Chińscy naukowcy stworzyli zmiennokształtnego robota, umieścili go w zminiaturyzowanym więzieniu i pokazali, jak potrafi wydostać się on zza krat. To scena niczym z filmów science-fiction.
Reklama.
Reklama.
Robot zaprojektowany przez naukowców z Uniwersytetu Sun Yat-Sen, Uniwersytetu Zhejiang oraz Uniwersytetu Carnegie Mellon w Pittsburgu złożony jest z cząstek magnetycznych, osadzonych w galu - metalu, który topi się w niskiej temperaturze. Tak stworzony robot posiada umiejętność szybkiego i co najważniejsze odwracalnego przechodzenia ze stanu ciekłego w stały.
Natchnęły ich... ogórki morskie
Chińscy naukowcy wyjaśnili, że natchnieniem do stworzenia robota, były ogórki morskie, czyli zwierzęta z kolcami, które szybko mogą przejść ze stanu bojowego, czyli takiego, w której ich kolce stoją i straszą napastnika, do stanu spokoju, gdy ich kolce są ułożone wzdłuż ciała.
Naukowcy osadzili cząstki magnetyczne w galu, którego temperatura topnienia wynosi 29,8 stopni Celsjusza. Później sprawdzili, co potrafi ich robot. Po podgrzaniu go zauważyli, że upłynnia się i przechodzi przez kraty klatki więziennej. Po obniżeniu temperatury, robot powrócił do wcześniejszej postaci. Wszystko wygląda niczym w kultowym Terminatorze.
To dopiero początek
-To, co pokazujemy, to jednorazowe demonstracje. Potrzeba będzie znacznie więcej badań, aby opracować sposoby wykorzystania naszych robotów do dostarczania leków lub usuwania obcych obiektów z ciała – tłumaczy Carmel Majidi Uniwersytetu Carnegie Mellon, który jest współtwórcą robota.
Celem naukowców jest to, żeby ich roboty w przyszłości posłużyły do zastosowań biomedycznych, czyli: m.in. usuwania ciał obcych z układu pokarmowego. Obecnie nie ma jednak mowy o tym, by takie roboty trafiły na rynek.