To normalne, że czujemy się rozczarowani i zawiedzeni, kiedy sprawy nie toczą się po naszej myśli. Kiedy ich przebieg jest inny, niż oczekiwaliśmy. Zdarza się, że spodziewamy się czegoś lepszego, a ostateczny rezultat niemiło nas zaskakuje. By odnaleźć szczęście, dobrze jest przestać oczekiwać. Zastanawiasz się, jak tego dokonać?
Reklama.
Reklama.
Niektóre rozczarowania można przewidzieć, a tym samym łatwiej im zapobiec. Jednak część z nich jest po prostu nieunikniona. Nie masz na nie wpływu, koniec i kropka. Bywa też tak, że rozczarowanie jest wynikiem nierealistycznych oczekiwań, z czego być może wszyscy oprócz ciebie zdawali sobie sprawę. Największy problem pojawia się wówczas, gdy oczekiwania dotyczą innych ludzi, ich zachowań, tego, jak się do nas odnoszą.
Dlaczego warto unikać rozczarowań?
Jednym z powodów, dla którego warto zrezygnować z oczekiwań, jest większa kontrola nad poziomem szczęścia. Im mniej rozczarowań doświadczamy w naszym życiu, tym jesteśmy szczęśliwsi. Oczekiwania, często wygórowane, niosą za sobą stres i negatywne emocje, co może przekładać się na relacje z innymi.
Im większe rozczarowanie nas spotyka, tym bardziej jesteśmy zdenerwowani, nieszczęśliwi i skłonni do kłótni. Stres niekorzystnie wpływa na nasze samopoczucie emocjonalne, może również prowadzić np. do bólu głowy czy dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Jak zmniejszyć ryzyko rozczarowań?
Zmień oczekiwania
To oczekiwania są główną przyczyną rozczarowań. By uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, zacznij obiektywnie oceniać swoje oczekiwania wobec siebie i innych. W pierwszej kolejności zastanów się, czy to w ogóle realne, rozsądne? Czy to, co myślisz, mówisz i planujesz, ma sens? Jeśli masz problem z oceną sytuacji, poproś o pomoc bliskich, którzy na całą sprawę spojrzą na spokojnie z boku.
Zmień sposób myślenia
Na niektóre rzeczy nie mamy wpływu, inne z kolei możemy kontrolować. Tym, nad czym możemy zapanować, jest sposób myślenia. Jedną z ważniejszych zmian, jaką warto wprowadzić do swojego życia, jest zaprzestanie rozpamiętywania tego, co wydarzyło się w przeszłości.
Nieustanne powracanie do tego, co było kiedyś, przeżywanie tego, co się wydarzyło, nie
zmieni już niczego. Nie sprawi, że dawne rozczarowania znikną, a przyczyni się do niepotrzebnego stresu. Zmień sposób myślenia, skoncentruj się na teraźniejszości i przyszłości, a dzięki temu być może uda ci się naprawić relacje z osobami, które rozczarowały cię jakiś czas temu.
Lepsza komunikacja
Nad nikim ani nad niczym nie mamy takiej kontroli jak nad samym sobą. Zdarza się, że rozczarowanie jest wynikiem złej komunikacji. Coś przebąknęliśmy, ktoś zrozumiał to zupełnie inaczej i powstało nieporozumienie. Zacznij jaśniej komunikować swoje potrzeby i stań się lepszym słuchaczem. Upewnij się, że dobrze zrozumiałeś drugą osobę i że ty zostałeś dobrze zrozumiany.