ChatGPT potrafi wiele i coraz częściej prowadzi do oszustw. Aplikacja doskonale radzi sobie między innymi z pisaniem prac naukowych, co chętnie wykorzystują uczniowie i studenci, tworząc w kilka sekund wypracowania czy eseje, dzięki którym z łatwością zaliczają przedmioty. Niektórzy idą jednak o kilka kroków dalej.
Jak się okazuje – wykorzystanie sztucznej inteligencji może zmierzać w jeszcze gorszym kierunku. Według ekspertów zajmujących się cyberbezpieczeństwem z firmy Check Point Research aplikacja ChatGPT ma ogromne możliwości, o których niekoniecznie zdajemy sobie sprawę. Hakerzy mogą wykorzystywać ją do kodowania złośliwego oprogramowania.
Specjaliści podkreślają, że narzędzie to może nie tylko wykonać kod, dzięki któremu możliwe będzie wykradanie danych ofiar, ale również stworzy stronę internetową i boty, które będą nakłaniać użytkowników do dzielenia się poufnymi danymi – tym samym tworząc ukierunkowane kampanie phishingowe.
Zdaniem Siergieja Szykiewicza - menedżera działu wywiadu zagrożeń w Check Point Software - przestępcy z Rosji, często nie posługują się na tyle biegle językiem angielskim, by móc tworzyć wiarygodnie wyglądające e-maile phishingowe. ChatGPT miałby im to znacznie ułatwić.
- Cyberprzestępcy coraz bardziej interesują się ChatGPT, ponieważ stojąca za nim technologia sztucznej inteligencji może sprawić, że haker będzie bardziej wydajny – podkreśla Siergiej Szykiewicz.
Specjaliści z Check Point Research pokazali nawet zrzuty ekranów, na których widać użytkowników forum, rozważających nad możliwością wykorzystania kradzionej karty do przeprowadzenia procesu weryfikacji konta Open AI. Pojawiło się również wiele poradników, tłumaczących jak ominąć blokadę regionalną, przy wykorzystaniu nieprawdziwych numerów telefonu.
- W tej chwili widzimy, jak rosyjscy hakerzy już dyskutują i sprawdzają, jak ominąć geofencing, aby wykorzystać ChatGPT do działań o charakterze kryminalnym. Uważamy, że próbują oni wdrożyć i przetestować ChatGPT w swoich codziennych operacjach przestępczych – ostrzega Check Point Reaserch.
Zdaniem specjalistów Open AI może zostać w przyszłości prawnie zmuszone do szkolenia sztucznej inteligencji tak, by automatycznie wykrywała nadużycia służące przestępcom. Póki co jednak się na to nie zapowiada, a ograniczenia wprowadzane przez twórców sztucznej inteligencji można zwykle łatwo obejść.
-Nie jest trudno ominąć ograniczenia OpenAI dla określonych krajów, aby uzyskać dostęp do ChatGPT – dodaje CPR.
Czytaj także: https://dadhero.pl/291034,ukryte-funkcje-messengera-wiedzieliscie-ze-aplikacja-to-potrafi