W obawie przed konsekwencjami dzieci często kłamią
W obawie przed konsekwencjami dzieci często kłamią fot.White77/Pixabay
REKLAMA

Prawda jest taka, że każdemu zdarzyło się oszukać, zataić prawdę i kombinować. Dzieci, tak jak dorośli, mają swoje tajemnice i nie chcą, by wyszły na jaw. Maluchy traktują rodziców jak swoich najlepszych przyjaciół, jednak w miarę dorastania, są coraz bardziej tajemnicze i nie mają potrzeby dzielenia się wszystkimi myślami i wydarzeniami. Starszaki całkiem dobrze potrafią ukrywać różne rzeczy – być może martwią się, że po wyjawieniu prawdy będą mieć kłopoty, zastanawiają się nad konsekwencjami swoich działań, a czasami nie chcą zranić uczuć rodziców.

6 rzeczy, które dzieci najczęściej ukrywają przed rodzicami

1. Złe oceny

Zdarza się, że ambicjonalni rodzice oczekują od dziecka najlepszych ocen. Nieustannie porównują do innych i okazują niezadowolenie, kiedy dziecko otrzyma gorszy stopień. Im większa presja ze strony rodziców, tym większe ryzyko, że dziecko, by sprostać ich oczekiwaniom, zacznie oszukiwać i zatajać informacje o szkolnym niepowodzeniu. Złe oceny ukrywają nie tylko dzieci, którym rodzice postawili wysokie wymagania, ale i te, które nie przygotowały się do sprawdzianu czy nie odrobiły pracy domowej.

2. Praca domowa

Pół dnia spędzonego w szkole, zajęcia dodatkowe, a potem jeszcze praca domowa – dzieci często zarywają nocki i są przemęczone nadmiarem obowiązków. Zdarzają się takie dni, w których, by nie odrabiać pracy domowej, powiedzą z przekonaniem w głosie, że nic nie mają zadane. Niektóre dzieci zatajają prawdę, bo zadanie, które mają wykonać, wydaje im się trudne lub nudne.

3. Coś się zepsuło

Wiele dzieci ukrywa przed rodzicami, że coś się zepsuło, pękło czy połamało, bo boją się ich reakcji. Czasami są to drobiazgi, czasami poważniejsze kwestie. Dzieci, które zniszczą jakiś przedmiot, mogą ulec pokusie, by go ukryć. Mają nadzieję, że nic się "nie wyda".

4. Chłopak/dziewczyna

Rodzice, mówiąc coś niekorzystnego o znajomych swojego dziecka, muszą liczyć się z tym, że ich pociecha będzie ukrywać przed nimi nowe znajomości. Nastolatki zaczynają interesować się drugą osobą, czują pierwsze motyle w brzuchu, pojawia się zauroczenie. W obawie, że rodzice nie zaakceptują nowego chłopaka lub dziewczyny, ukrywają swoją drugą połówkę, nie mówią prawdy.

5. Impreza

Młodzież zaczyna urządzać imprezy i spotkania towarzyskie, które nie zawsze spotykają się z aprobatą rodziców. Jeśli kiedyś dałeś jasno do zrozumienia swojemu dziecku, że na imprezy jest jeszcze za wcześnie i póki co są niedozwolone, nie dziw się, że nastolatek okłamie, by spotkać się ze znajomymi.

6. Papierosy

Przychodzi taki etap w życiu, w którym nastolatki zaczynają eksperymentować – pierwszy papieros, pierwszy łyk piwa. Fakt, że spróbowali zakazanego owocu, za wszelką cenę starają się ukryć przed rodzicami. W życiu młodzieży coraz częściej pojawiają się też niedozwolone substancje. Pozostawione same sobie dzieci, mogą popaść w nałogi, dlatego w tym przypadku tylko kontrola jest podstawą zaufania.

Źródło: Awarenessact.com

Czytaj także: