Dokładamy wszelkich starań, by wychować pewne siebie, odważne, a niekiedy i przebojowe dzieci. Choć z jednej strony chcemy, by nasze pociechy były zaradne i samodzielne, to z drugiej często je wyręczamy i nie dajemy prawa głosu. Z tego nic dobrego nie wyniknie. Chcesz wychować dzieci, które będą umieć samodzielnie rozwiązywać problemy? Zapoznaj się z tym stylem rodzicielstwa.
Reklama.
Reklama.
Wychowanie dziecka to jedno z większych wyzwań, z jakim muszą zmierzyć się rodzice. W którą stronę pójść, co robić, a czego unikać. To jedne z wielu pytań, na które szukamy odpowiedzi. Zastanawiasz się, co zrobić, by twoje dziecko było zaradne i potrafiło poradzić sobie z różnymi wyzwaniami? Być może rodzicielstwo demokratyczne okaże się tym, czego szukałeś.
Czym jest demokratyczne rodzicielstwo?
Rodzice, którzy przyjmują demokratyczny styl wychowania, dają wszystkim członkom rodziny głos podczas podejmowania domowych decyzji. Każdy jest tak samo ważny i każdy ma prawo się wypowiedzieć. Nikt nie jest wykluczany, spychany na dalszy plan. Dla rodziców, którzy wychowują dzieci zgodnie z tym stylem rodzicielstwa, ważna jest autonomia, odpowiedzialność i wzajemny szacunek.
– Ten typ rodzicielstwa opiera się na założeniu, że możemy uczyć dzieci elastycznego myślenia, rozwiązywania problemów i chodzenia na kompromisy już od najmłodszych
lat – mówi psycholog Sharon Adusei.
Demokratyczne rodzicielstwo wymaga czasu i intencjonalności. To nauka, zachęcanie do wyrażania własnego zdania, własnych spostrzeżeń, które mogą różnić się od poglądów pozostałych domowników.
Demokratyczne rodzicielstwo w praktyce
Zastanawiasz się, jak to wygląda w praktyce? Nic trudnego ani nadzwyczajnego. Rodzice powinni zapewnić swoim dzieciom (poczynając od najmłodszych lat) możliwość wyboru i decydowania o sobie. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku. Pozwól maluchowi zadecydować, co zje na śniadanie i jak ubierze się do przedszkola. Pozwól mu wybrać, pokaż, że ma prawo głosu. Niech wie, że liczysz się z jego zdaniem, że nie bagatelizujesz jego potrzeb, uczuć, pragnień.
Duża świadomość
Byłoby wspaniale, gdyby wszyscy zawsze byli zadowoleni. Gdyby zawsze udało się osiągnąć kompromis. Jednak rzeczywistość bywa różna. Połowa rodziny może mieć ochotę wyjść do pizzerii, a druga połowa do burgerowni. I tu pojawia się problem.
Często w rodzinach wielodzietnych kompromis nie jest możliwy, co może wywoływać u przegłosowanych duże emocje. Stanowisko mniejszości może wywołać złość, niechęć i frustrację. I tutaj bardzo ważną rolę odgrywa empatia i współczucie, którego powinniśmy uczyć dzieci. Raz zrobimy tak, jak ktoś chciał, a innym razem postąpimy w sposób, który ty uważasz za słuszny.
Rodzicielstwo demokratyczne nie jest proste dla rodziców, którzy zostali wychowani zgodnie z bardziej autorytarnym modelem. Zapewnienie dzieciom przestrzeni do decydowania o sobie i popełniania błędów nie dla każdego będzie łatwe.