Akcja porodowa to koszmar rodziców oczekujących na narodziny pierwszego dziecka. Przede wszystkim dlatego, że więcej jest niewiadomych niż doświadczenia. Zamiast się stresować, przeczytaj tę listę zwiastunów porodu.
Istnieje szereg objawów fizjologicznych i psychicznych nadchodzącego porodu.
Oto 5 najczęstszych zwiastunów akcji porodowej.
Czy to już? Jak długie powinny być skurcze? Czy usłyszymy chlust wód płodowych? Oczekiwanie na rozpoczęcie porodu to najbardziej stresujące chwile w pierwszych godzinach rodzicielstwa.
Czytasz o obniżeniu dna macicy, rozwarciu czy odejściu czopa śluzowego, ale umówmy się, nie masz dostępu do tej wiedzy, a po trosze nie chcesz wiedzieć, o co chodzi.
Spokojnie. Nic nie dzieje się nagle i bez przyczyny. Tak ważne wydarzenie, jak poród, jest poprzedzone objawami fizjologicznymi, które dokładnie wskazują, czy trzeba gnać do szpitala. Oto one.
Objawy ze strony układu pokarmowego
Twoja ciężarna partnerka nie wychodzi ostatnio z toalety? I wcale nie z powodu nieustającego ciśnienia na pęcherz, ale rewolucji jelitowych. Dobrze! To oznacza, że jej organizm zaczyna się oczyszczać przed tym, co go czeka.
Z innej strony może być tak, że przez cały dzień chodzi głodna. Zjada wszystko w zasięgu ręki i wydaje się, że nie jest w stanie zaspokoić głodu. Prawdopodobnie jej ciało zbiera zapas energii na wysiłek, który ma się niedługo wydarzyć.
Zmiany nastroju i zachowania
Kobiety często czują, że za chwilę coś się wydarzy. Ciężarne, które dobrze znają swoje ciało, zauważają zmiany, które zachodzą w nim tuż przed porodem. Twoja partnerka może się wydawać bardziej zdenerwowana niż zwykle, niespokojna, wzruszona i przestraszona.
Na przemian z nieustającym poczuciem lęku mogą następować momenty przypływu energii oraz dobrego samopoczucia. Innymi słowy, jeśli rollecoaster emocjonalny pędzi szybciej niż zwykle, istnieje prawdopodobieństwo, że za kilka godzin zostaniecie rodzicami.
Ból w dole kręgosłupa
Na szkołach rodzenia uczą świetnego masażu na odcinek krzyżowy kręgosłupa dla ciężarnych. Pewnie go znasz i od czasu do czasu fundowałeś odrobinę relaksu swojej partnerce (jeśli nie, nadrabiaj, nawet w końcówce ciąży).
Gdy mimo zbawczej mocy twoich dłoni, ból w dole pleców nie mija, jest szansa, że dziecko zeszło nisko do kanału rodnego i uciska kręgi. To dobry znak, choć bolesny dla twojej kobiety.
Trzymaj rękę na pulsie, bo zaraz akcja porodowa się rozkręci.
Odejście wód płodowych
Pewnie kojarzysz ten moment z amerykańskich filmów. Dziewczyna stoi jakby nigdy nic, a nagle pod nią kałuża. Niemal słuchać trzask pękającego balonika. Prawda jest taka, że nie masz co liczyć na wystrzałowy początek.
Pęcherz z wodami płodowymi zwykle pęka po cichu, a przerwanie błony powodują skurcze, a nie wstrząsające nowina. Zwykle nie ma też wielkiego chlustu, a wody powoli sączą cię. Może obrazowo łatwiej będzie ci się przestawić, jeśli przypomnisz sobie, że dolne partie twojej partnerki nie wyglądają jak gejzer. Prawdopodobnie wody odejdą dopiero na sali porodowej i nie będziesz miał nawet pojęcia, że to już się stało.
Jeśli partnerka od jakiegoś czasu skarży się na narastające skurcze oraz narzeka na przemakającą bieliznę, jest szansa, że pęcherz uległ naderwaniu. Spokojnie, masz ok. 6 godzin, żeby jechać do szpitala. Gdyby pojawiły się dodatkowo plamienia (zapytaj partnerkę) to przyspieszcie wyjazd.
Skurcze
To w sumie najważniejszy objaw, który decyduje o rozpoczęciu akcji porodowej. Może się zdarzyć, że skurcze macicy będą tylko zapowiedzią porodu pozornego (nadal nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście odwiedzili izbę przyjęć) lub skurczami zwiastującymi Braxtona-Hicksa.
Niemniej ich występowanie oznacza, że coś się dzieje. Jeśli nie jesteście pewni, co to za skurcze, jedźcie do szpitala. Dajcie sobie też czas w domu na spokojnie (no wiem) zmierzenie czasu trwania skurczy i regularności ich występowania.
Jeśli skurcze mijają po masażu lub wejściu pod prysznic - to był fałszywy alarm. Jeśli się nasilają - super, czekacie dalej. Liczcie czy przez półgodziny skurcze występują co 3-4 minuty i trwają ok. 45 sek. Takie skurcze są efektywne i oznaczają rozpoczynający się poród. Skurcze co 5 minut lub rzadziej, skurcze krótkie wskazują, że macie jeszcze czas na wyjazd na porodówkę.