Domowe sposoby na upał pomogą obniżyć temperaturę nawet o kilka stopni, co korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie. Musisz jednak pamiętać, że efekt twoich działań uzależniony jest od położenia i nasłonecznienia budynku, metrażu pomieszczenia i poziomu termoregulacji. W najgorszej sytuacji są osoby mieszkające w blokowiskach w centrum dużych miast, gdzie stopień zazielenienia jest znikomy.
Temperaturę w mieszkaniu możemy obniżyć bez montowania kosztownej klimatyzacji. Chcesz schłodzić pomieszczenie w upalny dzień? Kup wentylator, który obdarzy cię przepływem chłodnego powietrza i przyniesie ulgę w upalne dni. By wzmocnić efekt chłodzący, przed wentylatorem postaw miskę z wodą i lodem.
Niewystarczające nawilżenie powietrza w upalne dni znacznie pogarsza samopoczucie, powoduje problemy ze snem, sprawia, że czujemy się niekomfortowo. Skutecznym rozwiązaniem jest zakup nawilżacza powietrza ewaporyzacyjnego, który wytwarza niewidoczną parę wodną ochładzającą pomieszczenie. Równie dobrze możesz powiesić na grzejniku zmoczone zimną wodą ręczniki, które nawilżą powietrze i choć w pewnym stopniu przyczynią się do obniżenia temperatury w mieszkaniu.
Te wykonane z grubej, dwuwarstwowej tkaniny, zatrzymują promienie słoneczne docierające do pokoju. Dzięki nim w szybki i prosty sposób możemy obniżyć temperaturę panującą w pomieszczeniu nawet o kilka stopni. Rolety najlepiej zaciągnąć już z samego rana, by pomieszczenie nie nagrzewało się od porannych promieni słonecznych.
Wszelkiego rodzaju urządzenia elektryczne dostępne w mieszkaniu np. telewizor, komputer czy nawet żarówki generują ciepło. W upalne dni, w miarę możliwości, wyłącz to, czego nie musisz używać. Obniżysz nie tylko temperaturę w pomieszczeniu, ale i rachunki za prąd.
Szukasz jeszcze innego, skutecznego sposobu na ochłodzenie się w czasie upałów? Nalej do butelki zimnej wody i porządnie ją schłodź w zamrażalce. By butelka nie "wybuchła", wlej do niej ¾ wody. Butelkę możesz postawić przed wiatrakiem, dzięki czemu ochłodzisz i orzeźwisz powietrze. Równie dobrze możesz ją nosić przy sobie.
Rośliny nie tylko wpływają na estetykę pomieszczenia, ale i w naturalny sposób poprawiają jakość powietrza. Nawilżają je i oczyszczają z toksyn, które wyczuwalne są w większych miastach szczególnie w upalne dni. Jesteś posiadaczem balkonu lub tarasu? Od zewnętrznej strony posadź rośliny, które zmniejszą przenikanie ciepła do pomieszczenia. Doskonale sprawdzi się pnący bluszcz lub winorośl.
By w pomieszczeniu utrzymał się przyjemny chłód, w upalne dni postaraj się unikać wykonywania domowych czynności generujących ciepło. W miarę możliwości ogranicz smażenie, pieczenie, gotowanie. Wybieraj potrawy niewymagające używania piekarnika, kuchenki czy mikrofali. Przygotuj chłodnik, który dodatkowo orzeźwi i ochłodzi twój organizm. A jeśli musisz coś wyprasować, zrób to najlepiej wieczorem.