Obniżka cen Tesli wywołała w Chinach falę protestów

Krzysztof Górski

10 stycznia 2023, 12:11 · 1 minuta czytania
Tesla ponownie w przeciągu ostatnich kilku miesięcy obniżyła ceny swoich samochodów w Chinach. W konsekwencji niezadowoleni właściciele aut rozpoczęli masowe protesty. Doszło też do włamania.


Obniżka cen Tesli wywołała w Chinach falę protestów

Krzysztof Górski
10 stycznia 2023, 12:11 • 1 minuta czytania
Tesla ponownie w przeciągu ostatnich kilku miesięcy obniżyła ceny swoich samochodów w Chinach. W konsekwencji niezadowoleni właściciele aut rozpoczęli masowe protesty. Doszło też do włamania.
Firma Elona Muska znów stanęła w ogniu krytyki Fot. ANGELA WEISS/AFP/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Amerykański producent, którego twarzą i właścicielem jest Elon Musk obniżył ceny swoich samochodów dość mocno - od 13 do 24 proc. względem września 2022 roku. Powód? Słaba sprzedaż i szukanie nowych klientów. Warto zaznaczyć, że obniżka nie dotknęła tylko Chin. Takie rozwiązanie zastosowano również w Japonii, Korei Południowej oraz w Australii.


Kierowcy wyszli na ulice

Obniżki nie spodobały się „świeżym” kierowcom, którzy jeszcze kilka miesięcy temu kupili swoje auta po wyższej cenie. Jak informuje Reuters, 200 osób, które niedawno nabyły Modele 3 i Y, zebrało się w centrum dostaw Tesli w Szanghaju. Protestujący postawili jasne żądania. Domagali się m.in. rabatów, a także darmowego ładowania przez 100 tys. kilometrów.

Niektórzy kierowcy przynieśli ze sobą również transparenty z sarkastycznymi hasłami, takimi jak: „Kup Teslę teraz, bo ceny spadną w przyszłym miesiącu”.

Według informacji podanych przez serwis CarNewsChina, mniej pokojowy protest odbył się w centrum sprzedaży Tesli w Chengdu, do którego włamał się tłum rozwścieczonych kierowców, kradnąc gadżety i pamiątki. Tym razem obyło się jednak bez większych aktów wandalizmu.

W Norwegii głodowali przez Teslę

To nie pierwszy raz, kiedy właściciele amerykańskich elektryków głośno przedstawiają swoje niezadowolenie. Rok temu w Norwegii odbył się nawet strajk głodowy, który miał zwrócić uwagę na fatalną jakość pojazdów Tesli.

„Jesteśmy grupą niezadowolonych norweskich właścicieli Tesli. Wierzymy, że jeśli Elon Musk zostanie poinformowany o naszych kłopotach, pomoże nam je rozwiązać” – twierdzili protestujący.

Na swojej stronie zamieścili aż 29 punktów z wadami samochodów. Na liście znalazły się m.in. niemożność uruchomienia pojazdów przy wysokich temperaturach, zacinające się klamki drzwi, szczególnie zimą oraz inne jakościowe niedociągnięcia.

Czytaj także: https://dadhero.pl/286865,errol-musk-ojciec-elona-muska-historia-rodziny-elona-muska