W amerykańskich filmach gotówkę trzyma się w rezerwuarze w toalecie, wypasionym sejfie albo na poddaszu. Ale skoro nakręcono o tych kryjówkach nawet filmy, to znaczy, że raczej nie sprawdzą się w prawdziwym życiu. My trzymamy się bliżej realiów i opisujemy 7 najlepszych skrytek na kosztowności sprawdzonych na własnym przykładzie.
Reklama.
Reklama.
Sama padłam ofiarą kradzieży. Złodzieje przetrząsnęli mieszkanie, a wiedzeni doświadczeniem dokładnie wiedzieli, gdzie znajdą pieniądze i biżuterię. Informacja od policji, że śledztwo zostało umorzone, dostaliśmy, zanim jeszcze zdołaliśmy spisać listę wszystkich zaginionych rzeczy.
Aby uniknąć klasycznego poczucia "mądrego Polaka po szkodzie", polecam zapoznać się z listą lepszych kryjówek na pieniądze i biżuterię niż szuflada z bielizną.
1. Fałszywe etykiety
Podziękuj swojej partnerce, że trzyma herbatę w słoiku z napisem sól, który ma kształt ciasteczka. I wykorzystaj ten sam patent na ukrycie cennych rzeczy przed złodziejami. Pojemnik z napisem "stare ubrania dzieciaków" nie zwróci uwagi włamywaczy, a jeśli pokuszą się o sprawdzenie zawartości, to na górze i zobaczą ułożone dziecięce ubranka.
Część przechowywanej w domu gotówki i biżuterii możesz ukryć w opakowaniach po lekach. Małe są szanse, że złodzieje spenetrują paczkę preparatu na hemoroidy w poszukiwaniu złotej żyły.
2. Schowek na narzędzia
Miarą prawdziwego męstwa jest posiadanie skrzynki na narzędzia oraz kilku puszek niepotrzebnych śrubek, gwoździ i starych opakowań po klejach i innych rzeczach, które miały ratować w przypadku małych napraw w domu, ale jakoś tak...
Wykorzystaj tę przestrzeń. Niestety samą skrzynką mogą zainteresować się złodzieje, jeśli masz w niej całkiem ciekawe urządzenia do napraw - mierniki laserowe, zestaw nakładek do wkrętarki - takie rzeczy łatwo sprzedać. Co innego do połowy wykorzystaną tubę silikonu czy kleju. Dobrze wiesz, że nigdy już jej nie użyjesz, dlatego możesz otworzyć opakowanie, zabezpieczyć pieniądze lub zegarek przed kontaktem z wyschniętym preparatem i znów je zamknąć.
3. Odkurzacz
Odkurzacze z wymienną torbą to idealne niezauważalne sejfy. Stare modele nie interesują już włamywaczy, zwykle też umieszczane na przepastnych dnach szafy lub schowkach są znakiem dla złodziei, że nie działają i nie mają wielkiej wartości, nawet dla właścicieli.
Ich kieszeń na torbę jest za to znakomitą kryjówką na gotówkę i kosztowności, a nawet telefony komórkowe. Raczej nie wciśniesz tam telewizora, ale pady do konsoli się zmieszczą, a ukryte przed wzrokiem włamywaczy nie uwidocznią, że w domu znajduje się sprzęt gamingowy, którym warto się zainteresować (bo konsolę też schowasz, prawda?).
4. Szuflada z drugim dnem
Taki schowek można bardzo prosto wykonać samemu. Wystarczy kupić w sklepie budowlanym cienką deseczkę, do którego przykleisz przecięte korki od wina. Wielkość deski musi być dobrana idealnie do wymiarów szuflady, w których chowasz kosztowności.
Pamiętaj, aby na skrytki nie używać szafek znajdujących się przy łóżku, największej części meblościanki i biurek - to najczęstsze rejony wybebeszane przez złodziei. Na szafkę z podwójnym dnem wykorzystaj np. szuflady kuchenne, które znajdują się poza zainteresowaniem włamywaczy.
5. Tył szuflady
To patent na ukrycie cennych dokumentów - dowodu osobistego, paszportu, wyciągu z banku. Na tyle szuflady (pamiętaj, że nie tej w biurku, która zostanie wyciągnięta w całości) przyklej kopertę, w której zapakujesz dokumenty. Przytwierdź ją taśmą klejącą lub naklejkami do tylnej deski.
6. Ramki na zdjęcia
Chociaż na fotkach znajdują się wizerunki największych dla ciebie skarbów na świecie, raczej nie wzruszą one złodziei, którzy właśnie okradają ci mieszkanie. Za to przestrzeń za zdjęciami możesz wykorzystać do ukrycia cennych dokumentów i drobnych łańcuszków.
7. Rozsuwany stół
Większe gadżety - laptopy, tablety - możesz ukryć w stole. Wiele mebli ma dodatkową deskę, która cieszy się powodzeniem w czasie wydawania kolacji wigilijnej i grania w planszówki. Rozsuwany stół może być także świetną skrytką.