Gry mogą uczyć i rozwijać, ale należy pamięć o umiarze. Niestety coraz częściej mówi się o ich szkodliwym działaniu, szczególnie w kontekście uzależnień. Okazuje się jednak, że producenci nadal walczą, by nie były kojarzone tylko z rozrywką. W USA właśnie na rynek weszła pierwsza gra na receptę. Będą mogli w nią zagrać tylko mali pacjenci, którym zostanie ona przepisana przez lekarza. W ten sposób specjaliści chcą pomóc dzieciom zmagającym się z ADHD.
Reklama.
Reklama.
ADHD to neurorozwojowe zaburzenia psychiczne powodujące deficyty uwagi, hiperaktywność, nadpobudliwość ruchową lub impulsywność.
Choć mówi się tak często o ruchliwych dzieciach, to ADHD to poważny problem dla dzieci zmagających się faktycznie z tym zaburzeniem.
Dzieci z ADHD biorą udział w terapiach, a niekiedy muszą przyjmować leki, od niedawna lekarze mogą także przepisać im specjalną grę na receptę.
Pierwsza gra na receptę
W USA dzieci zmagające się z ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) mogą łagodzić objawy nie tylko dzięki terapii czy lekom, ale także dzięki specjalnej grze komputerowej. EndeavorRx została właśnie zarejestrowana jako pierwsza produkcja terapeutyczna. Gra uznana za lek przez Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków FDA (agencję, która dopuszcza leki do użytku na rynku amerykańskim), może więc zostać przypisana małemu pacjentowi przez prowadzącego go lekarza.
EndeavorRx to gra na iPhone’y oraz iPady przeznaczona dla dzieci w wieku 8-12 lat, u których zdiagnozowano ADHD. Produkcja została przygotowana przy współpracy z neurologami, a jej celem jest stymulowanie odpowiednich obszarów mózgu. Szczególnie chodzi o te, które odgrywają kluczową rolę w koncentracji.
Udowodnione działanie
Nieprawdopodobne? Skuteczność gry została potwierdzona podczas wieloletnich badań klinicznych. Wyniki były na tyle obiecujące, by zarejestrować grę właśnie jako lek. Amerykański lekarz może więc zalecić dziecku omijanie przeszkód w EndeavourRX – przez 25 minut dziennie, 5 dni w tygodniu, przez 4 tygodnie. Właśnie taka dawka została uznana za najbardziej efektywną. Badania wykazały, że taka terapia skutecznie wycisza małych pacjentów, a także zwiększa ich koncentrację.
W grę nie może jednak zagrać każdy, kto miałby na to ochotę, gdyż potrzebne jest otrzymanie specjalnego linku aktywacyjnego od lekarza. Mimo że gra wpływa korzystnie na emocje dzieci, granie bez umiaru może wywołać u dziecka frustrację (gra jest dość trudna). Twórcy podkreślają, że EndeavorRx nie jest w stanie w pełni zastąpić psychoterapii i leków, ale może być doskonałym uzupełnieniem leczenia. Efekty zauważają także rodzice dzieci, które miały już okazję wypróbować takiego leczenia.
Producenci, po pełnym wprowadzeniu produktu na rynek amerykański, chcą zarejestrować grę także w Europie.