Jak podróż do zaczarowanej krainy. 5 pomysłów na zimowe wycieczki pod Warszawę
Jak podróż do zaczarowanej krainy. 5 pomysłów na zimowe wycieczki pod Warszawę Fot. Materiały prasowe
Reklama.

1. Granica – miejscowość pełna urokliwych szlaków

logo
Granica - miejsca na zimowe wycieczki pod Warszawę Fot. materiały prasowe
Miejscowość Granica, położona zaledwie 55 km od centrum stolicy, to chyba najpopularniejszy punkt wypadowy w głąb Puszczy Kampinoskiej obierany przez turystów. Oferuje nie tylko swój urok, piękne widoki, ale także rozmaite szlaki piesze i rowerowe. Te, krzyżując się właśnie w tym miejscu, sprawiają, że Granica jest idealnym punktem wypadowym rozmaitych wycieczek. Wyruszyć można stąd między innymi na Południowy Szlak Leśny (Kampinos – Granica – Żelazowa Wola) czy na Kampinoski Szlak Rowerowy.

To istny raj dla miłośników przyrody. Za południowymi granicami miejscowości rozciągają się podmokłe łąki i szuwary Puszczy Kampinoskiej, określane jako Olszowieckie Błoto, za północnymi natomiast – pas wydmowy. Można się tu przespacerować ścieżką dydaktyczną wiodącą przez najstarszy obszar ochrony ścisłej w Kampinoskim Parku Narodowym. Jest również drewniana kładka, a na jej krańcu pierwsza na terenie puszczy wieża widokowa.
Odwiedzającym Granicę polecamy wizytę w Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym KPN, w którym znajduje się ciekawa ekspozycja przyrodnicza. Warty uwagi jest również Park Etnograficzny ze skansenem i Chatą Kampinoską, w których autentycznie można cofnąć się w czasie.

2. Owczarnia – miejsce dla miłośników sztuki

logo
Owczarnia - wybierz się tu na zimowy spacer z rodziną Fot. materiały prasowe
Położona zaledwie 35 km od Warszawy Owczarnia to prawdziwy raj dla miłośników sztuki, historii i natury. W okalającym Dwór Kazimierówka ogrodzie odwiedzający znajdą urokliwe, odlane z brązu rzeźby wykonane przez jednego z najbardziej znanych meksykańskich artystów – Juana Soriano.
Ogród Rzeźb jest dziełem upamiętniającym twórczość Soriano, który tuż przed śmiercią zachwycił się XIX-wiecznym Dworem Kazimierówka. Jego przyjaciel – Marek Keller – wykupił i odrestaurował posiadłość, urządzając w niej niezwykłą galerię.
Dziś w pokaźnym, 7-hektarowym parku spacerując tajemniczymi zaułkami oraz zadbanymi alejkami można podziwiać kilkadziesiąt figur, przedstawiających głównie ptaki.
Prace Soriano wystawiane były w największych muzeach świata, począwszy od Stanów Zjednoczonych, przez Europę, aż po Azję, a jako stałe ekspozycje można zobaczyć je, chociażby w najbardziej reprezentacyjnych punktach Mexico City. Do grona jego przyjaciół zaliczyć można między innymi Fridę Kahlo, Salvadora Novo czy Rafaela Solana, dlatego tym bardziej zdumiewające i niezwykłe jest to urokliwe miejsce pod Warszawą.

3. Konstancin-Jeziorna – morski mikroklimat w centrum Polski

logo
Konstancin-Jeziorna zimą Fot. materiały prasowe
To jedyne na terenie Mazowsza miasto-uzdrowisko, które od lat jest weekendowym celem wycieczek mieszkańców stolicy. Jego sekret tkwi nie tylko w malowniczym krajobrazie doliny Jeziorki i Wisły, ale przede wszystkim w bogatych złożach borowiny oraz źródłach wód mineralnych.
Główną atrakcją tego miejsca – położonego ok. 20 km od centrum stolicy – jest Park Zdrojowy, w którym znajduje się tężnia solankowa. Ciekawostką jest, że w wyniku parowania solanki wokół tężni wytwarza się mikroklimat zbliżony do tego, jaki panuje nad morzem. Ma on dobroczynny wpływ zarówno na układ nerwowy, drogi oddechowe, jak i ogólną odporność organizmu.
Na odwiedzających Konstancin-Jeziorna czekają również liczne szlaki tematyczne, w tym ten poświęcony Stefanowi Żeromskiemu, który przez lata mieszkał w willi Świt, gdzie obecnie znajduje się muzeum pisarza. Odwiedzając tę miejscowość, warto zaplanować również wizytę na Dworze w Oborach, spacer po osiedlu Mirków oraz ścieżką wzdłuż rzeki Jeziorki.

4. Otwock – natura, świdermajery i mroczne historie

logo
Pensjonat Abrama Gurewicza w Otwocku Fot. materiały prasowe
Położony w centrum województwa mazowieckiego Otwock to miejsce, którym łatwo się zachwycić. Turystyczną atrakcją tego położonego ok. 27 km od stolicy miejsca są spacery linią otwocką, na których trasie znajdziemy charakterystyczne domy i wille w stylu nadświdrzańskim, czyli tzw. świdermajery.
Stworzone z drewna konstrukcje inspirowane są architekturą szwajcarskich schronisk oraz rosyjskich domków letniskowych, tzw. daczy. Obowiązkowym na szlaku punktem jest pensjonat Abrama Gurewicza, będący jednym z największych tego typu budynków w całej Europie.
Otwock skrywa w sobie również mroczne tajemnice z II wojny światowej. Mowa o Zakładzie dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Żydów, znanym jako “Zofiówka”, w którym – na skutek decyzji władz III Rzeszy – zamordowano ponad 100 pacjentów ośrodka. Budynek po dziś dzień straszy tragiczną historią, jak i równie mroczną fasadą oraz wnętrzami.

5. Pomiechówek – idealny na rodzinne obcowanie z przyrodą

logo
Pomiechówek to idealne miejsce na rodzinną wycieczkę Fot. materiały prasowe
Wycieczka do Pomiechówka, oddalonego jedynie 40 km od stolicy, to dobry pomysł na wycieczkę nie tylko latem, ale także późną jesienią czy zimą. Jedną z największych atrakcji tego urokliwego miejsca jest Park Dolina Wkry – raj dla fanów aktywności na świeżym powietrzu i bliskiego kontaktu z naturą.
Atrakcją niemal 10-hektarowego Parku są zaaranżowane do obserwacji zwierząt stanowiska, a także przygotowana z myślą o najmłodszych ścieżka dydaktyczna. Trasy poprowadzone są tak, aby chronić występującą tam faunę i florę, ale odwiedzającym dać poczucie bliskiego obcowania z przyrodą.
Mimo że spacer w koronach drzew specjalnie przygotowaną do tego ścieżką nie jest dostępny zimą, to i tak warto odwiedzić tą porą roku Pomiechówek.