
Często zbyt pochopnie oceniamy ludzi, którzy przeklinają. Twierdzimy, że inteligencją na pewno nie grzeszą. Wyniki badań wskazują, że ludzie, którzy często przeklinają, mają wysoki iloraz inteligencji i większy zasób słownictwa.
Przeklinasz? Jesteś inteligentny
Przeklinanie postrzegane jest jako zachowanie aspołeczne, niegrzeczne i wulgarne. Jednak nic bardziej mylnego. Badania przeprowadzone przez psychologów m.in. z Marist College oraz Massachusetts College of Liberal Arts w Stanach Zjednoczonych, pokazują, że ludzie, którzy przeklinają, często posiadają wysoki iloraz inteligencji. Naukowcy odkryli również, że osoby te mają bogatsze słownictwo w porównaniu do ludzi nieprzeklinających.
Przeklinasz? Jesteś świetnym przyjacielem
Przeprowadzone badania dowodzą również, że ludzie, którzy częściej przeklinają, okazują się być lepszymi przyjaciółmi. Są szczerzy, autentyczni i potrafią stworzyć solidny fundament dla trwałych i wartościowych przyjaźni. Badanie z 2017 roku opublikowane w czasopiśmie "Journal of Social Psychological and Personality Science" dowodzi, że występuje pozytywna korelacja między używaniem wulgaryzmów a szczerością. Osoby, które częściej przeklinają, rzadziej oszukują, a tym samym są niezawodnymi i godnymi zaufania przyjaciółmi.
- Korzyści płynące z przeklinania pojawiły się dopiero w ciągu ostatnich dwóch dekad, w wyniku wielu badań nad mózgiem i emocjami, wraz ze znacznie lepszą technologią do badania anatomii mózgu – mówi jeden z autorów badania, Timothy Jay.
Przeklinanie jest formą ekspresji językowej i kreatywnym sposobem przekazywania uczuć. Przeklinając, uwalniamy negatywne emocje, rozładowujemy złość i frustrację. Co więcej, osoby przeklinające, często postrzegane są jako bardziej "dostępne" i otwarte. Potoczny i nieformalny język sprawia, że czujemy się w ich towarzystwie bardziej komfortowo.
Przeklinasz? Wyrażasz siebie
Przeklinanie, ale oczywiście takie z umiarem, pomaga uwolnić emocje i wyrazić siebie. Ludzie, którzy nie stronią od wulgaryzmów, często mają bardzo barwną duszę, są autentyczni, szczerzy i łatwo nawiązują znajomości. Choć oczywiście niezwykle istotne jest, by umieć zachować się w każdej sytuacji, to warto zaakceptować fakt, że przeklinanie nie jest domeną wyłącznie ludzi mało inteligentnych czy niewykształconych.
Przeklinasz? Masz większą tolerancję na ból
Z kolei badanie przeprowadzone przez naukowców z Kelle University w Wielkiej Brytanii dowodzi, że przeklinanie pomaga poradzić sobie z bólem. Badacze poprosili ochotników o zanurzenie rąk w lodowatej wodzie i trzymanie ich tak długo, jak to było możliwe. Ochotnicy, którzy podczas wspomnianego eksperymentu przeklinali, wytrzymali dłużej, w porównaniu do tych, którzy nie używali brzydkich słów. Tak też powstał związek między przeklinaniem a większą tolerancją na ból.
Źródło: Nypost.com