Jaki SUV rodzinny wybrać? Czym się kierować podczas zakupu samochodu dla rodziny?
Artykuł PR-owy MAZDA
31 lipca 2023, 12:31·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 31 lipca 2023, 12:31
SUV-y to auta najczęściej wybierane przez rodziny. Wygrywają swoją uniwersalnością: sprawdzają się zarówno podczas manewrowania po mieście, np. w celu odwiezienia dzieci do szkoły, czy zrobienia zakupów, jak i podczas podróży. Często mają też możliwość pociągnąć przyczepę kempingową. Zazwyczaj są też wygodne i przestronne. Sprawdź, na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę, wybierając auto dla rodziny?
Reklama.
Reklama.
Samochód dla rodziny – na co zwrócić uwagę? Czy SUV będzie odpowiedni dla rodziny?
Auta rodzinne to zazwyczaj pojazdy wielofunkcyjne, które muszą wykazać się niezawodnością w różnych sytuacjach i warunkach. Potrzebne będzie doskonałe wsparcie kierowcy, ale też odpowiednia przestrzeń dla pasażerów w różnym wieku oraz przewożenia bagaży i zakupów. Z tego powodu najczęściej wybieranym typem samochodu rodzinnego jest SUV o większej sylwetce, zazwyczaj dużym bagażniku i poszerzonym polu widzenia dla wszystkich znajdujących się wewnątrz. Aby wybrać najlepszy model, zwróćmy przede wszystkim uwagę na:
Systemy bezpieczeństwa
To podstawa, kiedy szukamy samochodu dla rodziny. Nowoczesne auta są wyposażone w specjalne technologie, które wspierają kierowcę podczas jazdy, hamowania i parkowania.
Przestronne wnętrze, liczba miejsc i pojemny bagażnik
Musi być dopasowane do liczby osób, które będą korzystać z samochodu. Weźmy pod uwagę, czy potrzebujemy miejsca na fotelik samochodowy (lub kilka fotelików). Może w bagażniku powinien zmieścić się wózek? A może często wyruszamy na rodzinne eskapady i aktywnie spędzamy czas, więc potrzebny będzie duży i ustawny bagażnik na torby i sprzęt sportowy, np. rowery.
Rodzaj napędu – diesel, elektryk czy hybryda?
Rodzaj napędu będzie miał wpływ na koszty eksploatacji i zużycie paliwa, ale też dynamikę i komfort jazdy. Przy rozwiązaniach elektrycznych lub hybrydowych warto zwrócić uwagę, czy deklarowany zasięg będzie dla nas wystarczający. Znaczenie może mieć też sposób ładowania: na zasadzie rekuperacji lub z zewnętrznej sieci.
Komfort i wygoda jazdy
Wpływa na nią wiele czynników: projekt wnętrza i jego przestronność, dodatkowe udogodnienia dla kierowcy, ale też rodzaj napędu, który ma przełożenie np. na poziom hałasu i wibracji. Nowoczesne SUV-y, np. Mazda CX-60 mają też możliwość automatycznego ustawienia preferencji. Samochód sam dopasowuje się więc do kierowcy, a przy pomocy aplikacji można, np. ustawić temperaturę wewnątrz kabiny.
Łatwość obsługi
Prowadzenie samochodu z całą rodziną na pokładzie może być wyzwaniem i wiele spraw może rozpraszać kierowcę. Dobrze, jeśli samochód i jego sterowanie jest tak zaprojektowane, aby jazda była łatwa i przyjemna, a wnętrze dodatkowo nie dekoncentrowało. Tutaj liczy się minimalizm i wszystkie niezbędne funkcje pod ręką lub w zasięgu wzroku.
Zużycie paliwa
Będzie miało duży wpływ na koszty użytkowania, dlatego warto sprawdzić ten parametr podczas zakupu oraz zwrócić uwagę na modele elektryczne lub hybrydowe, które pomagają oszczędzić na benzynie.
Wyposażenie dodatkowe: multimedia i ułatwienia dla kierowcy i pasażerów
Podczas długich podróży z dziećmi przyda się kilka udogodnień, np. sprawna klimatyzacja, czy system multimediów z dobrym nagłośnieniem.
