Śnieżny Księżyc to gratka dla amatorów astronomii
Śnieżny Księżyc to gratka dla amatorów astronomii pixabay.com
Reklama.

Pełnie Księżyca to zjawiska, na które wielu pasjonatów czeka każdego miesiąca. I chociaż występują cyklicznie, to ich nazwy w każdym miesiącu różnią się od siebie, a powstały dzięki wierzeniom i tradycjom sprzed setek lat.

Dlaczego Śnieżny Księżyc?

Tak zwany Śnieżny Księżyc odnosi się do lutowej pełni. Nazwa została zaczerpnięta z tradycji anglosaskiej, gdzie luty, historycznie, był zazwyczaj bardzo zimnym miesiącem, w którym padało wyjątkowo dużo śniegu.

logo
Nazwa pochodzi stąd, że niegdyś w lutym padało bardzo dużo śniegu pixabay.com

Co ciekawe, druga pełnia w roku ma aż 10 zwyczajowych nazw. Najczęściej określa się ją jako Pełnię Śnieżnego Księżyca lub Głodną Pełnię Księżyca. Pozostałe nazwy to: Snow Moon, Burzowa Pełnia, Pełnia Księżyca Lodu, Rogaty Księżyc, Dziki Księżyc, Księżyc Oczyszczającej Czerwieni, Księżyc Srogiej Zimy, Księżyc Przyspieszający oraz Solmonath.

Kiedy pojawi się na niebie?

Druga pełnia księżyca w 2023 roku rozbłyśnie na nocnym niebie już 5 lutego. Najlepiej widoczna będzie około godziny 19.30 czasu polskiego, choć pasjonaci astronomii mogą zacząć swoje obserwacje już o godzinie 16 – wtedy nastąpi wschód Księżyca.

logo
Zjawisko pojawi się na niebie już 5 lutego 2023 roku pixabay.com

Śnieżny Księżyc będzie widoczny na terenie całej Polski pod warunkiem sprzyjającej pogody. Osoby, które chcą go zobaczyć w pełnej krasie powinny udać się do miejsc oddalonych od miejskich świateł. I najlepiej zabrać jeszcze ze sobą teleskop.

Czytaj także: