Bez względu na to, jak długo trwał twój związek i kto z was podjął decyzję o rozstaniu, rozłąka boli. Rozstania rozdzierają serce, miażdżą. Smutek, żal, złość, niezrozumienie, rozczarowanie. Zakończenie związku można porównać ze stratą bliskiej osoby. Jak poradzić sobie po rozstaniu? Z jakim etapami żałoby musimy się zmierzyć?
Reklama.
Reklama.
Po rozstaniu pojawia się żałoba, która składa się z kilku etapów. Choć zazwyczaj przebiegają w podobnej kolejności, każdy może przeżywać je w nieco inny sposób. Etapy żałoby charakteryzują się różnym czasem trwania i zmienną intensywnością.
5 etapów żałoby po rozstaniu
Zaprzeczenie
Tuż po rozstaniu wchodzimy w pierwszy etap żałoby – zaprzeczenie. Zaprzeczamy zaistniałej sytuacji, nie dowierzamy w to, co się wydarzyło. Wypieranie to mechanizm obronny, który pomaga poradzić sobie z bolesnymi uczuciami. Na tym etapie żałoby możemy zachowywać się tak, jakby się nic nie stało. Udajemy, że wszystko jest w porządku. Nie dowierzamy, że dawaliśmy z siebie wszystko, staraliśmy się, jak potrafiliśmy, a zostaliśmy zostawieni.
– Na początku często przeżywamy szok – mówi terapeuta dr Ian Kerner.
Gniew
Wraz z upływem czasu, coraz bardziej uświadamiamy sobie, co tak naprawdę się wydarzyło. Pojawia się coraz większy ból rozdzierający serce, który może przerodzić się w gniew, wściekłość, złość. To bardzo naturalne emocje, które wielu towarzyszą po rozstaniu. Zaczynasz zastanawiać się, jak mogło do tego dojść? Dlaczego tak się stało? Szukasz osoby, na którą mógłbyś zrzucić całą odpowiedzialność za zaistniałe wydarzenie.
Zdarza się, że masz problem z kontrolowaniem własnych emocji. Gniew i złość to najzdrowsze sposoby na odzyskanie niezależności. Pomagają podnieść się po stracie i odbudować poczucie własnej wartości. Gniew warto zamienić w coś pozytywnego, ale nie destrukcyjnego. Być może ćwiczenia na siłowni pomogą ci wyładować negatywne emocje i jednocześnie korzystnie wpłyną na twoją kondycję.
Negocjacje
Możesz czuć się bezradny, bezbronny, opuszczony. W chwilach intensywnych emocji szukasz sposobu, by odzyskać kontrolę nad tym, co się wydarzyło. Zastanawiasz się, w jaki sposób, jakimi metodami możesz odzyskać drugą połówkę. I choć w głębi duszy wiesz, że i tak ten związek nie ma szansy przetrwać, to i tak starasz się zrobić wszystko, by przestało boleć. Masz nadzieję, że być może zastosowanie bardziej drastycznych środków np. szantażu, pomoże ci wpłynąć na decyzję podjętą przez drugą osobę. Postaraj się zapanować nad sobą i swoimi emocjami, nie popełniaj błędów, których możesz żałować.
Przygnębienie
Na tym etapie żałoby uświadamiasz sobie, że nic już nie możesz zrobić. Nie masz żadnego wpływu na to, co się wydarzyło. Przygnębienie to cichy, przeżywany w samotności element żałoby. Możesz czuć się bardzo przytłoczony, zdezorientowany. Unikasz przyjaciół, rodziny, znajomych. Beznadziejność i bezradność sprawiają, że nie masz motywacji, chęci co działania. Nie chce ci się żyć. Wiemy, że jest ciężko, ale postaraj się znaleźć jakiś cel, który pomoże ci się zmobilizować. Otaczaj się pozytywnymi ludźmi, spędzaj czas na świeżym powietrzu, daj sobie czas na regenerację.
Akceptacja
To niekoniecznie szczęśliwy, ale na pewno podnoszący na duchu etap żałoby. Zaczynasz akceptować i godzić się z tym, co się wydarzyło. Na tym etapie możesz czuć się jakoś inaczej. Rozumiesz, że w życiu nastąpiła duża zmiana, która zmienia twoje podejście i nastawienie do wielu rzeczy.