Pod koniec lutego rząd wprowadził całkowity lockdown w województwie warmińsko-mazurskim. Uczniowie zostali ponownie skierowani na naukę zdalną, zamknięto kina, teatry, obiekty sportowe czy galerie handlowe. Kilka dni później obserwujemy, że inne regiony polski idą w ślady warmińsko-mazurskiego.
Rząd zapowiedział, że od marca 2021 na sytuację zakażeń w Polsce będzie patrzył regionalnie. To oznacza, że surowe obostrzenia nie będą już wdrażane w całym kraju, ale w poszczególnych jego obszarach, w których sytuacja pandemiczna wygląda źle.
Patrząc na dane Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, jest jedno województwo, które szczególnie wyróżnia się na tle innych. Ma 5 razy więcej zakażeń koronawirusem niż w warmińsko-mazurskim i ponad 2 razy więcej zgonów. Mowa o województwie mazowieckim.
Jednak rząd wprowadzając ograniczenia, bierze pod uwagę statystyki w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. W takim wypadku mazowieckie już nie wypada aż tak źle, ale trudno powiedzieć, że jest dobrze. Średnia dzienna liczba zakażeń koronawirusem na 100 tys. przekracza tam 32, w momencie gdy krajowa średnia wynosi ok. 25 zakażeń dziennie na 100 tys.
Dramatyczna sytuacja w województwie pomorskim
Pod tym względem w ślady za warmińsko-mazurskim idzie województwo pomorskie. Gdy wprowadzono lockdown w warmińsko-mazurskim, średnia dzienna liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców wynosiła w tym regionie prawie 45. Na dzień 1 marca 2021 roku było już ponad 52.
Podobnie niekorzystnie sytuacja rozwija się w województwie pomorskim. Tam obecnie średnia dzienna liczba zakażeń COVID-19 na 100 tys. mieszkańców wynosi już 39. Kolejne jest województwo lubelskie, które również zalicza się do grona obszarów, które przekroczyły 30 zakażeń na 100 tys. osób - obecnie ponad 33.
Jeśli rosnący trend wciąż będzie się utrzymywał w tych regionach możliwe, że uczniowie nie tylko nie wrócą do szkół, ale znów wdrożona zostanie nauka zdalna dla wszystkich uczniów, a część miejsc ponownie zostanie zamkniętych i wyłączonych z możliwości świadczenia usług. Województwo pomorskie jest bardzo bliskie tej granicy.