Nawyk to zachowanie, będące wynikiem naszego zaangażowania i silnej woli. Wymaga systematyczności, niekiedy dużego samozaparcia. Higiena zdrowia psychicznego jest szczególnie istotna, dlatego dbanie o swoje dobre samopoczucie powinno stać się twoją codzienną rutyną. Oto 6 ważnych nawyków, które pomogą odmienić twoje życie.
By zmniejszyć stres, ukoić nerwy i z pozytywnym nastawieniem zacząć dzień, zaprzyjaźnij się ze słońcem. Promienie słoneczne, potrafią zdziałać naprawdę wiele. Neuronaukowiec, Andrew Huberman z Stanford University w Stanach Zjednoczonych, wyjaśnia, że ekspozycja na światło, energię słoneczną w ciągu dnia przygotowuje nasz mózg i ciało do lepszego snu w nocy. Rano budzimy się wypoczęci, wyspani i z uśmiechem zaczynamy dzień.
Zimny prysznic ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. To trend zapoczątkowany przez Holendra Wim Hofa, nazywanego "Człowiekiem lodu". Jego zdaniem kąpiel w zimnej wodzie stymuluje nerw błędny, co ma ogromny wpływ na zdolność radzenia sobie ze stresem. Zmień swoją rutynę i codziennie rano weź zimną kąpiel. Nie tylko poczujesz spokój i ukojenie, ale z większą energią rozpoczniesz dzień.
Przeprowadzone badanie dowodzi, że regularne ćwiczenia są około 1,5 raza skuteczniejsze w leczeniu lęku i stresu psychicznego w porównaniu z terapią i lekami. Twoją codzienną rutyną powinna stać się aktywność fizyczna, która wpłynie nie tylko na twój nastrój, ale też zwiększy poziom energii.
Przeprowadzone badania jednoznacznie dowodzą, że wsparcie społeczne może zminimalizować objawy depresji i zmaksymalizować prawdopodobieństwo wyzdrowienia – w szczególności u osób, które choroba odizolowała od społeczeństwa. Badania przeprowadzone przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne dowodzą, że ludzie nie doceniają pozytywnych aspektów płynących z kontaktu ze znajomymi i przyjaciółmi.
Spożywanie zdrowej, pełnowartościowej żywności korzystnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Flawonoidy znajdujące się w jagodach są doskonałym "pokarmem" dla mózgu. Ciemnozielone warzywa liściaste uzupełniają niezbędne składniki odżywcze np. witaminę B i kwas foliowy, które "wyczerpują" się w wyniku stresu. Dodatkowo korzystnie wpływają na pracę jelit i mózgu. Niezbędne są również pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, których niedobory powiązane są z zaburzeniami zdrowia psychicznego.
Zdaniem ekspertów, nawet najbardziej wymuszony uśmiech potrafi oszukać mózg, który uwolni dopaminę, co korzystnie wpłynie na nasz nastrój. Uśmiech pomaga obniżyć ciśnienie krwi, zwiększa odporność i sprawia, że stajemy się mniej zestresowani.
Źródło: Fatherly
Czytaj także: https://dadhero.pl/287575,co-to-jest-sleep-inertia-skad-sie-bierze-zly-humor-po-przebudzeniu