Dajcie sobie spokój z iluminacjami i krainami świateł. Tuż pod Warszawą czekają na was wspaniałe zimowe atrakcje. Niezależnie od tego, czy chcecie wybrać się tam sami, z dzieciakami czy drugą połówką, zachwycą was zimowe krajobrazy, których na próżno szukać w stolicy.
Miejscowość Granica, położona zaledwie 55 km od centrum stolicy, to chyba najpopularniejszy punkt wypadowy w głąb Puszczy Kampinoskiej obierany przez turystów. Oferuje nie tylko swój urok, piękne widoki, ale także rozmaite szlaki piesze i rowerowe. Te, krzyżując się właśnie w tym miejscu, sprawiają, że Granica jest idealnym punktem wypadowym rozmaitych wycieczek. Wyruszyć można stąd między innymi na Południowy Szlak Leśny (Kampinos – Granica – Żelazowa Wola) czy na Kampinoski Szlak Rowerowy.
To istny raj dla miłośników przyrody. Za południowymi granicami miejscowości rozciągają się podmokłe łąki i szuwary Puszczy Kampinoskiej, określane jako Olszowieckie Błoto, za północnymi natomiast – pas wydmowy. Można się tu przespacerować ścieżką dydaktyczną wiodącą przez najstarszy obszar ochrony ścisłej w Kampinoskim Parku Narodowym. Jest również drewniana kładka, a na jej krańcu pierwsza na terenie puszczy wieża widokowa.
Odwiedzającym Granicę polecamy wizytę w Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym KPN, w którym znajduje się ciekawa ekspozycja przyrodnicza. Warty uwagi jest również Park Etnograficzny ze skansenem i Chatą Kampinoską, w których autentycznie można cofnąć się w czasie.
2. Owczarnia – miejsce dla miłośników sztuki
Położona zaledwie 35 km od Warszawy Owczarnia to prawdziwy raj dla miłośników sztuki, historii i natury. W okalającym Dwór Kazimierówka ogrodzie odwiedzający znajdą urokliwe, odlane z brązu rzeźby wykonane przez jednego z najbardziej znanych meksykańskich artystów – Juana Soriano.
Ogród Rzeźb jest dziełem upamiętniającym twórczość Soriano, który tuż przed śmiercią zachwycił się XIX-wiecznym Dworem Kazimierówka. Jego przyjaciel – Marek Keller – wykupił i odrestaurował posiadłość, urządzając w niej niezwykłą galerię.
Dziś w pokaźnym, 7-hektarowym parku spacerując tajemniczymi zaułkami oraz zadbanymi alejkami można podziwiać kilkadziesiąt figur, przedstawiających głównie ptaki.
Prace Soriano wystawiane były w największych muzeach świata, począwszy od Stanów Zjednoczonych, przez Europę, aż po Azję, a jako stałe ekspozycje można zobaczyć je, chociażby w najbardziej reprezentacyjnych punktach Mexico City. Do grona jego przyjaciół zaliczyć można między innymi Fridę Kahlo, Salvadora Novo czy Rafaela Solana, dlatego tym bardziej zdumiewające i niezwykłe jest to urokliwe miejsce pod Warszawą.
3. Konstancin-Jeziorna – morski mikroklimat w centrum Polski
To jedyne na terenie Mazowsza miasto-uzdrowisko, które od lat jest weekendowym celem wycieczek mieszkańców stolicy. Jego sekret tkwi nie tylko w malowniczym krajobrazie doliny Jeziorki i Wisły, ale przede wszystkim w bogatych złożach borowiny oraz źródłach wód mineralnych.
Główną atrakcją tego miejsca – położonego ok. 20 km od centrum stolicy – jest Park Zdrojowy, w którym znajduje się tężnia solankowa. Ciekawostką jest, że w wyniku parowania solanki wokół tężni wytwarza się mikroklimat zbliżony do tego, jaki panuje nad morzem. Ma on dobroczynny wpływ zarówno na układ nerwowy, drogi oddechowe, jak i ogólną odporność organizmu.
Na odwiedzających Konstancin-Jeziorna czekają również liczne szlaki tematyczne, w tym ten poświęcony Stefanowi Żeromskiemu, który przez lata mieszkał w willi Świt, gdzie obecnie znajduje się muzeum pisarza. Odwiedzając tę miejscowość, warto zaplanować również wizytę na Dworze w Oborach, spacer po osiedlu Mirków oraz ścieżką wzdłuż rzeki Jeziorki.
4. Otwock – natura, świdermajery i mroczne historie
Położony w centrum województwa mazowieckiego Otwock to miejsce, którym łatwo się zachwycić. Turystyczną atrakcją tego położonego ok. 27 km od stolicy miejsca są spacery linią otwocką, na których trasie znajdziemy charakterystyczne domy i wille w stylu nadświdrzańskim, czyli tzw. świdermajery.
Stworzone z drewna konstrukcje inspirowane są architekturą szwajcarskich schronisk oraz rosyjskich domków letniskowych, tzw. daczy. Obowiązkowym na szlaku punktem jest pensjonat Abrama Gurewicza, będący jednym z największych tego typu budynków w całej Europie.
Otwock skrywa w sobie również mroczne tajemnice z II wojny światowej. Mowa o Zakładzie dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Żydów, znanym jako “Zofiówka”, w którym – na skutek decyzji władz III Rzeszy – zamordowano ponad 100 pacjentów ośrodka. Budynek po dziś dzień straszy tragiczną historią, jak i równie mroczną fasadą oraz wnętrzami.
5. Pomiechówek – idealny na rodzinne obcowanie z przyrodą
Wycieczka do Pomiechówka, oddalonego jedynie 40 km od stolicy, to dobry pomysł na wycieczkę nie tylko latem, ale także późną jesienią czy zimą. Jedną z największych atrakcji tego urokliwego miejsca jest Park Dolina Wkry – raj dla fanów aktywności na świeżym powietrzu i bliskiego kontaktu z naturą.
Atrakcją niemal 10-hektarowego Parku są zaaranżowane do obserwacji zwierząt stanowiska, a także przygotowana z myślą o najmłodszych ścieżka dydaktyczna. Trasy poprowadzone są tak, aby chronić występującą tam faunę i florę, ale odwiedzającym dać poczucie bliskiego obcowania z przyrodą.
Mimo że spacer w koronach drzew specjalnie przygotowaną do tego ścieżką nie jest dostępny zimą, to i tak warto odwiedzić tą porą roku Pomiechówek.