W wielu polskich miastach znajdziemy gofiarnię Dickery, która zadebiutowała nad Wisłą w 2022 roku. Kontrowersyjny lokal oferuje wypieki w niestandardowych kształtach - damskich i męskich genitaliów.
Reklama.
Reklama.
Piekarnie Dickery rozpoczęły swój podbój podniebień i wyobraźni Polaków pod koniec kwietnia 2022 r. od Wrocławia. Później punkty tej sieci zadebiutowały w kolejnych miastach: w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Gdyni i Łodzi, a ostatnio również w Katowicach.
Niemałe kontrowersje
Otwarcie piekarni w kolejnych polskich miastach podzieliło internautów. Duża grupa negatywnie odnosiła się do tego, dość kontrowersyjnego pomysłu twierdząc, że takie gofry są symbolem perwersji. Za nieodpowiedzialne ze strony właścicieli uznali również to, że z ich wypiekami będą mieć kontakt dzieci. Część oburzonych Polaków postawiła nawet żądania, aby lokal był czynny dopiero po zmroku i wyłącznie dla osób pełnoletnich.
Wagina i penis w wielu smakach
Charakterystyczne lokale serwują gofry wyłącznie w dwóch opcjach: Shero i Hero, które kształtem odwzorowują męskie i żeńskie narządy płciowe. Wypieki dostępne są z czekoladą i nadzieniem, z samą czekoladą oraz z posypką. Do wyboru mamy czekoladę mleczną (również wegańską), białą, karmelową i truskawkową. Nadzienie natomiast dostępne jest w smakach: kokosowym, kinder bueno oraz z kremu nutella.
Twórcy lokalu zapewniają, że ich produkty poza jakością i smakiem niosą za sobą przesłanie. "Celem jest, aby kształt naszych produktów przywoływał myśli o radości, miłości i akceptacji (...). Będąc wychowanym w naszej kulturze, która nie mówi za dużo o seksualności i nie pozwala w pełni być sobą, nie mieliśmy odwagi, aby nazwać je po imieniu, dlatego nasze gofry to Shero i Hero - niechaj to będzie manifest sam w sobie" – czytamy na profilu Facebook piekarni Dickery.
W Europie to nie nowość
Choć w Polsce wypieki w kształcie narządów płciowych wywołują niemałe kontrowersje, to na starym kontynencie nie jest to żadna nowość. Przykładem może być francuska La Quequetterie. Założona w 2020 roku w Paryżu cukiernia rozwija się w kilku miastach: Tuluzie, Montpellier, Angers, Dijon i Bordeaux. Lokale mają zostać również otwarte w Lille i Nicei oraz Lozannie w Szwajcarii.
Gofry nawiązujące kształtem do genitaliów można znaleźć w wielu innych krajach, m.in. Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Indiach, na Tajwanie, Korei czy Stanach Zjednoczonych.
„Tworząc tak odważny i kontrowersyjny projekt gastronomiczny w Polsce byliśmy gotowi na to, co właśnie się dzieje, tzn. przypuszczaliśmy, że odbiór z jakim się spotykamy może tak wyglądać. I to nas utwierdza w przekonaniu, że decyzja, którą podjęliśmy, aby nie robić „społecznie akceptowalnych” gofrów jest słuszna, ponieważ nie chcemy godzić się na taką rzeczywistość”