Tyle Polacy rzucają na tacę w Kościele. Kwoty są wyższe niż myślicie

Krzysztof Górski

02 grudnia 2022, 15:52 · 1 minuta czytania
Pieniądze w Kościele to temat rzeka. Zastanawialiście się kiedyś ile Polacy rzucają na tacę? Raport CBOS może was zdziwić.


Tyle Polacy rzucają na tacę w Kościele. Kwoty są wyższe niż myślicie

Krzysztof Górski
02 grudnia 2022, 15:52 • 1 minuta czytania
Pieniądze w Kościele to temat rzeka. Zastanawialiście się kiedyś ile Polacy rzucają na tacę? Raport CBOS może was zdziwić.
W zależności od wielkości parafii Kościół potrafi uzbierać od kilku do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie pixabay.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Według raportu Centrum Badania Opinii Społecznej statystyczny Polak rzuca na tacę 23,15 zł. Ta kwota różni się oczywiście w zależności od parafii, bowiem wiadomo, że zamożność mieszkańców bywa inna w poszczególnych regionach kraju, tak jak i wielkość parafii. Te mniejsze potrafią uzbierać kilka tysięcy złotych miesięcznie. W większych miastach kwota sięga nawet kilkunastu tysięcy.


Pieniądze zebrane od parafian zostają przeznaczone na cele danego kościoła, choć nie tylko. Dochodzą tutaj też wydatki na cele diecezjalne i ogólnopolskie. Jak również wiadomo, Kościół sam się nie utrzyma, dlatego proboszcz musi opłacić m.in. wodę, prąd, sprzątanie, organistę i ewentualne remonty.

Z raportu CBOS ze stycznia 2022 roku wynika, że 75 procent praktykujących Polaków uczestniczy w mszach świętych w kościele lokalnej parafii, 15 proc. praktykuje w różnych parafiach, a 8 proc. w kościele oddalonym od swojego miejsca zamieszkania. Badania wskazują również, że 40 proc. uczestników mszy nie daje datków na tacę. To o 7 punktów procentowych więcej niż w 2015 roku. Ci, którzy przekazują pieniądze Kościołowi podali bardzo zróżnicowane kwoty. Wahają się one od 2 złotych do aż 550 zł.

CBOS zapytało również, czy wierni są informowani o sprawach finansowych swoich parafii - wydatkach i dochodach. W tym przypadku twierdząco odpowiedziała większość badanych. Wiedza o wydatkach dotyczyła 60 proc., natomiast o dochodach 43 proc.

Poza datkami z tacy, księża otrzymują również opłaty za udzielanie wszelakich sakramentów, jak np. ślub czy pogrzeb albo prowadzenie mszy w danej intencji. Tutaj kwoty są bardzo różne i zazwyczaj wyższe niż klasyczne „co łaska”.

Czytaj także: https://dadhero.pl/290473,fomo-zabiera-zycie-nam-wszystkim-strach-przed-przegapieniem