Desel, elektryk, a może hybryda? Jakie auto dla rodziny?
Nowoczesne SUV-y występują w kilku wersjach napędu. Możemy zdecydować się na klasycznego diesla, który będzie zużywał więcej paliwa, ale pozwoli na nieograniczone zasięgiem podróże. Jeśli zależy nam na niższych kosztach, możemy wybrać hybrydę HEV (ładowana na zasadzie rekuperacji) lub PHEV (ładowana z sieci zewnętrznej), która łączy moc silnika spalinowego i elektrycznego. Ciekawą opcją jest np. Mazda MX-REV, która oprócz akumulatora ma wsparcie silnika Wankla, który nie napędza kół, ale służy jako generator. Dzięki temu zasięg może wzrosnąć do 680 km. Najbardziej ekonomicznym i ekologicznym wyborem będzie auto elektryczne.
Dla porównania Mazda CX-60 w wersji hybrydowej plug-in ma zasięg w trybie elektrycznym 63 km, (czas ładowania 4h) i zużycie paliwa na poziomie 1,5 l/100 km. Ten sam model w dieslu z silnikiem Skyactiv-D 3.3 l z układem miękkiej hybrydy M Hybrid Boost zużywa 4,9 l/100 km. W pełni elektryczna Mazda MX-30 na jednej baterii ma zasięg 200 km.
Należy więc zastanowić się nad sposobem jazdy i wykorzystaniem samochodu rodzinnego. Decydujące mogą być odległości, jakie najczęściej pokonujemy oraz możliwość ewentualnego ładowania auta w sieci przydomowej lub w garażu.
Bezpieczeństwo w samochodzie – systemy, które wspierają kierowcę podczas jazdy
Najważniejszym aspektem przy wyborze auta dla rodziny będzie bezpieczeństwo. Samochód musi być w tej kwestii niezawodny, dlatego warto sprawdzić nowoczesne systemy, które o to zadbają.
Zaawansowane systemy podstawowe
Chociaż pasy bezpieczeństwa, ABS, układ wspomagania hamowania wydają się kwestią podstawową, warto sprawdzić jakość typowych zabezpieczeń. Pasy powinny być wyposażone w napinacze i ograniczniki obciążeń. Sprawdźmy też, czy auto ma poduszki powietrzne, jak są one rozmieszczone i podłączone do systemu bezpieczeństwa.
Bezpieczna konstrukcja samochodu
Konstrukcja auta wpływa na bezpieczeństwo czynne, czyli zapobieganie kolizjom. Nowoczesne marki szukają rozwiązań, które zapewnią dobrą przyczepność, dynamikę jazdy i łatwość prowadzenia. Wspomniana już Mazda wprowadziła np. technologię Skyactiv Multi-Solution Scalable Architecture, która zapewnia sztywną konstrukcję i lepsze ustawienie foteli.
Nowoczesne technologie wspierające kierowcę – system i-Activsense
Jednym z nowszych systemów bezpieczeństwa jest też wieloelementowy i-Activsense, na którego działanie składa się m.in. aktywny tempomat, czujnik zmęczenia kierowcy z ostrzeganiem o niezamierzonej zmianie pasa ruchu, czy inteligentnym wspomaganiem hamowania. Specjalne oprogramowanie wykryje też przeszkody przed autem i przeanalizuje odległość od pojazdu przed nami. O lepsza widoczność na drodze zadbają adaptacyjne reflektory.
System „See Through View” z kamerami 360°
Składa się z systemu kamer 360°, które polepszają widoczność i ułatwiają parkowanie oraz manewrowanie nawet w ciasnych uliczkach.
Przestronny, nowoczesny SUV o dobrej jakości komponentach, z rodzajem napędu dopasowanym do indywidualnych preferencji oraz nowoczesnymi systemami bezpieczeństwa będzie odpowiednim wyborem na auto rodzinne. Warto zwrócić uwagę jeszcze na wyniki testów, np. Euro NCAP (European New Car Assessment Programme), który wykonuje testy zderzeniowe i bada skuteczność samochodów w różnych kategoriach.