O ile latem do woli możemy zajadać się świeżymi truskawkami, śliwkami czy malinami, o tyle zimą dostęp do soczystych i smacznych owoców mamy znacznie ograniczony. Jak temu zaradzić? Przygotuj domowe przetwory, dzięki którym osłodzisz sobie i swoim najbliższym mroźny, zimowy dzień. By konfitury, dżemy czy kompoty przetrwały jak najdłużej, słoiki musisz dobrze zapasteryzować.
Reklama.
Reklama.
Pasteryzacja to metoda konserwacji produktów spożywczych w temperaturze od 75 do 100°C. Zabezpiecza przed dostępem powietrza i psuciem. Dzięki podwyższonej temperaturze owoce czy warzywa, nie tracąc smaku, zachowują cenne wartości odżywcze. Metod pasteryzacji jest kilka, sam zdecyduj, którą wybierzesz podczas przygotowywania przetworów.
Jak pasteryzować słoiki?
Tradycyjnie – w wodzie
To najbardziej klasyczna metoda pasteryzacji słoików z metalową nakrętką. Przygotowując się do pasteryzacji, warto sprawdzić stan "sprzętu". Co ważne, uszkodzone słoiki czy zardzewiałe zakrętki nie nadają się do pasteryzacji. Zatem zaczynamy. Przygotowujemy duży garnek, na którego dnie układamy czystą ściereczkę – dzięki niej ryzyko pęknięcia szklanego słoika jest mniejsze.
Do dokładnie umytego i wysuszonego słoika przelewamy przygotowane przetwory. By uniknąć poparzenia, warto założyć grube rękawice. Słoik szczelnie zakręcamy i umieszczamy w garnku. Słoiki nie powinny się ze sobą stykać. Do garnka wlewamy wodę, tak by nie zakrywała nakrętek. Doprowadzamy do wrzenia i w zależności od przetworu, jaki znajduje się w środku, pasteryzujemy od 10 do 30 minut. Słoiki delikatnie wyjmujemy z wrzątku, odwracamy do góry dnem i owijamy w ręcznik lub koc. Pozostawiamy na kilkanaście godzin, najlepiej na całą noc.
W piekarniku
Pasteryzowanie w piekarniku często nazywane jest pasteryzacją na sucho. Słoiki napełniamy gorącymi przetworami i dokładnie zakręcamy. Podobnie jak w poprzednim przypadku, warto skorzystać z kuchennych rękawic. Słoiki ustawiamy na blaszce, którą dodatkowo można zabezpieczyć papierem do pieczenia.
Wkładamy do piekarnika. Nastawiamy piekarnik na 130°C. Czas pasteryzacji, liczony od momentu osiągnięcia przez piekarnik wspomnianej temperatury, wynosi około 30-40 minut. Po upływie odpowiedniego czasu wyłączamy piekarnik i wyjmujemy słoiki. Jeszcze raz dokładnie dokręcamy i dociskamy wieczko. Słoiki odwracamy do góry dnem, przykrywamy ręcznikiem lub kocem i pozostawiamy na kilkanaście godzin do wystudzenia.
W zmywarce
Przetwory można pasteryzować również w inny, bardziej nowoczesny sposób np. w zmywarce. To naprawdę świetna metoda, którą doceniają osoby niemające większego doświadczenia w kuchni. Do dokładnie umytych słoików przelewamy przygotowany dżem, konfiturę czy kompot. Słoiki zakręcamy i pokrywką do dołu układamy w zmywarce. Program zmywarki ustawiamy na około 75°C i włączamy urządzenie. Po zakończeniu cyklu wyjmujemy słoiki i na kilkanaście godzin ustawiamy na kuchennym blacie do góry dnem.