
Reklama.
Teraz dzieje się w Afganistanie:
Talibowie wkroczyli do pałacu prezydenckiego w Kabulu.
Prezydent Aszraf Ghani uciekł z kraju.
Na lotniskach tłum ludzi, którzy chcą wydostać się z kraju.
Armadillo - wojna jest w nas
Pozornie błaha opowieść o nudnej egzystencji żołnierzy duńskich w obozie wojskowym. To film o młodych facetach, którzy wyjechali na front trochę ku poszukiwaniu zabawy i wyzwań, a zobaczyli śmierć, krew i nauczyli żyć w nieustannych strachu.
Z drugiej strony kamera śledzi życie rolników, którzy zza płotu bazy wojskowej wyglądają po pomoc zagranicznych wojsk. Rozdarci pomiędzy talibami a "przyjaznymi" żołnierzami, próbują tylko żyć.
Kraina oświeconych
Epopeja filmowa. Film podsumowujący 40 lat konfliktów zbrojnych w Afganistanie. To bliski portret życia codziennego cywilnej ludności i ich koegzystencji z wojskami USA.
To też historia o chłopcu Gholamie, który prowadzi gang małoletnich handlarzy opium. W zamian za narkotyki otrzymują złom wojskowy. Na spektakularnym planie afgańskich krajobrazów obserwujemy garstkę dzieci, którzy bawią się w wojnę naprawdę.
Wojna Restrepo
Nominowany do Oscara obraz Sebastiana Jungera i Tima Hetheringtona, którzy przez 15 miesięcy towarzyszą plutonowi marines zgubionemu w górach Afganistanu, w dolinie Korengal, zwanej Doliną Śmierci.
Zwycięski film z festiwalu w Sundance pokazuje bezsensowność wojny i jak w soczewce przybliża relacje ludzkie w obliczu nieustannego zagrożenia życia. Żaden z bohaterów nie powie, że jest niewinny i wojna o wolność to rzecz święta. Gdy patrzysz w oczy rodzinom cywili, których zabiłeś, nie myślisz o salutowaniu przed żadną flagą narodową.
Kamdesh. Afgańskie piekło
Może i jest to hollywoodzki film akcji, ale czasem do wyobraźni najbardziej przemawia tak podkoloryzowana scenografia. A za tą akurat stoi prawdziwa historia Jake'a Tappera, dziennikarza CNN, który widział bitwę pod Kamdesh z pierwszej linii.
Jest to trochę gładkie i oczywiście wychwala amerykańskie siły wojskowe pod niebiosa, ale to też zapis niełatwych relacji żołnierzy z cywilami oraz krwawej walki z talibami. Niestety, po ostatnich wydarzeniach w Kabulu wiemy, że żadna zagraniczna interwencja nie jest w stanie przerwać tego okrucieństwa.
Kajaki lub Kill Two Bravo
Trochę inna historia. Brytyjska produkcja opowiada o oddziale, który po przejściu koryta rzeki, zostaje uwięziony na polu minowym. To nie tyle obraz społeczno-polityczny Afganistanu, ile zaznaczenie, że w tym kraju nadal żywe jest zagrożenie wynikające z dawnych wojen ze Związkiem Radzieckim.
Współczesna historia tego kraju to nie tylko stacjonujące obce wojska, trudna sytuacja ekonomiczna czy walka z talibami, lecz także zmierzenie się z historią pogrzebaną pod ziemią, a nadal zagrażającą życiu ludzi.
Może cię zainteresować: 5 spektakularnych amerykańskich upadków. Oto filmy o teoriach spiskowych, które warto odświeżyć