic ich nie łączy, bo zignorowali sygnały świadczące o tym, że do siebie nie pasują, a teraz nie mają odwagi powiedzieć, że dalsze bycie razem nie ma sensu. Jeśli twoje dziecko nie nauczy się tej odwagi, to może wplątać się w taki związek. Dlatego powinno usłyszeć od ciebie, że ma prawo zerwać z chłopakiem czy dziewczyną, jeśli czuje się źle w tej relacji. A jeśli nie kocha swojej drugiej połówki, to ma wręcz obowiązek szczerze to przyznać.
6. Proś o pomoc, jeśli sobie nie radzisz
W życiu każdego z nas zdarzają się trudne sytuacje. Utrata pracy, problemy finansowe, choroby. Z niektórymi trudnościami radzimy sobie sami, ale bywają też takie, które nas przerastają. Dlatego warto umieć przyznać się do tego, że z czymś sobie nie radzimy i poprosić bliskich o wsparcie. Twoje dziecko powinno wiedzieć, że prosić o pomoc to żaden wstyd. Herosi, którzy zawsze chcą samotnie stawić czoła wszystkim wyzwaniom, często niestety źle kończą.
7. Nie porównuj się z innymi
Świat nie jest urządzony sprawiedliwie. Wokół twojego dziecka są i zawsze będą ludzie bogatsi, mądrzejsi, ładniejsi, zdolniejsi niż ono. Jeśli skupi się na tym, by dorównywać innym, zawsze będzie nieszczęśliwe i zmieni się w "typowego Janusza", który dostaje zawału, gdy sąsiad kupuje nowe auto.
8. Nie bój się zmian
Pamiętasz swoich przyjaciół z młodości? Z iloma z nich masz dziś kontakt? No właśnie. Ludzie się zmieniają, drogi najlepszych kumpli się rozchodzą, związki się rozpadają, umiejętności, które mamy, stają się nieprzydatne na rynku pracy, a młodzieńcze plany okazują się nierealne. Twoje dziecko musi być na to gotowe i nie bać się tego. Co nie znaczy, że ma nie dbać o przyjaźnie czy nie snuć marzeń. Powinno jednak wiedzieć, że życie to zweryfikuje. I czasem efektem będą rozczarowania, a czasem przyjemne zaskoczenia.
9. Przygotuj się na porażki
Cechą młodych ludzi jest przekonanie, że świat stoi przed nimi otworem albo wręcz leży u ich stóp. Snują plany na przyszłość, które na pewno skończą się sukcesem, bo przecież "co może pójść nie tak?". Twoje dziecko też tak ma? To mu kibicuj, zrób, co możesz, by się udało, ale też uświadom, że coś jednak może pójść nie tak. Także po to, by dziecko lepiej się przygotowało do realizacji swoich zamiarów i nie opierało się na idealistycznym wyobrażeniu, że "jakoś to będzie".
10. Weryfikuj informacje
Nigdy wcześniej ludzie nie byli narażeni na taki zalew informacji, często fałszywych. A będzie jeszcze gorzej, biorąc pod uwagę to, jak błyskawicznie rozwija się sztuczna inteligencja. Warto więc mówić "sprawdzam" i uwrażliwiać na to dorastające dzieci, dla których podstawowym źródłem wiedzy jest internet. Umiejętność weryfikowania tego, co mówią samozwańcze autorytety, co podpowiadają spece od marketingu, pozwoli uniknąć wielu błędnych decyzji.