Narcyzm jest jednym z zaburzeń osobowości, z którym mogą zmagać się rodzice. Dzieci narcystycznych rodziców narażone są na wiele nieprzyjemności, które odbijają się na ich zdrowiu psychicznym. Narcystyczne rodzicielstwo nie polega na narzucaniu dzieciom rygorystycznych zasad czy zabranianiu wszystkiego. Ono sięga zdecydowanie głębiej i jest jednym z najbardziej toksycznych sposobów wychowania dzieci.
Narcystyczni rodzice mają w sobie wiele trudnych emocji. Pojawia się sfrustrowanie, niezadowolenie, a nawet agresja. Kiedy zachowanie dziecka uznają za złe, niestosowne, mogą zareagować krzykiem, złością, a w niektórych przypadkach może dojść do przemocy fizycznej. Choć sami są niezwykle emocjonalni, to emocje innych sprawiają, że czują się niekomfortowo.
Zdarza się, że zawstydzają swoje dziecko i dążą do tego, by nie dzieliło się tym, co czuje. Mogą posunąć się do krzywdzących zwrotów, np.: "Nie przesadzaj, nic się nie stało".
Narcystyczni rodzice oczekują od swoich dzieci poświęcenia, zrozumienia, docenienia. Chcą robić wszystko to, na co mają ochotę. Nie liczą się z potrzebami dziecka, nie biorą pod uwagę tego, co chciałoby rodzić np. w weekend. Najważniejsze są ich cele, zainteresowania, marzenia.
Jeśli narcystyczny rodzic lubi kajakarstwo, to dzieci muszą z nim wyjeżdżać na kajaki niemalże w każdy weekend. Rodzic fascynujący się piłką nożną nie przegapi w telewizji żadnego meczu. Fakt, że inni domownicy chcieliby obejrzeć coś innego, nie ma dla niego znaczenia.
Narcystyczni rodzice bywają natrętni. Kiedy nie mają ochoty na rozmowę, nie wchodzą w interakcję z dzieckiem. Jednak kiedy oczekują czegoś od drugiej osoby, nie są skłonni poczekać nawet sekundy. Przerywają zadanie, które wykonuje ich pociecha i koncentrują się wyłącznie na tym, czego sami chcą. Zdarza się, że zadają dociekliwe pytania, krytykują swoje dziecko w niemiły sposób. Sprawiają mu przykrość, np. wyśmiewają się z wyglądu, wagi, ubrania.
Narcystyczni rodzice wszelkimi możliwi sposobami starają się utrzymać władzę w rodzinie. Nie boją się manipulacji, wybierania faworyta. Jedno z dzieci uważają za doskonałe, obsypują je komplementami, drugie z kolei nieustannie krytykują.
Kolejną cechą narcystycznych rodziców jest uchylanie się od odpowiedzialności. Potrafią być naprawdę okrutni, kiedy ktoś ich krytykuje. Nigdy nie przyznają się do winy, a za wszystko obwiniają innych, także swoje dzieci. Z biegiem czasu dzieci narcystycznych rodziców zaczynają wierzyć, że to one wszystko robią źle.
Źródło: cnbc.com
Czytaj także: https://dadhero.pl/285593,w-taki-sposob-narcystyczni-rodzice-niszcza-poczucie-wartosci-wlasnych-dzieci