Zielona kometa zbliży się do Ziemi. Ostatni raz była widoczna w czasie epoki lodowcowej
Niebawem na niebie będziemy mogli zobaczyć nietypową „zieloną” kometę. Ostatni raz to zjawisko było widoczne podczas epoki lodowcowej.
Reklama.
Niebawem na niebie będziemy mogli zobaczyć nietypową „zieloną” kometę. Ostatni raz to zjawisko było widoczne podczas epoki lodowcowej.
Zielona kometa, a konkretnie C/2022 E3 (ZTF) została odkryta 2 marca 2022 roku za pomocą teleskopu Zwicky Transient Facility. Według przeprowadzonych przez naukowców wyliczeń szacuje się, że ów ciało niebieskie okrąża Słońce raz na 50 000 lat. Zatem ostatni raz podziwiać ją mogli neandertalczycy w czasie epoki lodowcowej.
W środę, 12 stycznia br. kometa zbliży się do Słońca, a później będzie wędrować w kierunku Ziemi. Obiekt znajdzie się w perygeum (najbliżej Ziemi) już 1 lutego br. Będzie widoczna tylko dla obserwatorów na półkuli północnej, czyli również w Polsce.
Wielu specjalistów uważa, że najlepszym dniem na obserwację zielonej komety jest 21 stycznia, kiedy nastąpi nów księżyca i wszystkie ciała niebieskie będą lepiej widoczne. Jeśli pogoda nie dopiszę – nie martwmy się, bowiem obiekt będzie widoczny gołym okiem również kilka dni przed i po tej dacie. Dla najlepszych doznań wizualnych zaleca się jednak użycie teleskopu.
Kometa C/2022 E3 (ZTF) minie naszą planetę w odległości około 42 milionów kilometrów, zatem Ziemia nie znajduje się z nią na kursie kolizyjnym. Charakterystyczne ciało niebieskie krąży wokół Słońca po długiej orbicie, która przebiega przez odległe krańce Układu Słonecznego, dlatego odwiedza naszą planetę zaledwie raz na 50 tysięcy lat.