Czu, czu! Na urlop i na weekendowy wypad. Kolejki wąskotorowe, które twoje dziecko musi zobaczyć

Aneta Zabłocka

03 czerwca 2022, 13:24 · 3 minuty czytania
Dziecka, którego nie kręcą pociągi, ze świecą szukać. Od bajki "Tomek i przyjaciele" czy "Kolejkowo" po wszelakie modele lokomotyw - klockowe, napędzane silniczkiem elektrycznym, plastikowe modele z gazetek. Tej miłości nie da się obejść czy przeskoczyć. Trzeba ją przetrwać i pielęgnować. Na przykład zabierając dziecko na wycieczkę do stacji kolei wąskotorowej.


Czu, czu! Na urlop i na weekendowy wypad. Kolejki wąskotorowe, które twoje dziecko musi zobaczyć

Aneta Zabłocka
03 czerwca 2022, 13:24 • 1 minuta czytania
Dziecka, którego nie kręcą pociągi, ze świecą szukać. Od bajki "Tomek i przyjaciele" czy "Kolejkowo" po wszelakie modele lokomotyw - klockowe, napędzane silniczkiem elektrycznym, plastikowe modele z gazetek. Tej miłości nie da się obejść czy przeskoczyć. Trzeba ją przetrwać i pielęgnować. Na przykład zabierając dziecko na wycieczkę do stacji kolei wąskotorowej.
Kolejki wąskotorowe w Polsce. 7 linii, które warto odwiedzić z dzieckiem Fot. Unsplash
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Wsiadajcie i jedźcie wycieczkę, by obejrzeć "czu, czu". A może nawet nie wiecie, że stacja kolei jest niedaleko waszego miejsca zamieszkania. Jeśli nie, też nic straconego. Polecam wybrać miejsce na urlop w pobliżu kolejek wąskotorowych. Największa maruda się uśmiechnie, gdy zobaczy lokomotywę parową, która "stoi i sapie".


Oto 7 kolejek wąskotorowych w Polsce, które warto odwiedzić z dzieckiem.

1. Górnośląska Kolej Wąskotorowa

Górnośląska kolejka pędzi nieprzerwanie od 1853 roku. To najstarsza kolej wąskotorowa na świecie. Po torach o skromnej szerokości 785 mm jeździły pierwsze parowozy. Pociągi prowadzone są zarówno lokomotywami spalinowymi, jak i parowymi, więc możecie przebierać w atrakcjach. Dzieci do 4 lat podróżują bezpłatnie, a tym powyżej przysługuje bilet ulgowy. Przejazd w jedną stronę z Bytomia do Tarnowskich Gór kosztuje 30 zł, bilet w tę i z powrotem jest 5 złotych droższy.

2. Bieszczadzka Kolej Leśna

Wybieracie się w tym roku w Bieszczady? Nie przeoczcie przejazdu kolejką leśną. Swój bieg zaczyna na zabytkowej stacji w Majdanie. Wagoniki suną przez lasy i połoniny. A do wyboru są także park krajobrazowy lub Bieszczadzki Park Narodowy. Ceny podobne: 36 złotych za bilet normalny, 30 złotych za ulgowy. Dzieci do 3. roku życia jadą za darmo.

3. Wigierska Kolej Wąskotorowa

Wpisana do rejestru zabytków ciuchcia to najstarsza kolej leśna w Polsce. Kursuje codziennie od maja do września o godz. 13.00. Choć okresowo w wakacje wypuszczane są kursy o 10.00 i 16.00. Największą atrakcją kolejki, oprócz stylizowanych wagonów i lokomotywy, jest przejazd tuż nad brzegiem jeziora Wigry. Ceny biletów wahają się od 44 złotych za dorosłych do 30 złotych za nastolatków. Małe dzieci do 7. lat jadą za darmo, dla trochę starszych kupicie bilet za 7 złotych.

4. Sochaczewska Kolej Wąskotorowa

Nie dość, że możecie spędzić pół dnia na zwiedzaniu muzeum, w którym stoją lokomotywy i przedstawiona jest historia kolei, to jeszcze Stacja Muzeum w Sochaczewie organizuje przejazdy turystyczne pociągiem retro. Pociąg jest prowadzony przez przedwojenny parowóz lub lokomotywę parową. Wielka dymiąca sprawa, która zachwyci was i dzieci. Co ważne, pociąg jest dostosowany do przewozu wózków dziecięcych. Sprzedaż biletów odbywa się wyłącznie online. Kolej kursuje w weekendy o godz. 9.15, bilet kosztuje 10 złotych.

5. Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa

Powstała w 1883 roku i obsługiwała transport towarów z i do gnieźnieńskich cukrowni. W okresie przedpandemicznym miała małą przerwę w kursowaniu, ale w 2021 roku ruszyła na nowo. W czasie ponad 30-kilometrowej trasy kolejkiy przewidziane są fotostopy, czyli przystanki, na których można strzelić urokliwą fotkę na social media. Gnieźnieńska Kolejka Wąskotorowa kursuje regularnie w każdy weekend w sobotę i niedzielę o godz. 12:00, 13:00 oraz 14:00. Ceny biletów w jedną stronę wynoszą 5 zł od osoby dorosłej, 3 zł bilet ulgowy dla młodzieży z legitymacją szkolną. Dzieci poniżej 7. roku życia jadą bezpłatnie pod opieką osoby dorosłej.

6. Rogowska Kolej Wąskotorowa

Świetny pomysł na weekendowy wypad pod miasto z Warszawy. Linia kolejowa łączy Rogów z Rawą Mazowiecką i Białą Rawską. W czasach wojennych służyła do transportu broni i żywności, teraz pełni funkcję atrakcji turystycznej. Kolej kursuje w niedziele. Cena biletu to 25 złotych dla dorosłych. Dzieci jeżdżą za połowę tej kwoty, maluchy do 4. roku życia za darmo.

7. Nadmorska Kolej Wąskotorowa

Ekstra opcja na wakacje. Zostawiacie auto pod hotelem i przesiadacie się w pociąg. Kolej kursuje pomiędzy Gryficami a Pogorzelicą, zaliczając m.in. Trzęsacz, w którym jest znikający kościół, Rewal z Parkiem Wieloryba i Gigantów z Oceanów oraz Niechorze, gdzie możecie wdrapać się na latarnię morską. Przejazd w jedną stronę kosztuje 25 złotych, z powrotem 33 złote.

Czytaj także: https://dadhero.pl/289585,podroz-pociagiem-z-dziekiem-co-trzeba-ze-soba-zabrac