Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że nasze samopoczucie znacznie się pogarsza. Utrzymujący się przed dłuższy czas gorszy nastrój zaczynamy uznawać za coś normalnego. To błąd, którego powinniśmy się wystrzegać. Jeśli uznasz, że poniższe objawy dotyczą właśnie ciebie, spróbuj nad nimi popracować. Nie wstydź się skorzystać z pomocy specjalisty.
Większość nieszczęśliwych ludzi to pesymiści, którzy zamiast szukać jasnych stron danej sytuacji, koncentrują się wyłącznie na negatywach. Zawsze spodziewają się najgorszego rozwiązania. Nawet jeśli w ich życiu wydarzy się coś dobrego, to i tak bagatelizują płynące z tego korzyści. Są przekonani, że szczęście nie będzie trwało wiecznie.
Narzekanie, marudzenie, użalanie się nad sobą – to zdarza się każdemu z nas. Nieszczęśliwi ludzie narzekają nieustannie. Nie tylko dostrzegają wiele negatywów w każdej sytuacji, ale też lubią o tym rozmawiać. Zamiast spróbować odpuścić, odreagować, zapomnieć, w swoje (często wymyślone) problemy lubią wciągać innych.
Osoby nieszczęśliwe są przekonane, że nie mają kontroli nad tym, co dzieje się w ich życiu. Nie dostrzegają żadnych rozwiązań, dostępnych możliwości, dzięki którym mogłyby ulepszyć swoją codzienność. Czują się bezradne, zagubione i jakby nieco odcięte od rzeczywistości.
Zamiast świętować sukces otaczających ich ludzi, stają się zazdrośni. Mają pretensję, zastanawiają się "Dlaczego to nie ja?". Nieszczęśliwi ludzie potrafią posunąć się jeszcze o krok dalej. Zdarza się, że osobę, która odniosła sukces, obgadują za jej plecami. Wmawiają innym, że nie zasłużyła na wyróżnienie, że to na pewno nie jest jej zasługa.
Nieszczęśliwi ludzie nie dość, że często są bardzo zazdrośni, to mają poczucie, że są traktowani niesprawiedliwie. Są przekonani, że wszystkie nieszczęścia, które ich spotkały, nie są ich winą i nigdy nie są wynikiem działań czy decyzji, które podjęli. Twierdzą, że inni chcą dla nich źle i specjalnie rzucają im kłody pod nogi. Mają trudności z zaufaniem i kwestionują intencję każdego, kto oferuje im pomoc.
To osoby, które nie potrafią wybaczać. Tacy ludzie nie tylko czują się lekceważeni i ranieni, ale także długo chowają urazę do osób, które tak naprawdę nie wyrządziły im żadnej krzywdy. Złość i żal nie tylko wpływają na ich relacje, ale także na własne samopoczucie. Nie zdają sobie sprawy, że skrywając w sobie złość, bardziej ranią siebie niż drugą osobę.
Źródło: skilledatlife.com, awarenessact.com
Czytaj także: https://dadhero.pl/292762,tymi-7-nawykami-nieswiadomie-niszczysz-swoj-mozg-kazdy-tak-samo-grozny