Gdy byłem dzieckiem, nienawidziłem gier edukacyjnych. Najczęściej były to tytuły, które wyglądałby brzydko, miały marne sterowanie i brakowało im jakości prawdziwych produkcji. Były marną podróbką prawdziwych gier, które naciągały rodziców na zakup, myśląc, że będą w stanie nauczyć czegoś małych odbiorców. Trudno jest się czegoś nauczyć, gdy nigdy nie chcesz tego włączyć.
Rodzice często uważają, że gry komputerowe to strata czasu.
Wiele gier promuje się swoim edukacyjnym aspektem, ale tylko nieliczne umieją w odpowiedni sposób łączyć rozrywkę i naukę.
Wybranie odpowiednich gier edukacyjnych to niełatwe zadanie.
Najlepsze gry edukacyjne dla dzieci
Gdy moi synowie zaczęli korzystać z komputera i konsoli, wiedziałem, że muszę odpowiednio dobrać dla nich gry, które nie tylko będą fajne dla nich, ale też wprowadzą coś do ich życia. Wbrew pozorom wybranie takich tytułów nie jest łatwe. Postanowiłem więc pomóc innym rodzicom, którzy mają swoje obiekcje w stosunku do gier, ale wiedzą, że są one częścią życia niemalże każdego dziecka w dzisiejszych czasach. Oto najciekawsze gry edukacyjne, dla najmłodszych.
Tytuł dostępny na Wii, który łączy w sobie zabawę i naukę. W grze wcielamy się w płetwonurka, który eksploruje ocean wypełniony skarbami i żyjątkami oceanicznymi. W trakcie rozgrywki przemierzając wody, napotkamy delfiny, rekiny i różne stworzenia, o których zarazem będziemy się dowiadywać interesujących nowinek. Do tego dzieciaki będą mogły stworzyć własne akwarium ze zwierzętami, które napotkały w trakcie swoich podróży. Gra pozwala na nieograniczoną eksplorację, która być może obudzi w waszych pociechach miłość do oceanu i otaczającego je świata.
LittleBigPlanet 3
Oto platformówka, w którą grając, nie będziecie chcieli oddać pada swoim dzieciom. Opierająca się na puzzlach i zagadkach gra pozwoli ćwiczyć dzieciakom logiczne myślenie, a do tego oferując tryb kooperacji, pozwoli wam wspólnie spędzić czas na graniu. W trakcie rozgrywki przyjdą momenty, gdy naprawdę trzeba się pogłowić nad następnym krokiem, a zarazem mieć szybki refleks i odpowiednie reakcje, aby poradzić z napotkanymi na swojej drodze problemami. Dodajmy do tego słodkie postaci i możliwość tworzenia własnych poziomów, którymi dzieci mogą dzielić się z innymi graczami online. I dostajemy zabawę na wiele dni zamknięcia w domu.
Portal 1 i 2
Możliwe, że nie jest to oczywisty wybór, ale każda gra z serii "Portal" pomoże wam w nauce logicznego myślenia. Warto mieć w pamięci, że gra jest dosyć poważnym tytułem, dlatego w niektórych momentach możecie wspierać swoje dziecko, aby nie tylko nie miało problemów z przejściem do następnej zagadki, ale również obronić je przed bardziej strasznymi momentami w grze. W "Portalu" wcielamy się w postać, która musi przejść przez serię testów. Naszym narratorem jest SI o imieniu GLaDOS. Puzzle musimy rozwiązywać, wykorzystując „pistolet”, który strzela portalami pozwalającymi nam przenosić się z jednego miejsca na drugie. Zabawna, wciągająca, oferująca możliwość kooperacji, a co najważniejsze pozwalająca na wykorzystanie naszych szarych komórek.
Kerbal Space Program
To nie jest łatwa gra. Mimo tego, że postaciami są słodkie stworki, jest to poważny symulator budowania rakiet, które mają wynieść w przestworza rasę kosmitów – Kerbal. Wykorzystując realistyczną fizykę, naszym zadaniem będzie eksploracja układu słonecznego. Tytuł ten jest na tyle dobrze zrobiony, że przykuł uwagę NASA, która przygotowała konkurs dla najlepszego młodego budowniczego w grze. Warto usiąść do niej razem ze swoim dzieckiem i pokierować ich ruchami. Zbudowanie działającej rakiety wcale nie jest takie proste, zwłaszcza gdy musi brać pod uwagę zasady dynamiki i realistyczną fizykę, na której opiera się gra.
Valiant Hearts: The Great War
Tytuł dla starszych dzieci. W "Valiant Hearts:Great War" trafiamy do okresu Pierwszej Wojny Światowej. Produkcja została stworzona na podstawie prawdziwych listów pisanych przez żołnierzy w okresie WWI. W produkcji otrzymujemy historię pięciu postaci – Emile'a, Freddy'ego, Karla, Anny i Walta – psa ratownika. Grupa ta ma za zadanie pomóc młodemu niemieckiemu żołnierzowi w odnalezieniu jego najbliższej rodziny. Tytuł wymaga sprytu, dobrego refleksu, ale co najważniejsze uczy w ciekawy i interesujący sposób o wydarzeniach z Wielkiej Wojny. I chociaż czasami przerażający (ale nie w krwisty czy bezmyślnie agresywny sposób) jest to tytuł, który będzie idealnym dodatkiem dla młodych fascynatów historii.
Democracy
Seria, dzięki której twoje dziecko zacznie z chętniej oglądać wieczorne wiadomości i nie będzie zadawało w ich trakcie miliona pytań. W tytule wcielamy się w głowę państwa, która kieruje demokratycznym rządem. Musimy więc ustalać wysokość podatki, zajmować się ekonomią, dbać o dobre stosunku z innymi państwami, finansować policję, zasiłki i dbać o dobro naszych obywateli. Nie jest to jednak łatwe. Każda nasza decyzja ma następstwo widoczne w zachowaniu obywateli. Obniżenie podatków może doprowadzić do zwiększonego zadowolenia, ale za to do problemów z utrzymaniem służ porządkowych. Może dochodzić do sytuacji, w których na ulicę wyjdą nasi przeciwnicy, a my będziemy musieli sobie z nimi poradzić. W czasach gdy polityka jest coraz większą częścią życia naszych dzieci – "Demokracja" to idealna produkcja dla nich.
My Memory of Us
Historia, która opowiada o Holocauście w przystępny sposób? Wydaje się to marzeniem ściętej głowy, a jednak polska produkcja, w której rolę narratora odgrywa Patrick Stewart, jest właśnie taką grą. Wcielamy się w niej w dwójkę dzieci, które starają się odnaleźć rodzinę ubrudzoną czerwoną farbą, którą porwały złe roboty nadzorowane przez złego czaroksiężnika. Jest to gra, która w interesujący i wciągający sposób porusza straszliwie trudną tematykę, ale która pozwoli nam porozmawiać z dziećmi o nie tak odległej historii, która zmieniła oblicze naszego świata. Twórcy nie próbują szokować, a raczej tworzą produkcję, która wzrusza, przeraża i uczy o tym, co wydarzyło się w całej Europie między 1939 a 1945 rokiem. Jest przepiękna gra, która pomoże wam przedstawić jedną z najczarniejszych kart w historii ludzkości.