Wokół tego, ile jajek można jeść tygodniowo, krąży wiele mitów. Jedni twierdzą, że ich spożycie należy ograniczyć, zdaniem innych można jeść je niemalże bez ograniczeń – oczywiście w granicach rozsądku. W wielu domach jajka są podstawą żywieniową, jednym z częstszych składników pożywnych śniadań.
Reklama.
Reklama.
Kiedyś straszono zawartym w nich cholesterolem, obecnie jajka coraz bardziej doceniane są ze względu na swoje wartości odżywcze. Jaka jest prawda? To jeden z niewielu pokarmów naładowanych cennymi składnikami odżywczymi. Oto kilka korzyści zdrowotnych potwierdzonych badaniami, jakie płyną ze spożywania jaj.
Pożywność
Jajka to jedne z bardziej pożywnych pokarmów. Są cennym źródłem witaminy B2, B5, kwasu foliowego, selenu fosforu. Zawierają również witaminę B6, D, E, wapń oraz cynk. Znajdziemy w nich wiele składników odżywczych, które są bardzo cenne dla zdrowia. Jajka pochodzące od "szczęśliwych kur" czyli tych z wolnego wybiegu, zawierają większe ilości kwasów omega-3, witaminy A i E.
Cholesterol
Prawdą jest, że jajka zawierają cholesterol – jedno jajko zawiera go około 186 mg. Musimy jednak pamiętać, że cholesterol zawarty w diecie niekoniecznie musi mieć wpływ na poziom cholesterolu we krwi lub ryzyko chorób serca. Wątroba produkuje codziennie duże ilości cholesterolu. Jednak kiedy spożywamy go więcej, wątroba posiada zdolność regulowania cholesterolu i produkuje go mniej.
Cholesterol HDL często nazywany jest dobrym cholesterolem. Osoby, które mają wyższy poziom HDL, rzadziej zmagają się z chorobami serca czy udarem mózgu. Jedno z badań dowodzi, że jedzenie 1-3 jaj dziennie, przez cztery tygodnie, przez młode, zdrowe osoby, zwiększyło poziom cholesterolu HDL o 6-13 proc.
Cholina
Jajka zawierają cholinę, związek organiczny, wykorzystywany do budowy błon komórkowych. Cholina odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego. Jajko zawiera ponad 100 mg tego jakże ważnego składnika odżywczego.
Luteina i zeaksantyna
To dwa przeciwutleniacze, które korzystnie pływają na zdrowie oczu. Gromadzą się w siatkówce oka. Przeprowadzone badania dowodzą, że spożywanie odpowiedniej ilości wspomnianych składników zmniejsza ryzyko zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej. I to właśnie jajka, a dokładniej żółtka, zawierają duże ilości luteiny i zeaksantyny. W jednym z badań udowodniono, że spożywanie jednego jajka dziennie przez pięć tygodni zwiększyło poziom luteiny we krwi o 26 proc. i zeaksantyny o 38 proc. u osób starszych.
Kwasy omega-3
Jajka pochodzące od kur z wolnego wybiegu zawierają duże ilości kwasów omega-3, które pomagają obniżyć poziom trójglicerydów zwiększających ryzyko chorób serca. W badaniu przeprowadzonym w 2020 roku wzięło udział 20 uczestników. Co się okazało? Spożywanie dwóch jajek dziennie, przez pięć tygodni, zmniejszyło poziom trójglicerydów o 10 proc.
Białko
Białko to główny budulec ludzkiego organizmu, dlatego tak ważne jest, by dostarczać go w odpowiedniej ilości. Jajka są doskonałym źródłem białka, a duże jajo zawiera go aż 6 gramów. Jajka zawierają również wszystkie niezbędne aminokwasy, w odpowiednich proporcjach. Co więcej, spożywanie wystarczającej ilości białka pomaga zwiększyć masę mięśniową, obniża ciśnienie krwi i pomaga w optymalizacji zdrowia kości.