Lęk
Każdy ma prawo czuć lęk i strach. fot. Simedblack/Pixabay
Reklama.

Już od pierwszych dni życia rodzice uczą dzieci nowych umiejętności. Kształtują pewność siebie i poczucie własnej wartości. Choć dla dorosłych niektóre z lęków mogą wydawać się irracjonalne, to nie można ich bagatelizować. W dzieciach mogą budzić ogromne uczucie strachu.

Unikaj słów "nie boj się"

Kiedy dziecko jest zdenerwowane i przestraszone, aż chce się powiedzieć "uspokój się", "nie bój się". Zdaniem dr Ashley Castro, licencjonowanego psychologa klinicznego, rodzice nie powinni wymawiać przy dziecku wspomnianych zwrotów.

– Niespokojne dzieci często uważają, że bycie przestraszonym lub zdenerwowanym jest złe i należy tego unikać – mówi dr Castro.

Mówienie dziecku, żeby się nie bało, uspokoiło, tylko wzmacnia to przekonanie, lekceważy uczucia i na pewno nie poprawia sytuacji. Każdy ma prawo czuć lęk i strach. Zmuszanie dziecka do robienia dobrej miny do złej gry, kiedy czuje się niekomfortowo, nie jest dobrym posunięciem.

Głębokie oddychanie

Jednym z prostszych sposobów, który pomoże dziecku powstrzymać napad lęku, jest głębokie oddychanie, które uspokaja układ nerwowy. Oddychaj razem z dzieckiem. Powietrze wdychajcie przez nos, a wydychajcie ustami. Liczcie oddechy.

Pudełko zmartwień

Doktor psychologii Deborah Vinall podzieliła się fantastycznym pomysłem, który pomoże dziecku radzić sobie z lękiem i negatywnymi myślami. Zachęca do przygotowania "pudełka zmartwień", do którego dziecko będzie mogło "schować" swoje problemy. Czasami wystarczy wykonać fizyczny ruch przypominający wkładanie lęku do pudełka, by się go szybko pozbyć.

– Upewnij się, że pojemnik ma pokrywkę i zatrzask, aby zmartwienia nie uciekły – dodaje dr Vinall.

Ćwiczenia

Kolejnym sposobem, który pomoże dziecku radzić sobie z lękami, są ćwiczenia.

– Lęk to doświadczenie somatyczne i dotyczy także dzieci – mówi dr Cook.

Aktywność fizyczna np. zabawy na świeżym powietrzu, joga, a nawet czynności wymagające użycia rąk np. malowanie czy układanie puzzli, pomagają dziecku na dwa sposoby. Zdaniem dr Cook odwracają uwagę od fizycznych odczuć lęku, a także pomagają dzieciom dostrzec, że w ciele skryty jest nie tylko niepokój, ale także i radość.

To minie

Dzieci, które czują lęk i strach są tak bardzo pochłonięte negatywnymi emocjami, że często nie są świadome tego, że niedługo będzie lepiej. Dzieci potrzebują nadziei, wiary, że złe uczucia zaraz miną, a ich miejsce zajmą pozytywne emocje. W chwilach niepokoju utwierdzaj dziecko w przekonaniu, że już za chwilę wszystko minie. Będzie lepiej.

Źródło: Parents

Czytaj także: